Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Thermia villa äänieristysprojekti  (Luettu 18464 kertaa)

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Thermia villa äänieristysprojekti
« : 28.03.13 - klo:21:29 »
Viime aikoina tuon thermia villan ääni on alkanut harmittamaan. Ääni kuuluu teknisestä tilasta tiiliseinän takaa olohuoneeseen ja keittiöön.

Koettelin eristää pumppua, laitoin jalkojen alle vaimennusmattoa 2kpl 10mm paksuiset suikaleet. Vaihdoin putkien seinäkiinnikkeet kumisiin eristimiin. Pumpun ulkopuolelle liimasin bitumimattoa ja päälle 20mm äänieristyslevy.

Ääni ei juurikaan vaimentunut. Seinän takaa kuuluu edelleen surinaa, kun pumppu käy. Lämmintä vettä tehdessä ääni on selvästi kovempi.

Osittain voi olla kysymys "kaikumisesta", kun tekniset tilan seinät on kivipintaa. Mietin tuon vuoraamista akustolevyillä, mutta pelkään, että ei ehkä auta juurikaan.

Ajatuksissa pyörii seuraava suunnitelma:

- Käytän putkimiestä irrottamassa pumpun
- Valan lattian päälle kopin kokoisen 50mm laatan, jonka pohjalle laitan kumimaton noin 10mm.
- Teen pumpun paikalle "kopin" tekniseen tilaan, jonka sisämitat on noin 80x80cm. Rungon teen 66mm kertopuusta, molemmille puolille kaksinkertainen gyproc-levy ja väliin villa. Oveen sama juttu.
- Käytän putkimiestä kytkemässä pumpun "koppiin".

Kopista on siis tarkoitus tehdä täysin tiivis pieni huone teknisen tilan sisään. Onko odotettavissa mitä ongelmia? Lähinnä mietin lämpöä, onko mahdollista että kone lämpenee liikaa suljetussa pienessä tilassa?

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #1 : 29.03.13 - klo:07:07 »
Äänieristys ei onnistu ilman db-mittaria, koska ääni on pääsääntöisesti matalataajuuksista ja korvalle mahdotonta suuntia.

Projekti kannattaa aloittaa ostamalla tämä: http://www.mareks.fi/radioshack-spl-mittari-analoginen.html

Huomioita taannoisesta omasta projektista:
- koneen ovi kannttaa pitää auki, koska pumpun kotelo muodosti "bassorefleksikotelon" ja oikeasti äänenpaine nousi kun ovet laittoi kiinni. Vaikka korva kertoi toista (korkeat äänet vaimentuivat).

Purjeveneen moottorin lisä-äänieristys: kuljettelin mittaria moottorin käydessä potentiaalisissa vuotopaikoissa. Ilmeni että koppa vuoti sivujen ehkä millin osan raoista, joita ei voinut edes nähdä, koska kopan reunat menivät syvennykseen. 1,50€ Ikkunatiivistenauha kopan reunoihin ja hups, melu oli poissa  :D

Tuo mittari mittaa koko taajuusspektrin, eli myös matalimmat 16hz murinat mitataan. Älä osta vähän halvempaa Kiinanihmettä, jossa ei skaala riitä. Tuolla saa sitten kotiteatterin subbarinkin viritettyä kohdalleen.
Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #2 : 30.03.13 - klo:17:03 »
Eikö tuollainen matalataajuinen ääni mene läpi perinteisistä äänenvaimennusmateriaaleista? Eli mitä hyötyä on mittarista, jos sitä ei kuitenkaan voi vaimentaa normaalikonsteilla?

Jotenkin noin asiaa itse pähkäilin, ja ajattelin että ainoa toimiva konsti on tuo pumpun ympärille rakennettu koppi, jossa 2x gyprocit molemmin puolin. Tuon luulisi jo mataliakin ääniä vaimentavan jonkin verran, gyproc on senverran painavaa tavaraa.

