On tuossa Mikon vs pumpussa reilusti tulistustehoa,kyhäsin tuollaista vertailua meidän vastaavista lämpötiloista ja näyttää kyllä että vs nostaa matalammalla kaasun lämpötilalla enemmän ylä(lisä)varaajan veden lämpöä.
Kaasun lämpötila on mitattu molemmissa tulistinvaihtimen ja lauhduttimen jälkeen.
kuumakasun lämpötilat tulistimen jälkeen ja lauhduttimen jälkeen
Periaate noissa on erilainen,meillä ylävaraajan vesi kiertää tulistinvaihtimen läpi ja käyttövesi lämpiää kierukalla ylävaraajassa.
Mikolla ylävaraajassa on käyttövesi jota tulistivaihdin kuumentaa kierukan läpi.
Hiton hyvin näyttäisi Mikon modaus kyllä toimivan

Kyllä varaajan säiliön ulkopinnasta saa kohtalaisen tarkasti lämpötilan mitattua kun anturin ja mittauskohdan väliin laittaa piitahnaa tms ja vaikka magneetilla kiinnitys


edit: Katselin Mikon (eri)trendeistä kompressorilta ja tulistinvaihtimelta lähtevien kuumakaasujen lämpötiloja (72C/57C) joten tulistinvaihdin jäähdyttää kuumakaasua 15K
Meillä vastaavat arvot on tänään 102C/67C joten tulistinvaihdin jäähdyttää kuumakaasua 35K.
Olisipa mielenkiintoista kuulla miten kuumaa lisävaraajan vesi on noin pienellä(?) lämmitysteholla.
Jos tulistinpumpulla saa kompressorilta 72C lähtevällä kuumakaasulla tulistinvaihtimesta käyttöveden kulutukseen riittävän lämmitystehon niin kyllä LÄ:n vs mallin tulistinvaihdin taitaa olla hyvinkin laadukas,ongelmat mitä alkuperäiskokonpanossa on,taitaa kiertyä pieleen menneeseen ylä-/alavaraaja rakenteeseen ja sen toimintaan.