Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: maalämpöpumpun vaihto ja maapiirin pituusongelma  (Luettu 357 kertaa)

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Liityn tässä thermia Villa pumpun uusijoiden joukkoon.
Eli thermia Villa 60 6kw pumppu pitänee lähiaikoina vaihtaa.
Laite on pyörinyt vuodesta 1998 ja oikeastaan mitään ei ole tarvinnut korjata.
Ainoa tekemäni korjaus on piirilevylle vaihdettu muistipiiri.

Laite toimii vielä mutta kyllähän se varmasti on jo eläkeiässä.

Mikä tekee tästä mielenkiintoisen on se että talonrakentaja on ollut kaivinkoneurakoitsija. Ohjeena on ollut kaivaa 400 metrin maapiiri. Mutta innokkaana tämä urakoitsija on kaivanut putkea maahan kuulemma tuplamäärän. Todellista pituutta ei tiedä kukaan, mutta maalämpö ei ole lähtenyt alunperin toimimaan. Sitten kun on saatu tieto siitä että maapiiri on paljon pidempi kuin suunniteltu, on pumpun ulkopuolelle asennettu toinen kiertovesipumppu keruuliuosnesteelle sarjaan koneen oman pumpun kanssa. Tällä järjestelyllä kierto on saatu riittäväksi ja kone on toiminut hyvin tähän päivään asti.

Onko kellään kokemusta tällaisesta? Esim niben 6 kw:n koneessa taitaa lukea asennusohjeessa että maapiirin maksimipituus 400 m. Riittääkö jos mennään vanhalla kaavalla eli koneen ulkopuolelle lisätään toinen kiertovesipumppu? Vai onko odotettavissa jotain ongelmia?

Poissa tomppeli

  • Yleismoderaattori
  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 8 864
  • yli-ikämies
Vs: maalämpöpumpun vaihto ja maapiirin pituusongelma
« Vastaus #1 : 19.03.25 - klo:07:12 »
Jos keruupiiri on kovin pitkä, aiheutuu siitä uudellekin maalämpökoneelle suurempi virtausvastus, kuin on se, jolle kone on mitoitettu.
Se ulkoinen lisäpumppu tarvitaan siis edelleenkin.
Kun hankit 6 kW invertterikoneen (muuttuvatehoinen), joka käy suurimman osan vuodesta osatehollaan, on kierron suuresta painehäviöstä vähemmän haittaa.
Sinänsä ylipitkä keruupiiri on hyvä; keruu ei mene liian kylmäksi, mikäli keruun putket ovat riittävän syvällä.

Poissa seppaant

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 5 514
  • L-Ässä V-7
Vs: maalämpöpumpun vaihto ja maapiirin pituusongelma
« Vastaus #2 : 19.03.25 - klo:08:38 »
Onko mahdollista muuttaa nykyinen keruupiiri kahdeksi lenkiksi?

ATS
L-Ässä V-7.0 vm.2007
Kaivo 163m, akt.153m
Talo 150m2, patterit, v.1975
Aurinkopaneelit 2x10x275 W=5,5 kWp, kaakko/lounas
Arvioitu vuosituotanto 4500 kWh

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: maalämpöpumpun vaihto ja maapiirin pituusongelma
« Vastaus #3 : 19.03.25 - klo:08:46 »
Kiitos vastauksista, näin ajattelinkin että lisäpumppu pitää olla.
Itse olen kyllä on-off-koneen kannalla, jotenkin minä en tykkää siitä että invertteri jatkuvasti vaihtelee kierroksia. Ainakin ilmalämpöpumppujen kanssa on se ongelma että kone käy joskus sellaisilla kierroksilla mikä aiheuttaa erilaisia runkoääniä taloon. Pumppu on toki teknisessä tilassa mutta olohuoneen seinän takana.
En tiedä onko näissä nykyisissä invertterikoneessa tällaista ongelmaa vai ovatko niin hiljaisia että ääntä ei kuule millään taajuudella.