Lähinnä puntaroin sellaista, että josko kokeilisi lisätä jotain äänenvaimennusmateriaalia teknisen tilan kiviseiniin, jos se huone toimii kaikukoppana. Mutten viitsisi tuota tehdä, jos odotettavissa ei ole mitään hyötyä. Onko kellään kokemusta?

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #3 : 30.03.13 - klo:17:40 »
Eikö tuollainen matalataajuinen ääni mene läpi perinteisistä äänenvaimennusmateriaaleista? Eli mitä hyötyä on mittarista, jos sitä ei kuitenkaan voi vaimentaa normaalikonsteilla?

Jotenkin noin asiaa itse pähkäilin, ja ajattelin että ainoa toimiva konsti on tuo pumpun ympärille rakennettu koppi, jossa 2x gyprocit molemmin puolin. Tuon luulisi jo mataliakin ääniä vaimentavan jonkin verran, gyproc on senverran painavaa tavaraa.

Lähinnä puntaroin sellaista, että josko kokeilisi lisätä jotain äänenvaimennusmateriaalia teknisen tilan kiviseiniin, jos se huone toimii kaikukoppana. Mutten viitsisi tuota tehdä, jos odotettavissa ei ole mitään hyötyä. Onko kellään kokemusta?

Täydellisen äänieristyskopin rakentaminen toimii, mutta on äärimmäisen vaikea rakentaa täysin ilmanpitäväksi. Ongelma näissä vehkeissä on ilmavuoto, jota kautta ääni pääsee vapaasti etenemään. Pienikin reikä kokonaisuudessa pilaa lopputuloksen. Itse en viitsisi tehdä turhaa työtä kun koko homma saattaa olla kiinni parin läpivientireiän tiivistämisestä, mutta sitä et ilman mittaria löydä, koska korvasi ei suunni matalia ääniä.

Lue aiheesta kirjoitetut artikkelit esim. vene ja venemestari lehdet

Kuten allaolevista kirjoituksistani näet niin hiukan on asian kanssa painittu. Nykyisin ääni kuuluu just sopivasti että kuulee makuuhuoneeseen äänen kun höristää korvia. Noista kirjoituksista siis äänieristettä on lisätty koneen katolle mm. raskasmaton muodossa.

Teknisen tilan äänieristäminen myös vaimennusvillalla voi toimia. Itselläni on 10cm kotiteatterin katossa 20cm alaskoolattuna. Jos laitat 5cm suoraan seinään kiinni niin ei auta paljon mitään: http://www.paroc.fi/knowhow/aani/aaneneristys

Mutta joko sanoin että tarvitset sen mittarin...muutoin tulee sutta ja sekundaa  :D




Tuli sitten harrastettua vähän toimettomuuden torjuntaa ja äänieristin V-15 mallia.

Tilanne: V15 kököttää autotallin nurkassa. Autotallin kaikki seinät maalattua betonia. Yläpuolella olevaan makuuhuoneeseen kuuluu sängyssä maatessa pumpun käyntiääni.

Tarvikkeet:
- Radioshack db-mittari
- mitta
- villaveitsi
- 30mm ilmastoinnin vaimennuslevyä 80kg/m3
(http://www.kespet.fi/hinnastot/talotekniikan%20matot%20ja%20levyt.html)

Mittaukset: Kuljettamalla db-mittaria koneen ympärillä voi todeta sen että suurin osa äänestä karkaa koneen katosta. Tämä johtunee siitä että kompressoritilassa ääni kulkeutuu vesisäiliötä pitkin ylöspäin. Itse kompressoritilahan on eristetty säiliön pohjaa lukuunottamatta.

Autotallissa muodostuu seisovia aaltoja, joita tietysti pumpun nurkkasijoitus ja heijastavat pinnat vielä edistää. Etsin "maukkaan" kohdan pumpun käydessä ja laitoin mittarin pahvilaatikon päälle 30 cm lattiasta.

