Pahoittelen sekaantumista, mutta on kerrassaan mielenkiintoinen keissi ja hämmästelen foorumin harrastuneisuutta löytää ESBEstä potentiaalinen syyllinen.
Itse ihmettelen UKV20:n XL1:n on tulppausta. Onko kyseessä jokin Niben asennusohjeesta poikkeava kolmiputkiliitäntäinen innovaatio?
Aiemmin löytämässänne UKV20 asennusohjeessa tosin yhteet merkitty päivastoin kuin tässä. Olkoot yhteen nimi XL8 tai XL1, tulpattu on NibePumpun asennuskuvan mukaan.
[edit] jäi vielä johtopäätös: eikös tällä kytkennällä käy niin, että varaaja varautuu pääosin sähkövastuksella ja MLP tekee vettä vain jossain korkeammassa pyynnissä kuten luksus?
[edit2] periaatekuva samaisesta UKV20 asennusohjeesta mukaan. MLP lämmittää varaajaa, varaaja lämmittää kuluttajaa eli NibePumpun tapauksessa LR:ää.