Piiriä ei pysty jakamaan kahdeksi koska taloon tulee sisään vain yksi tulo ja lähtö. Eli varmaankin vain yksi lenkki on tehty.

Poissa morgan

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumilta tietoa
Vs: maalämpöpumpun vaihto ja maapiirin pituusongelma
« Vastaus #4 : 02.04.25 - klo:22:57 »
Kysyn vielä tyhmän kysymyksen. Invertterikoneessa liuospumppu käynee myös pienemmällä teholla kun invertteristä otetaan vähemmän tehoa? Eli liuospumpun nopeus riippuu tehon tarpeesta?

Jos tuohon lisätään toinen pumppu sarjaan, niin miten sen tehoa säädetään vastaamaan tarvetta? Vai tarvitseeko sitä säätää?

Vai onko on/off kone tuossa sikäli parempi että liuospumput käyvät aina samalla teholla?

Poissa Sorvar

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 180
  • Maalämpöfoorumi
Vs: maalämpöpumpun vaihto ja maapiirin pituusongelma
« Vastaus #5 : 03.04.25 - klo:17:50 »
Kysyn vielä tyhmän kysymyksen. Invertterikoneessa liuospumppu käynee myös pienemmällä teholla kun invertteristä otetaan vähemmän tehoa? Eli liuospumpun nopeus riippuu tehon tarpeesta?

Jos tuohon lisätään toinen pumppu sarjaan, niin miten sen tehoa säädetään vastaamaan tarvetta? Vai tarvitseeko sitä säätää?

Vai onko on/off kone tuossa sikäli parempi että liuospumput käyvät aina samalla teholla?

Ainakin Thermialla atlaksessa(ja calibrassakin?) pystyy pumpun laittaa käymään millä teholla tahansa 30-100% välillä. Myös mahdollisuus siihen, että pyörii liemi jatkuvasti vaikka ei kompura kävisikään.
Myös ohjaus ulkoiselle keuupumpulle löytyy muistaakseni thermialta.

Uskoisin että muillakin merkeillä vastaavia ominaisuuksia.
 
Voihan sitä maahantuojalta/valmistajalta kysyä, että onko suoraan mahdollista vaihtaa suuremmalla nostokorkeudella oleva pumppu olemassaolevan tilalle.. Eivät sellaisena toimita räätälöityä pumppua, mutta ehkä tietävät onko jäliasennettavissa .

Poissa aksutre

  • Konkari
  • *****
  • Viestejä: 902
  • Maalämpöfoorumi
Vs: maalämpöpumpun vaihto ja maapiirin pituusongelma
« Vastaus #6 : 03.04.25 - klo:18:26 »
Ainakin isommissa Boschin invertteri pumpuissa on nimellisvirtaus 0,67l/s luokkaa, max ulkoinen painehäviö 77 kPa. Jos pärjäät vaikka 6kW teholla niin karkeasti ei tarvita virtausta kuin 0,16 l/s. Tällöin painehäviö on oleelliseti pienempi. Pumpusta voi säädellä liuospumppua manuaalisesti, mutta koneen äly ohittaa käsisäädot jos ne on sen mielestä älyttömiä.

Sittenhän tuon näkee kun koneen ottaa käyttöön. Uskoisin että tuolta on saatavissa ihan kohtuullisesti tehoa koneen liuospumpullakin, maksimitehoa sieltä ei varmaankaan saa hyvällä Dt:llä. Koneen liuospumppu suurella teholla on myös merkittävä  äänilähde.

Invertteri tosiaan itse säätää tehon tarpeen mukaan pumppuja, niistä ei tarvitse käyttäjän murehtia.
Eiköhän joku osaa tuollaisen 800m piirin painehäviön laskea taulukosta esim. tuolla 0,16 l/s nimellisviratuksella että toimiiko.
Bosch 4-16 LWM, 210m kaivo, 6 kWp lasipaneelit 2-puoli  half cell, rak. v2007,187m2, Vallox 180 DC Energiatehokkuusluokka A 2018, E-luku 55 kWh/m2/v. Ympäristöstä otettu energia netto 93 kWh/m2/v, plusenergiatalo