Leikkailin 30mm levystä ensin yhden suuremman palan (60x70cm), jota aloin ujuttamaan pumpun päälle. Putken tullessa vastaan leikkasin sitä mukaan "railoa" levystä. Kun levy oli paikoillaan niin laitoin leikatun palasen takaisin railoon.
Koneen etureunan putkien runsas lukumäärä aiheutti sen että jouduin "harsimaan" loppuosan pienemmistä paloista. Näiden pienempien palojen saumojen päälle laitoin vielä ylijääneitä pikkupaloja. Eli joka kohdassa on se väh. 30mm eristettä ja 1/3 pinta-alasta 60mm.

Eikun pumppu käyntiin ja katsomaan db-mittaria. Kyllä pudotusta tuli 5db:tä ;D

Ei ihan huono 10min projektiksi. Makuukammariin kuuluu ääni vieläkin, mutta emännän sanoilla: "paljon pehmeämpi" Eli matalat taajuudet puskevat levystä läpi edelleen. Täytyy katsoa sopivaa raskasmattoa ja katsoa sen vaikutukset.

Hauskaa tuossa db-mittarin käytössä on se että sillä tuli todettua että oven aukiololla ei ole oikeastaan mitään merkitystä, samoin komppuratilan luukun poisjättö (oven ollessa kiinni) ei juurikaan vaikuta ääneen. Kaikki ääni siis enemmän tai vähemmän karkaa kompressoritilan yläpuoliselta osalta.


Maalämpöpumppujen ongelmana on että kotelo (siis kaappi) on kasattu muiden osien ympärille ilman akustista suunnittelua. Itse kompurahan ei pidä sen enempää ääntä kuin valmistaja ilmoittaa, mutta kun siihen on kasattu epämääräisen kokoinen laatikko päälle niin subwoofer on valmis.

Ainoa keino selvittää mitä matalilla taajuuksilla oikeasti tapahtuu on desibelimittari. Omien mittausteni jälkeen pumpun ääni putosi radikaalisti avaamalla oven raolleen ja raottamalla kompuran kotelon luukkua. Tämä lisäsi tietysti hieman korkeampien äänien tasoa, mutta poisti bassokuminan. Wanhan V15-mallin kotelo on siis täydellinen bassovahvistin, jossa yläosan läpivientien reiät toimivat basoorefleksiputkina.

Jälkiviisaana tietysti voin kysyä itseltäni että pitikö mennä sijoittamaan MLP betonibunkkerin nurkkaan (tämä vahvistaa +3-6 desibeliä).

Bassotaajuudet muodostavat autotalliin ns. seisovia aaltoja, joiden kohdalla äänenpainemittari "villiintyy". Jos sijoitusta pääsee tekemään puhtaalta pöydältä, niiin laite tulisi sijoittaa irti kovista seinistä, pois nurkasta ja sijoitus epäsymmetrisesti seiniin nähden ( eri etäisyys jokaiseen kovaan pintaan).

Ja edelleen: matalien taajuuksien metsästys ilman desibelimittaria on aivan toivotonta touhua. Vaihtoehtona linee PC-pohjaiset ohjelmat ja mikrofonin liittäminen läppäriin. Sellaisella saisi varmasti mitattua myös melun taajuusjakauman.

Piikkitaajuudelle voi sitten rakennella hifi-puolelta tutuksi tulleen bassoresonaattorin vaimentamaan tiettyä taajuuskaistaa  8) jne.

Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa 3xJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 196
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #4 : 02.04.13 - klo:11:06 »
Moi,

Lueppa myös tämä keskustelu:

http://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=351.msg2664#msg2664

eli itse sain melkein 10db putoamaan kumipuslien lisäämisellä putkituksiin ja eristemattojen lisäämisellä koteloon. Budjetti reilut pari sataa + omat työt.

-JJ-
------------------
MLP: Gebwell T20/1000l G-energy HP
Lähde: 3x400m savimaassa
Kohde: 385m2 + 50m2 puolilämmintä, v. 1963

Poissa sam68

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 239
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #5 : 02.04.13 - klo:12:24 »
Villassakin kompura on "tyynyjen varassa" eli silloin ei lattiaan siirry jyrinää. Kokeileppa heiluttaa kompuraa niin toteat tuon. Kompuran ääni muuttuu iän myötä ja käynnistys+stoppi kuuluu selvemmin.
Mittarilla varmaan löydät äänen kulkureittejä helpommin. Ei ole tullut ikinä testailtua tuota vaimennusta vaikka materiaalit tuli ostettua jo pari vuotta sitten.
* Maalämpöjä Oulusta Kalajoelle * Uusiolämpö Oy Raahe *

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #6 : 02.04.13 - klo:15:27 »
Lainaus
Kokeileppa heiluttaa kompuraa niin toteat tuon.

