Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Lattiapiirin paine  (Luettu 19333 kertaa)

Poissa andretti

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 16
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas! MIKÄ HITON YaBB ja SP1?
Lattiapiirin paine
« : 17.10.06 - klo:01:36 »
Tervehdys pumppuilevat toverit

muutettiin kesäkuussa -03 valmistuneeseen ok-taloon jossa IVT:n maalämpö (kalliossa). kesä meni pihaa laitellessa ja muutenvain asettuessa. kävin muutaman kerran räpläämässä pumpun valikkoja ja luin ohjekirjan. no kesä meni ja syksy tuli hiljalleen ja eräänä syyskuun lopun aamuna hallitus ilmoitti että olisi aika saada lämpöä lisää. edelliset asukkaat oli lähtiessään sanonneet että saa soitella, niin tulevat auttamaan mikäli pumppu ei tottele. näin toimin ja setä tulikin pian käymään. höpötti jostain kesäsäädöistä ja tarkasteli asetuksia. sitten äkkäsi painekellon joka on kiinni putkessa jälkeen kahden hanan. siitä kuulemma päästetään lisää painetta verkkoon - ymmärtääkseni juurikin lattiakiertoon. en nyt muista paljonko sitä painetta oli siinä, mutta hänen mukaansa ihan liian vähän, joten sitä lisättiin jonnekin 1,5barin korville. kävin myöhemmin katsomassa laitosta uudemman kerran ja lisäsin vielä vajaaseen kahteen bariin. kellossa on punainen viisari kahden ja puolen barin kohdalla, oletan sen olevan ehdoton maksimi tai jonkun varoventtiilin aukaisuraja?
no lattiat alkoi lämmetä ja homma tuntui pelittävän kunnes menin muutaman päivän kuluttua uudelleen alas kiikaroimaan tsydeemejä ja kuinkas ollakkaan oli paine pudonnut barin korville. täytin uudelleen jotain 1,5baria ja seuraavana päivänä oli taas laskenut. huomasin kuitenkin hukkaputkesta tulleen  ämpäriin vettä, joten oletan että ylimääräiset painettiin pihalle. myös juuri pumpun pysähdettyä on paineet korkeammalla kuin mitä silloin kun pumppu on aloittamassa lämmityksen.
ensin luulin että järjestelmässä on vuoto, mutta eipä niitä hanoja tarvii pahemmin raottaa että neula pompsahtaa joten ämpäriin tullut kahvikupillinen lienee se mikä sinne tuli laitettuakin?
kysyisinkin että mikä on piirin käyttöpaine - jonkinmoinen haarukka siis?  ja mitä virkaa todellakin tuolla punaisella viisarilla on, olettaisin että viisarin esittämän paineen ylittyessä alkaa vasta ylipaineventtiili autea.

tälläerää tämä täältä tähän

edit: lisään tällaista vielä että, mikä on lattialämmityksen, vesikiertoisen siis, ikä? oletuksena tietysti ettei itse toimillaan aiheuta vahinkoa putkille. tarkoitan nyt juurikin lattiavaluun asennettuja vesiputkia. kaiken muunhan pystynee vaihtamaan paitsi nuo vesiputket? Vai?
« Viimeksi muokattu: 17.10.06 - klo:03:17 kirjoittanut andretti »
tana ku  tuo on halapa tuo lämpö

Poissa SamiR

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 158
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #1 : 17.10.06 - klo:08:27 »
Lammityspiirin tavanomainen käyttöpaine on puolitoista kerroksisissa taloissa siinä 1,5 bar ja yksikerroksisissa ehkä hieman vähemmän.
Geopro SH7 + SHB 500, 400m maapiiri 165m2 1 1/2 kerr. talossa.
Ultimate Thin Basic 13 talon jäähdytykseen kesällä.
Panasonic PE9DKE 58m2 autotallissa.

