Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: pumppu maapiirin nesteen lisäämiseksi?  (Luettu 4120 kertaa)

Poissa evt752

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 546
  • Ekowell EVT 752
pumppu maapiirin nesteen lisäämiseksi?
« : 23.04.07 - klo:11:02 »
Maapiiristä vuotaa pikkuhiljaa nestettä ja nyt saattaisi olla aika lisätä sitä sinne. Putkimiehellä oli sellainen pumppusysteemi, jossa oli säiliö, johon nestettä kaadettiin ja sitten ihan pumppaamalla lisättiin nestettä piiriiin (tietysti pumppu oli liitetty ehkäpä 3/4"" liittimellä tms. piiriin ja piirin sulku avattu). Mistähän sellaisen tai jonkin vastaavan saisi?

Poissa sailor

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 3 070
  • Lämpöässä V15 11/04-->
Re: pumppu maapiirin nesteen lisäämiseksi?
« Vastaus #1 : 23.04.07 - klo:15:02 »
LÄ:ssä avataan paisunsäiliön korkki ja kaadetaan lisää nestettä...tämäkö ei onnistu ekowellissä? EI mulla ainakaan juuri mitään painetta ole maapiirissä. Vähän sihahtaa kun vääntää korkin auki. Pitäisikö olla?

Jani
Lämpöässä V15 Opation modaus:
http://sailor.arkku.net//trend.jpg.jpg

Poissa evt752

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 546
  • Ekowell EVT 752
Re: pumppu maapiirin nesteen lisäämiseksi?
« Vastaus #2 : 24.04.07 - klo:09:45 »
Kun maapiirissä on painetta tietää että siellä on nestettä. Meilläkin on paisuntasäiliö mutta sekä asentaja että myöhemmin putkimies lisäsivät nestettä pumpulla.