Jos liikutat varovasti kompressorin yläpäästä kun kompressori käy niin sillä saattaa saada paikallistettua resonoivat sivuäänet.
Tuolla tavalla pystyy äänen/resonanssin aiheuttajan paikallistamaan jos sivuäänen saa vaimenemaan ja voimistumaan kompuraa liikuttamalla.

Meillä oli kompressorista lähtevän kuumakaasuputken lämpöeristeet "kivettyneet" koviksi ja ne helisi aika perhanan kovalla äänellä ko putken päällä kompuran käydessä.
Hiljeni kerralla kun vaihdoin uudet eristeet
9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #7 : 02.04.13 - klo:16:27 »
Joo, ei se oikeastaan tunnu resonoivan. Kumeja on nyt jo kolmessa välissä, kun kompuran alla on, kompuran pedillä, ja vielä jalkojen alla :)

Sellainen matalahko surina kuuluu seinän takana olevaan olohuoneeseen. En tiedä millä tätä sais vaimennettua. Osittain se tuntuu teknisessa tilassa kuuluvan maapiirin putkista ja paisuntasäiliöstä. Täytyis olla se mittari niin vois paikantaa.

Lämmintä vettä tehdessä ääni on selkeästi paljon kovempi. Samoin pumpun ottamateho (2.2kw -> 3kw).

Välillä kuuluu sellainen aaltoileva matala humina, joka on ehkä kaikkein ärsyttävin. Se on alkanu kuulua vasta muutama viikko sitten.

Poissa 3xJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 196
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #8 : 03.04.13 - klo:07:48 »
Juu, eikun ensin mittariostoksille. Ennen sitä on turha tehdä mitään. Näin saat selville lähtö- ja taustatasot ja paikannat ongelman lähteet. Tosin jos välissä on vain yksi kevytrakenteinen seinä, voi olla haastavaa saada myllyä täysin kuulumattomaksi. Noi matalat murinat välittyy helpoimmin juuri putkistoja pitkin. Miten maapiirin putket on vedetty seinästä läpi, ja miten on hoidettu putkitus siitä eteenpäin pumpulle? Värinöiden estämiseksi kaikki kiinnikkeet tulisi olla "kelluvia" ja mielellään kompuralta tulevat putket joustavaa kamaa. Putkia tosin on hankala muuttaa jälkikäteen. Itsellä maaputket tulee betoniseinän läpi styrox putkissa ja jakotukki + paisari on eristetty kumipuslilla seinästä. Siitä eteenpäin on  jäykkää putkea kompuralle, mutta kaikki kannakkeet on puslien varassa. Kun "ripustukset" on kunnossa, tiivistät pumput kotelon ilmatiiviiksi ja sen jälkeen vaan vaimennusmattoa kotelon sisään ja ulkopuolelle, niin kyllä se hiljenee! Äänieristyksessä massa on voimaa ja vuorotellen tiheitä ja harvoja kerroksia, niin vaimenee parhaiten. Tsemppiä projektille.
------------------
MLP: Gebwell T20/1000l G-energy HP
Lähde: 3x400m savimaassa
Kohde: 385m2 + 50m2 puolilämmintä, v. 1963

Poissa jk-lämpö

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 89
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #9 : 03.04.13 - klo:08:45 »
tai jos omistat "älypuhelimen" ,niin niihin saa aika mukavia dB-mittareta ilmaiseksikin tai siteen parin euron maksua vastaan.


