Moro, sellainen mysteeri päällä, että tars kipeästi ideoita mitä seuraavaksi.
2010 asennettu MLP 185 metrin kaivolla ja tasoastialla. Viime vuosina alkanut keruupiiri oirimaan talvisin niin, että yskässyt ylipaineventtiilistä viinaa ulos. Tasoastiassa on ongelmien takia lisäämäni mekaanien mittari (auton turbopainemittari, menee myös miinukselle) sekä sähköinen paineanturi, eli painetta on helppo seurata.
Olen yrittänyt pitää 0,5-1 bar painetta astiassa, mutta mittariston liitoksissa aina pientä vuotoa, joten usein saa lisätä ilmaa. Nestepintaa saa samalla seurattua.
Viinan menolämpöanturi meni rikki aikoja sitten, joten siitä ei ole tietoa. Tulolämmöt ja kaikki muu pumpun data on tallessa vuosien ajalta 5min välein.
Viinan tilavuus (+ mahdollinen ilma väärässä paikassa) vaihtelee talvisin pumpun käynnistä riippuen tasaisesti (litran luokassa), mutta kun paluulämpö vaihtuu normaalista keskitalven -1,0-asteesta -1,2-asteeseen (pitkä käyntijakso) nousee pinta hitaasti (tunneissa) alle puolesta välistä lähes kattoon asti (eli useampi litra). Paine tietty myös nousee niin että ylipaineventtiili (1,5bar) päästelee höyryjä ulos. Joskus tosiaan myös nestettä.
Kun kompura sammuu, taso laskee alas ja paine helposti menee alipaineen puolelle.
Kesät ja viime talvi meni ongelmitta, kun sain piirin ilmattua ekan yskäisyn jäljiltä. Kaivon menopuoleen lisäsin puuttuneen ilmausyhteen. Tasoastia on haaroitettu paluusta vaakaputkella, joten se ei ilmaa hirveän hyvin kerää. Edelleen viinapumppu lotisee käynnistyessään, ellei tasoastiassa ole painetta, eli vähän siellä ilmaakin on.
Vuosien aikana on lisätty muutama litra vettä ja useampi litra Naturettia. Vaikea uskoa, että viinan jäätymislämpötila olisi noussut muutamaan pakkasasteeseen ja alkaisi hyytyä jotenkin. Varsinkin kun paluulämpö pysyy tasaisena ja kompura ongelmitta imuroi lämpöä. Mutta jotain lämpötilaan liittyvää tuossa tapahtuu.
Onko mitään muuta tehtävissä kuin vaihtaa viina?