@Jocke
Ei se niin ole.
Riippuu talon lämmitysenergian (määrän) tarpeesta kuinka paljon kompura hurisee.
Eli isompi kompura käy vähemmän kuin pieni kompura.
Maalämpökoneet (poislukien uudet/tulossa olevat inverter koneet joista on hyvin naftisti vielä tietoa) käyvät aina täydellä nimellistehollaan.
Eli ne joko tuottavat enemmän lämpöä kuin sen hetkinen tarve vaatii tai vähemmän tehoa kuin sen ketkinen tarve vaatii. On matemaattinen mahdottomuus että teho ois just se oikea.
Siksi joka ikisessä maalämpökoneessa on varaajat lämmitykselle ja käyttövedelle.
(lämmityksen varaajana voi olla vesi lämmityspatterissa, vesi varaajassa tai lattiavalun betonilaatta)
Eli varaajalla tasoitetaan energiankulutuksen huippuhetkiä ja annetaan kompressorin levätä silloin kun energiantarvetta on vähemmän. Osatehokoneissa/osatehomitoituksessa on lisäksi ajateltu että maalämpökoneen ei ole tarkoituskaan kattaa kaikkea energiantarvetta, eli maalämpökone ottaa lisävastuksen avukseen kun huippuenergiantarve kestää pitkään.
Kompuraa kuluttaa sekä käynnistyminen että käyminen. Jossain on kultainen keskitie jollaoin kompressori on kaikkein pitkäikäisin.

(käynnistymisiä kompura kestänee ainakin 300 000 kpl ja käyttötunteja mitälie, paljon)