Poissa 3xJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 196
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #10 : 03.04.13 - klo:08:59 »
Suhtautuisin noihin puhelinten mittareihin varauksella. Varmaan puheäänen taajuuksilla toimivat suht. OK, mutta eivät rekisteröi kunnolla noita matalia murinoita. Ainakin omasta puhelimen mittarista ei ollut juuri hyötyä.
------------------
MLP: Gebwell T20/1000l G-energy HP
Lähde: 3x400m savimaassa
Kohde: 385m2 + 50m2 puolilämmintä, v. 1963

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #11 : 04.04.13 - klo:15:52 »
Joo, olen pikkaisen kallistunut sen kannalle että teen sen tiiviin kopin tuohon ympärille, ja kaikki putkiliitokset korvataan joustavilla.
Vaatii toki pumpun irrotuksen ja uudelleenkytkennän, mutta kopin tarvikkeet ei paljon maksa. Vähän valamista ja ruuvaamistahan siinä on.

Kulut kuitenkin jää käytännössä pumpun asennustöihin, eli alle 1000€ pitäisi selvitä.

Uskoisin että tämä on kuitenkin tehokkain tapa. Vai mitä arvellaan?

Poissa juippi

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 953
  • Danfoss DHP-H8+UKV100, 170m, 139+35m2
    • lämpötilamittauksia
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #12 : 04.04.13 - klo:17:15 »
Kuinka vanha Villa on? Jos ääni aiheutuu kompressorista niin voisiko se tarkoittaa että sen uusiminen tulee ajankohtaiseksi lähivuosina. Silloin voi harmittaa kopin rakennukseen sijoitettu tonni, jolla ehkä saisi jo puolet uudesta kompurasta.

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #13 : 04.04.13 - klo:21:22 »
Kuinka vanha Villa on? Jos ääni aiheutuu kompressorista niin voisiko se tarkoittaa että sen uusiminen tulee ajankohtaiseksi lähivuosina. Silloin voi harmittaa kopin rakennukseen sijoitettu tonni, jolla ehkä saisi jo puolet uudesta kompurasta.

Onhan se vuodelta 1999. Ajattelin myös että kompura voi olla loppunsa edellä. Kuitenkin koppi ei menisi hukkaan, koska ääntä kuuluu joka tapauksessa sisälle. Nyt vaan on tullut tuo lisä-sivuääni.

Voiko kopin kanssa tulla jotain lämpö tms. ongelmia? Itse en keksi mitä, kun kompura on kuitenkin suljetussa kopissa jo nyt. Periaatteessa lämpötalouden pitäisi parantua, jos lv-säiliö ei niin paljoa vuoda ulos seinien läpi.

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #14 : 04.04.13 - klo:21:25 »
Miten muuten tuon lasisilmän kuuluu käyttäytyä? Pumppu kun käynnistyy, niin siinä näkyy virtaavaa nestettä todella pitkään. Siis ainakin 10min, jonka jaksoin vahdata. Sitten kun katsoo käyntijakson loppuaikana, niin on ihan stabiili, eli ei näy kuplia tai nesteen virtausta.

Poissa Matias

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 4 672
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #15 : 04.04.13 - klo:22:17 »
Lainaus
Joo, olen pikkaisen kallistunut sen kannalle että teen sen tiiviin kopin tuohon ympärille, ja kaikki putkiliitokset korvataan joustavilla.
Vaatii toki pumpun irrotuksen ja uudelleenkytkennän, mutta kopin tarvikkeet ei paljon maksa.

Olisko tuossa "konehuoneen" sisäpinnoille mahdollista laittaa äänieristelevyä.Tuossa kuvassa Ekowellin äänieristys,on 30mm paksua,akustokarhun tapaista mutta painavampaa levyä.
Eristää käyntiäänet varsin tehokkaasti,ovi auki on melkoinen rolina mutta ovi kiinni kuuluu vaimea hyrinä.
Jos tasaista levyä sisäpinnat ja tilaa niin helppoahan tuollaisen levyn lisääminen on..luulisin ::)

