Terve!
1,5 kWh päivälle kuulostaa todella pienelle kulutukselle. Jos kaikki tämä energia olisi käytetty ideaalisesti veden lämmittämiseen, niin sillä saa noin 3 ämpäriä vettä, jota on lämmitetty 40 astetta....
1 kWh:lla taitaa lämmittää noin 21 l vettä 40 astetta alkulämpötilaa korkeampaan lämpöön
- veden ominaislämpö 4,2 Kj/Kg/C
- tiheys 1000 kg/m3
- 1 kwh = 3,6 Mj
3,6 [MJ]/4,2[KJ/Kg/C]/40[C]=21,4 kg
******** EDIT START *************'
Juu, ja ennen kuin joku muu ehtii korjaamaan, niin laskelmastahan puuttuu tietysti tämä COP eli millä MLP:tä myydään... näin ollen sankkoja onkin 9 kpl
mitenhän isoja sankkoja meillä oikein on ..
******** EDIT END ***************
Meillä on myös virran mittaus siitä sähköstä mikä syötetään T18 pumpulle (kompura, vastus ja kiertovesipumput 2 kpl). Näin kesäaikaan saadaan hukattua noin 10 KWh päivässä kuuman veden tuottoon ja kiertovesipumppujen pyörittämiseen. Lattialämmitysvesiin ei ole ajettu energiaa toivottavasti laisinkaan. Toimilaite on siis nolla asennossa, mutta venttiilistähän ei ikinä tiedä, että onko se täysin kiinni. Kiertovesipumput haukkaavat täysillä ollessaan noin 240 W, joten tästä tulee jo 5,7 kWh vuorokaudessa.
1000 l varaaja hukkaa pikkuhiljaa omaa lämpöään noin (0,3 astetta tunnissa, kts esim. 40-55 tunnin alue). Oheisen linkin takaa löytyy kuvaaja muutaman päivän käyttäytymisestä. Suihkuttelut ja muu lottaaminen näkyy äärimmäisen selvästi varaajan alaosan lämpötilassa.
http://www.kolumbus.fi/nissinen.antti/esimerkki.jpgEli vastaus kysymykseen: 10 kWh päivässä kuuman veden tuottoon, kiertovesipumppujen pyörittämiseen ja harakoiden lämmittämiseen varaajan lämmönsiirtymisen vuoksi. Veden lämmitys lattioissa on tapahtunut jo toista kuukautta aurinkoenergialla...sitä vain jaetaan sitten tasaisesti mm. kellariin kierrättämällä vettä.
Antti
p.s. meillä tasapainottui taloussähkön ja MLP:n virrankulutus kummasti, kun laittoi virranmuuntokertoimet kohdalleen analysaattorista (MLP:n sähkönkulutus nelinkertaistui

) Kokonaiskulutus (Vattenfallin mittari) alimmillaan noin 20 kWh päivässä, josta puolet taloussähköä ja loput MLP:tä. Nyt on hyvä vertailukohta talvella laskeskella lämmityksen osuutta.