Pitäis päivittää 90-luvun jämä öljykattila tämän päivän maalämpöön ja tarjousten mukaan nyt ehkä päädytty myös jämään mutta mitoituskyselyä aattelin pyydellä/varmistella että poraataan sitten kerralla ja kunnolla ja että pumpun koko olisi paras mahdollinen!
Talo sijaitsee Kaarinassa ja on n.120m2 1½kerroksinen rintsikka tyylinen harkko/rapattu talo joka rakennettu 1958.
Puoliksi maan alla kellari n.35m2(kork.2m) (josta 10m2 sauna/suihku sähkölattialämmitys) muuten vesikiertoinen lattialämmitys.
Keskikerros n.60m2 pattereilla ja puolivaraavalla takalla. Takkaa kovemmilla pakkasilla polteltu.
Yläkerta on matala 2m-90cm n.40m2 lattiapintaa.
Painovoimainen ilmanvaihto ja ikkunat vanhat 2-lasiset.
Katto eristetty 100mm finnfoamilla.
Kulutus n.2300-2400litraa ölppiä ja sähköä n.8000-9000kwh vuodessa. 2+3henk.
Koetin tehdä laskelman ja liitin siitä tulosteen omaan viestiisi.
Harkkorakenteiden U -arvot vaihtelevat melkoisesti, joten tukeuduin tässä osittain ilmoittamiisi kulutustietoihin.
Tein kuitenkin laskelman rakenteiden mukaan., mutta valitsin U -arvoja niin, että kulutustiedot toteutuvat.
Useinkin vanhemmissa harkkorakenteissa on varsin korkeita U -arvoja.
8 kW -lämmitystehoinen lämpöpumppu on ilmeisesti riittävä,
mutta pumppua valitessasi älä luota valmistajan antamaa nimellistehoa,
vaan hae valmistajan esitteestä, teknisistä tiedoista lämmitysteho, joka on ilmoitettu
B0 W50 -oloissa.
Pumpun lämmitysteho on sitä pienempi, mitä korkeampilämpöistä kiertovettä se joutuu tekemään.
Patterilämmityksellä pumpulta pattereille lähtevän kiertoveden lämpötilaksi vaaditaan tavallisesti noin +50 ... +55C, monesti enemmänkin.
Maalämpöpumppu ei pysty yli +55C kiertoveden lämpötiloihin.
B0W50 
??
B = Brine / pumpulle tulevan maanesteen lämpötila = 0 C ja
W = Wasser / water / lähtevä kiertovesi = 50 C -astetta = B0W50
...
Tämäkin laskelma on vain suuntaa antava; ei mikään takuumitoitus?Paikallinen alan ammattilainen pystyy tekemään sinulle luotettavan mitoituksen ja asennussuunnittelun.