Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Bosch 7800i kova ääni?  (Luettu 1376 kertaa)

Poissa Koskan

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 4
  • Maalämpöfoorumi
Bosch 7800i kova ääni?
« : 08.05.24 - klo:16:29 »
Kuinka äänekkäitä teidän uudet Bosch:it ovat?

Mulla on joulukuussa asennettu 7800i 4-16kW ulkoisella varaajalla ja invertterin kompressori pitää melkoista meteliä. Ääni muistuttaa luonteeltaan ja voimakkuudeltaan vanhemman auton tyhjäkäyntiä. Laite on 60-luvun paritalon betokellarissa ja ääni kuuluu betonisen välipohjan läpi yläkertaan selvästi. Sekä kahden raskaan palo-oven läpi kaikkialle alakerrassa. Aivan kuin kellarissa olisi auto käynnissä.

Mittasin äänen iPhonen dB-mittarilla ja se antoi 52 dB. Myyntiesite lupaa 34 dB. Jossain vanhassa threadissa porukka kertoi, että heillä on invertterit gyprock-seinän takana - mun koneen viereisessä huoneessa nukkuminen tarttisi kyllä vastamelu-kuulokkeet.

Laitoin alle kumitassut ja sisälle/seinille vaimennusvillaa - ei vaikutusta. Koneen kierroluku vaikuttaa siten että kevyellä kuormalla on tasainen jumina talossa ja tosi kylmällä ilmalla dieselin kaltainen kova naputus. Reklamoin tuon myyjälle ja paikalla kävi joku Bosch huoltomies joka (jotenkin nolona?) mumisi että kyllä tää on normaali ääni. Hän tunki vaimennusvillaa kompressorin kuorten väliin.

Kutsunko tavarantarkastajan paikalle, vai onko tuo 7800i:n vakio-ominaisuus?

Poissa Qsamo

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 31
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #1 : 09.05.24 - klo:17:59 »
Kuulostaa kovalta ääneltä.. Oothan tarkastanut kaikki läpiviennit ettei ota mikään putki runkoon kiinni. Runkoa pitkin ääni kyllä kantautuu todella hyvin. Itellä kokemusta 3-12kw vehkeestä ja ei moittimista vaikka on kipsilevyseinän (100mm villat välissä) takana.

Poissa ISKI

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 303
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #2 : 09.05.24 - klo:21:04 »
Mulla on Boschin 4-16 7001i, jossa käsittääkseni eroa 7800i koneeseen lähinnä tietotekniikassa.
Kone on kyprokilla tehdyssä kopissa (= vanha pannuhuone) asuinkerroksessa.
Koneen käyntiä ei yleensä huomaa ollenkaan.
Kovilla pakkasilla, kun teho on tasolla 80%, alkaa sitten kuulua.
Itsellä yleensä tuo "Hiljainen käynti" päällä, poistan sen vain sydäntalvella.
Tykkään siitä, kun se rajoittaa tehon noin 64% rajaan ja estää koneen turhan ryntäämisen.

Tuli mieleen, että joskus pieneen pannuhuoneeseen voi syntyä seisova aalto, jos taajuudet sopivasti resonoi.
Voimistaa meteliä kummasti. Mulla yksi kanavapuhallin aiheutta tälläisen, kun nopeus sopiva.

Jos ongelmana metelin tuleminen välipohjan läpi, ehkä kokeilisin tiivistä akustista villaa pannuhuoneen kattoon.
Bosch 7001i 4-16 LWM, 278m porakaivo GeoDuo M32 keräimellä, lamellihirsitalo 200 m2(rakennusala), tilavuus n. 600m3 (lattialämmitys) + sivurakennus (autotalli 45m2, työhuone 35 m2, ilmakiertoinen lattialämmitys)

Poissa T5ID

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 26
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #3 : 10.05.24 - klo:09:50 »
Hei,

minulla saman kokoinen kone, mutta.integroidulla varaajalla. Latasin iphoneen db- mittarin, ja mittasin äsken, kun kone tekee käyttövettä, kompura pyörii täysillä. Puolen metrin päästä kolmelta sivulta mitattuna keskiarvo on 45 db.