9kw Ekowell EPT400 vuodesta 1998
Jämä Kantikas 1250l Keruu 2X200m

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #16 : 04.04.13 - klo:22:54 »
Siellä on jo tehtaalla laitettu levyt joka seinälle. Nyt lisäksi on bitumit ja 20mm äänieriste myös ulkopuolella.
Ääni ei tosiaan ole mikään kovin kova. Kuitenkin olis kiva jos talossa olis täysin hiljaista, sillon kun sen penskojen puolesta on mahdollista  :-[

Poissa peki

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 433
  • IVT C7 168m kaivo. Maalämpöä kesäkuu 2004 alkaen
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #17 : 04.04.13 - klo:23:19 »
Miten muuten tuon lasisilmän kuuluu käyttäytyä? Pumppu kun käynnistyy, niin siinä näkyy virtaavaa nestettä todella pitkään. Siis ainakin 10min, jonka jaksoin vahdata. Sitten kun katsoo käyntijakson loppuaikana, niin on ihan stabiili, eli ei näy kuplia tai nesteen virtausta.

Pisaroinnin pitäs hävitä noin minuutissa. Soita huoltoon että tulevat lisäämään kylmäainetta. Tai sitten kylmän viileesti ootat että leikkaa kiinni ja uusi pumppu. :)

Poissa 3xJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 196
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #18 : 05.04.13 - klo:07:48 »
Jos alkuperäisen kotelon eristäminen ei riitä, niin sitten kopin rakentaminen lienee ainut vaihtoehto. Siinäkin kannattaa muistaa tiheät ja harvat kerrokset vuorotellen. Eli esim paketti jossa kipsilevyjen välissä vaikka sitä äänenvaimennus polyuretaania. Tuossa aiemmin linkittämässäni ketjussa on VTT:n raportti, jossa sepostetaan aika perusteellisesti tuosta äänenvaimennoksesta. Mulla on nyt peltikotelon sisällä 20mm tehtaan asentama polyuretaani + 30mm vaimennusmatto

http://tuotteet.etra.fi/fi/g20025543/pu-kennovana

Toi etran tavara on hyvää, joskin melko hinnakasta.

Kotelon ulkopuolella on sitten lisäksi 10mm polyuretaani

http://tuotteet.etra.fi/fi/g19918069/vm-puriste

Polyuretaanin päälle on ruuvattu koteloon kiinni vielä kipsilevy. Eli äkkiseltään laskettuna n. 70mm kerros, jossa kolme "harvaa" ja kolme "tiheää" kerrosta. Jos vaan kotelossa on tilaa ulko/sisäpuolella on se varmasti halvempaa kuin kopin rakentaminen.

------------------
MLP: Gebwell T20/1000l G-energy HP
Lähde: 3x400m savimaassa
Kohde: 385m2 + 50m2 puolilämmintä, v. 1963

Poissa jk-lämpö

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 89
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #19 : 05.04.13 - klo:12:51 »
jos haluat sen oikeasti vaimentaa niin laita samoja vaimennus mattoja joita käytetään autoissa,
niin taidat välttää kotelon rakentamisen ja materiaalivahvuudet pysyvät järkevinä 

http://www.powerset.fi/autohifi/silentcoat/
http://www.powerset.fi/autohifi/stp/

Poissa 3xJ

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 196
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #20 : 08.04.13 - klo:07:41 »
Samaa tavaraa, eli butyyliä ja polyuretaaniahan nuokin näyttävät olevan  :). Plussana tavallista eristyslevyä parempi liima ja käsiteltävyys, joten pysyvät varmasti paikoillaan. Noi palaset on tosin aika pieniä, joten suuremmille tasaisille pinnoille ei noista varmaan ole suurta etua. Tuo ETRAn levy on siitä hyvää, että siinä on jo tiheät ja harvat kerrokset valmiina, joten selviää yhdellä liimauksella.

------------------
MLP: Gebwell T20/1000l G-energy HP
Lähde: 3x400m savimaassa
Kohde: 385m2 + 50m2 puolilämmintä, v. 1963

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #21 : 10.12.13 - klo:20:14 »
Tähän aiheeseen palatakseni.
Äänieristysmatoilla jne. ei näköjään saavuta merkittäviä tuloksia. Olen käynyt mittarilla läpi äänilähteet, ja pumpun kylkeen ja pohjaan on liimattu raskasmattoa ja sen päälle rouhepuristettua äänieristyslevyä.