Poissa KotiEnossa

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 214
  • Nibe 1120-15, 400 m järvessä
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #2 : 17.10.06 - klo:08:41 »
Lattiaputkistojen koeponistaminen on tehty jo tehtaalla joten ei siihen kannata varmaan satsata... ;D

Riittävä paine on tietenkin sellainen että mittauskohdasta ylimpään putkiston kohtaan saadaan syntymään täysi vesipatsas. Ts. jos painemittarilta on esim toisen kerroksen pattereille matkaa 4,5 metriä niin painetta pitää olla tietenkin se 0,5...0,7 baria vähintään. Puolitoista baria on jo aika paljon....riippuu ehkä osin myös kalvopaisuntasäiliön asetuksista(eli vastapaineesta).

Miksi paine putoaa....jos systeemissä on vastapaineellinen paisuntasäiliö? ...olisko sittenkin jossain vuotoa...

Jos paisuntasäiliötä ei ole niin ilmiö on tietenkin ihan normaali materiaalin lämpölaajentumisesta johtuva ongelma.



Poissa enins

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 114
  • Geopro SH 9 + SHB 500 L/ lämpökaivo 187 m
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #3 : 17.10.06 - klo:08:47 »
Tuo 1,5 bar on yläkanttiin myös 2 kerroksisissa taloissa, alle 1 bar riittää.

Sinulla on todennäköisesti paisunta-astian kaasutila tyhjä, koska pienikin täytöksen muutos heiluttaa painetta. Edelleen syy paisunta-astian kaasutilan tyhjyyteen lienee rikkoontuneessa kalvossa. Uusi kalvopaisunta-astia maksaa (koosta riippuen) noin 50 e. Varoventtiili kannattanee uusia samalla (n. 20 e).

Se punainen viiva painemittarissa näyttää suurimman sallitun käyttöpaineen = varoventtiilin avautumispaineen. Viiva on kuitenkin vain informatiivinen ja yleensä käyttäjän aseteltavissa.

Eli tsekkaa paisunta-astia ja vaihda se tarvittaessa.

Poissa Kuumaa_kalliosta

  • Yleismoderaattori
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 1 634
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #4 : 17.10.06 - klo:08:54 »
Lainaus
edit: lisään tällaista vielä että, mikä on lattialämmityksen, vesikiertoisen siis, ikä? oletuksena tietysti ettei itse toimillaan aiheuta vahinkoa putkille. tarkoitan nyt juurikin lattiavaluun asennettuja vesiputkia. kaiken muunhan pystynee vaihtamaan paitsi nuo vesiputket? Vai?
Eihän kukaan voi ennustaa tarkalleen minkään järjestelmän ikää. Mutta valuun upotetut putket kestänevät sen minkä rakennuskin. Ei kohdistu ulkoista rasitusta, kun maanjäristyksetkin ovat meillä vähän harvemmassa.

Poissa andretti

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 16
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas! MIKÄ HITON YaBB ja SP1?
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #5 : 17.10.06 - klo:19:15 »
kiitokset vastanneille
nyt kävi sitten ihan niin kuin olin jo osannut pelätä. eli tänään iltapäivällä kävin alhaalla kurkkamassa painetta ja hupsis - pyöreä nolla. ei mitään, nientte!!! no eikun luuri kouraan ja soittelemaan asennuksen tehneelle. mies oli sitä mieltä että juurikin siinä paisuntapannussa on liikaa jotain. en nyt muista mitä selosti, mutta kun ei multa pumppuakaan löydy jotta siihen painetta saisi, lähettää hän jonkun hoitamaan asian. totesi ettei lämmitykseen itsessään vaikuta millänsäkään ja mainitsi että 0,3baria riittää  :o
käski vain kokeilemaan ja sulkemaan ylähanan ja avata sivuhanan siitä pallonmuotoisesta putelista ja kun näin tein se sylkäs seinän märäksi ja siihen loppus vedentulo

mietityttää että miksi näin sitten käy? normaalia ko. systeemin ominaisuutta? ei olisi kovin kiva jos joutuu usein tällaista ihmettelemään. ja JOS järjestelmässä olisi vuotoa niin mitä sitten? puretaan lattiat, kiskotaan talo palasiksi? kait jotain menetelmää löytyy millä vuotokohta saadaan selvitettyä jos valussa on?
muttamutta, en nyt mene asioiden edelle vaan kahtotaan mitä tuleman pitää ja jos tuo homma hoituu tällä "ilmaustoimenpiteellä"
tana ku  tuo on halapa tuo lämpö

Poissa volkkari

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 335
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #6 : 17.10.06 - klo:19:20 »
Paisunta-astiassa voi olla myös tehtaan jäljiltä
liian suuri esipaine,mittaamani ennätys 5,2 bar
Laske paine nolliin verkosta mittaa ja säädä esipaine
0,5 bar, käytä paineen nostoon siihen tarkoitettua kaasua tai typpeä älä ilmaa.