Kyllä sinulla jotain osuu talon rakenteisiin ja resonoi siitä.
Bosch cs7800lwm4-16, kaivon aktiivisyvyys 295 m, putkitus 50 x 3 turbocollector

Poissa Koskan

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 4
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #4 : 10.05.24 - klo:12:54 »
Kiitoksia tiedosta,
laite nostettiin kumitassujen päälle ja on varmistettu etta se ei koske seiniin. Ei vaikutusta
Kokeilimme myös irroittaa putkien seinäkiinnikkeet, mutta mutta putkilla ei ole vaikutusta ääneen.

Seisova aalto voi olla mahdollinen, täytyy tunkea huone täyteen aaltoja hajoittavaa kamaa ja kuunnella mitä tapahtuu. Mutta en kyllä usko, että se vaimenee noin paljoa. Desibeli on logaristinen asteikko joten äänen pitäisi laskea puoleen jotta oltaisiin T5ID:n lukemissa.

Poissa Qsamo

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 31
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #5 : 19.05.24 - klo:09:39 »
Just fyi... Mittailin oman koneen äänitasoa vessasta, joka on kipsilevyseinän takana ja eristettä on välissä max. 50mm ja joissain kohtaa vähemmänkin. 22.6dB sain keskiarvotuloksen ja kone kävi 81% kompuran teholla käyttövettä lämmittäessä.

Poissa Spede80

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 8
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #6 : 23.04.25 - klo:21:57 »
Kiitoksia tiedosta,
laite nostettiin kumitassujen päälle ja on varmistettu etta se ei koske seiniin. Ei vaikutusta
Kokeilimme myös irroittaa putkien seinäkiinnikkeet, mutta mutta putkilla ei ole vaikutusta ääneen.

Seisova aalto voi olla mahdollinen, täytyy tunkea huone täyteen aaltoja hajoittavaa kamaa ja kuunnella mitä tapahtuu. Mutta en kyllä usko, että se vaimenee noin paljoa. Desibeli on logaristinen asteikko joten äänen pitäisi laskea puoleen jotta oltaisiin T5ID:n lukemissa.

Onko tästä mitään uutta? Itsellä tuntuu myös pitävän kompura ylimääräistä ääntä

Poissa Tyyni

  • Nuorempi jäsen
  • **
  • Viestejä: 9
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #7 : 27.04.25 - klo:18:22 »
Meillä on 7800i 2-8 ja äänni on kovimilla kuin kompura käy 28 prosentin teholla (äärirajalla että liian vähän kierroksia) tai lähellä sataa, muuten sitä ei häiritsee merkittävästi. Meillä on kone apukeittiössä makuhuoneen vieressä muttei makuhuoneen seinää vastaan.

Meillä oli aikaisemmin Niben pumppu ja kyllä sitäkin kuulin. En usko että on isoja eroja laitteissa. Odutuksissa on varmasti isoja eroja. Minusta maalämpöpumppu on hiljainen vehke, ei tietenkään yhtä hiljainen kuin jos sähköpattereilla lämmittää vaikka niittenkin naksahdukset voivat häiritä joku yöllä. Ilmalämpöpumppuun joka on asenettu ulkoseinään äänihäiriöt ovat paljon siedettävämpiä.

Jos lämmitysjärjestellmän äänet häiritsevät niitä ei kannata sijoittaa asuntoon vaan autotalliin, tekniseen tilaan tai kellariin. Jos nämä ovat huonosti äänieristettyjä sekään ei auta koska äänet ovat usein matalatajuisia joka kulkevat helpommin talon läpi öljypolttimon suhinan verrattuna.

Mainosesitteessä mainitut desibelliluvut eivät kerro mitään sen takia ettei siellä mainita mitään äänien taajuksista.

En usko että tässä tapauksessa ole kyseessä pumpun viallisuudesta vaan talon rakenteesta ja missä se on sijoitettu ja onko pumppu asennettu oikein.

Äänihäiriöt meillä olisi varmasti vähemmän jos olisin kuunellut ohjeita että kannattaa varata neliöitä tekniseen tilaan pois makuuhuoneista kun rakensimme talon. Nyt näillä eletään ja kyllä niihin tottuu.

Poissa Kysymys

  • Täysjäsen
  • ***
  • Viestejä: 116
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Bosch 7800i kova ääni?
« Vastaus #8 : 29.04.25 - klo:08:49 »
Täällä 7001i tekee suurimman äänen 60 tai 63% teholla.
Tuon yli tai alle ei kuule välipohjan läpi mitään.