Vaikutus on kauttaaltaan minimaalinen, lähes huomaamaton.

Nyt, kun on lämmitystarvetta, ja pumppu taas surisee enemmän, niin aihe on tapetilla. Olis pitänyt tehdä jotain jo kesällä, kun ei ollut lämmityskäyttöä  :-[.

Vaihtoehtoja on kaksi:
- Rakennan kopin nykyiselle pumpulle. Vaatii pumpun irrottamisen, ja pieniä putkitöitä, kun pumppua on siirrettävä keskemmäs huonetta
- Uusin koko rakkineen.

Onko ajatuksia, kannattaako 14v vanha villa 60 pumppu uusia? Onko kellään kokemusta, paljonko uudet pumput on oikeasti hiljaisempia? Tässäkin on jo scroll-kompura.

Tuleeko muuta hyötyä? Hyötysuhteet lienee hiukan parantuneet, mutta onko merkitystä. Teho nykyisessä riittää. Pyörii 30 asteen pakkasellakin "vain" 12-14 tuntia vuorokaudessa.

Lienee varmempi melutason kannalta tehdä koppi nykyisen ympärille? Ja halvempi tietysti kuin pumpun uusinta. Tietysti, jos olis varma että uusi on hiljainen, ja miettii että kuinka pitkään tämä nykyvehje kestää.. vaikea päätös.

Poissa euroshopperi

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 849
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #22 : 10.12.13 - klo:21:26 »
Onkos tuossa Villassa kumiset ulostuloletkut, vai kovaa tavaraa? Ainakin ensimmäinen asia,joka tähtää hiljaiseen koneeseen alkaa siitä, että koneesta ei lähde yhtään kovaa putkea ulos, vaan reistä tulee pelkät kumiletkut joiden päähän sitten tulee muhvilähtö. Tällä pelillä saadaan koko koneen resonanssit eristettyä pelkästään itse laitteeseen. Tämän jälkeen alkaa purra kaikkinainen muu eristäminen ihan toiseen malliin.
350m², 1000m³, kaivot 2x165m
17kW Viessmann 300 G+
390 L KVV+ 500 L puskuri LV kierukalla+
Aurinkosähkö 2022. Fronius Gen24 10 kW + 34 kpl 375 W Doubleglass  12,75 kW.

Poissa sam68

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 2 239
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #23 : 10.12.13 - klo:21:37 »
Mulla olis joutilas uus 4kW pumppu halavalla :) Uusissa pumpuissa ovi on hyvin tiivistetty ja sen vaikutus on todella iso. Värinäkumit kompuran putkistoihin. Sitten vaan erilaisia mattoja ja kaikki reiät tiiviisti umpeen.
* Maalämpöjä Oulusta Kalajoelle * Uusiolämpö Oy Raahe *

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: Thermia villa äänieristysprojekti
« Vastaus #24 : 11.12.13 - klo:09:04 »
Onkos tuossa Villassa kumiset ulostuloletkut, vai kovaa tavaraa? Ainakin ensimmäinen asia,joka tähtää hiljaiseen koneeseen alkaa siitä, että koneesta ei lähde yhtään kovaa putkea ulos, vaan reistä tulee pelkät kumiletkut joiden päähän sitten tulee muhvilähtö. Tällä pelillä saadaan koko koneen resonanssit eristettyä pelkästään itse laitteeseen. Tämän jälkeen alkaa purra kaikkinainen muu eristäminen ihan toiseen malliin.

Kovat ne on. Tarkoitus on vaihtaa ne joustoletkuihin, mutta en viitsi sitä ruveta erikseen teettämään. Samalla vaivalla jo tekee kopin ympärille, kun koneen joutuu kuitenkin irti purkamaan.

Sitä vaan mietin, että kannattaisiko ~5000€ lisäsatsaus uuteen koneeseen vai ei.