Poissa Maalampo

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 510
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #7 : 17.10.06 - klo:19:55 »
Tuossa IVT:n järjestelmässä on todellakin tuo painemittari ja siinä tuo punainen alue alkaa aivan liian myöhään, minä olen pitänyt lattiapiirin paineen 1-1,5 bar paineessa ! Ja tuo varoventtiili purkaa tuon ylimääräisen paineen pois jos sitä on !

Poissa Tutkija

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 91
  • IVT-C5 /300m pintamaa, asennettu vuonna 2000
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #8 : 18.10.06 - klo:08:52 »
Kaikki asiaa mitä kirjoitettu paineesta. Vielä
1. painehan vaihtelee lämpötilan mukaan - normaalia
2. paine pikkuhiljaa aavistuksen laskee, riippuen lähtöpaineesta - normaalia, siksi siinä on ne hanikat joista painetta voi lisätä.
3. ylisuuri paine ei auta mitään yli (1.5), itse ajan 0.8 - 1.0.
4. putket kestävät normaalisti rakennuksen iän.
5. jos jokin vuotaa, niin 99% se on liitos ja nehän ovat aina näkyvissä ja kiristettävissä tai uusittavissa - kannattaa ehkä käydä läpi - todella huolellisesti, voi olla vaikea löytää.

Poissa andretti

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 16
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas! MIKÄ HITON YaBB ja SP1?
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #9 : 18.10.06 - klo:21:24 »
kiitokset kaikille, palautui mielenrauha hetkeksi. eipä ole asentajaa näkynyt ja paineet killuu 0,2-0,4barin vaiheella. lämpö siirtyy normaalisti eikä siis silleensä mitään hätää ole
tana ku  tuo on halapa tuo lämpö

Poissa Maalampo

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 510
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #10 : 18.10.06 - klo:22:44 »
Epäilen että sinulla on viallinen varoventtiili ja se ei pidä painetta kun tuon 0.4 bar jonka jälkeen se laskee ylimääräisen paineen pois! Meillä tuo paine kestää hyvin tuon 1.5 bar ja varoventtiili alkaa toimia jossain 2 barissa. Joten tarkista ensin kaikki jakotukkien liitokset ja pumpun lähistön liitokset (myös pumpun sisältä) ja jos ei ole merkkiäkään vuodoista niin vaihda tuo varoventtiili ! Yksi paikka missä on varteenotettava vuotokohta on tuo lämmityspiirin mutatasku, jos sitä on puhdistettu monta kertaa eikä o-rengasta ole vaihdettu niin se voi alkaa vuotamaan !

Poissa pro

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 51
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas!
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #11 : 18.10.06 - klo:23:51 »
Onko paisarin paine ltarkastettu/laskettu

Poissa andretti

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 16
  • YaBB 1G - SP1 on Kuningas! MIKÄ HITON YaBB ja SP1?
Re: Lattiapiirin paine
« Vastaus #12 : 20.10.06 - klo:06:31 »
juupa, kävi setä eilen ja laittoi homman pelittää.
oliko nyt se sitten tuo paisunta-astia mikä oli aivan tyhjä paineesta ja täynnä vettä. hänpä pumppasi paineet ja laski vedet ennen sitä pois. totesi että niitä on aika usein tällaisia ongelmia porukoil. katotaan nyt sitten että auttoiko. mulla oli sellainen kaasusäiliö johon sai näemmä laittaa ihan ilmaa, on kuulemma jonkinlainen kumipallo siellä sisällä. puhui toista kotomaista, joten en ihan kaikkea pyydystänyt minkä se suustaan suolsi, mutta nui nyt kuitenkin. käski vuosittain tarkistaa ja lisätä painetta tarvittaessa - en vain muista enää paljonko sitä piti sinne laittaman.
notta nuin...
tana ku  tuo on halapa tuo lämpö