Kiitos kaikille. Nyt on valonkajastusta tunnelin päässä jo siinä mielessä että puhallinvika hoitui torista ostetulla edullisella purkunibestä otetulla puhaltimella.
Ja kiitos tomppeli laskelman päivityksestä! Yllättävän pienellä teholla näyttää pärjäävän.
Tosiaan hpomma oli jo suunnitteluasteella vuonna -18 kun 410 alkoi ääntämään. Koska jälkiviisaus on parasta viisautta, olisi tietysti kannattanut laittaa jo silloin homma kuosiin. No, tuntui että tarjouksia sai nihkeästi ja markkinat kävi kuumana, pakettihinta tuntui kaikilla olevan 18keur, ihan sama paljon metrejä kaivossa tai mikä kone laitetaan. No, tuskin on hinnat laskeneet ja ylipäätään jo laitteiden saatavuus arveluttaa.
Tällaisia tarjouksia tuli vuonna 2018, vietiinköhän näissä mökkiläistä kuin litran mittaa, vai olikohan ihan asiallisia

Reilumpi mitoitus näyttää olevan, mutta lienee parempi noin päin? Yläkerta on nyt toteutettu sähkölämmityksellä, voisi ehkä myöhemmin muutta vesiradiaattoreille.
Toimittaja A
Kaivo "115mm" 170m, 7000eur
Thermia Diplomat Duo Inverter Mini 1.5-7kW erillisellä varaajalla 9800eur
Vallox 110 asennettuna + niben purku 3600eur
Käyttöönotto 350eur
Toimittaja B
NIBE 1226-8 on-off
Kaivo 170m
ei sisällä mm vanhan purkua ja sokkeliläpivientiä, kokonaishinta 17300eur
Kolmas tarjous , Vaillantista, saatiin vain paperilla, missä lie nyt. tais ola siinäkin käytännössä sama hinta.
Oikeastaan muita tarjouksia ei saatu. Nyt olisi hyvä saada hieman useampia tarjouksia, mitä luotettavia toimijoita kannattaisi pääkaupunkiseudulle toimittavista kilpailuttaa?
Vallox 110 MV oli tuolloin mielessä, taitaa olla tuon 145 mallin pikkuveli. voisi edelleen olla vahva ehdokas. tuohonhan saisi vielä MLV Multi patterin esilämmitykseen, mahtaisikohan olla järkeä?
Onneksi teknisen tilan alslaskussa on 40cm tilaa, ja IV-koneen voisi asentaa nykyisen Niben viereen ilman kanavajärjestysongelmia.