02.05.25 - klo:18:46
Mitä kannattaa tehdä ensimmäiseksi, kun lattialämmitetyssä (vesikierto) talossa on eri huoneissa erilaiset lämpötilat? Termarit on täysin auki kaikissa tiloissa.Talossa vain yksi jakotukki minkä kautta kaikki piirit menee.
Ja kuten tuossa oli puhetta niin tässä ei kannata pitää kiirettä.
LainausMitä kannattaa tehdä ensimmäiseksi, kun lattialämmitetyssä (vesikierto) talossa on eri huoneissa erilaiset lämpötilat? Termarit on täysin auki kaikissa tiloissa.Talossa vain yksi jakotukki minkä kautta kaikki piirit menee. Onko lattialämmityksen esisäätö tehty suunnitelman mukaisesti. Jos ei, niin se on ensin tehtävä. Virtauksen määrä riippuu aina lattialämmityspiirin pituudesta. Eli lyhyissä piireissä vesi kiertää helpoiten. Lattialämmityssuunnitelmasta löytyy piirien pituudet, joten jos pitkän piirin aukaiseminen ei riitä niin sitten rupeat kuristamaan lyhyitä piirejä. Ja kuten tuossa oli puhetta niin tässä ei kannata pitää kiirettä.Jani
LainausLainausMitä kannattaa tehdä ensimmäiseksi, kun lattialämmitetyssä (vesikierto) talossa on eri huoneissa erilaiset lämpötilat? Termarit on täysin auki kaikissa tiloissa.Talossa vain yksi jakotukki minkä kautta kaikki piirit menee. Onko lattialämmityksen esisäätö tehty suunnitelman mukaisesti. Jos ei, niin se on ensin tehtävä. Virtauksen määrä riippuu aina lattialämmityspiirin pituudesta. Eli lyhyissä piireissä vesi kiertää helpoiten. Lattialämmityssuunnitelmasta löytyy piirien pituudet, joten jos pitkän piirin aukaiseminen ei riitä niin sitten rupeat kuristamaan lyhyitä piirejä. Ja kuten tuossa oli puhetta niin tässä ei kannata pitää kiirettä.JaniEsisäädöt tehty lattialämmitystoimittajan toimesta, mutta ilmeisesti jotain pielessä ja vaatii säätöä.Kiitos kommenteista.