Ei siitä muuta haittaa ole kuin että vastuksia aletaan tarvitsemaan ”pitkän” huilitauon takia. Jos esim. tuolla -22 pakkasella pumppu käy 5h putkeen, niin 20min tauon aikana vesi ehtii jäähtymään niin reilusti, että taas pumppu käy tuntikaupalla. Tuohon vielä jos pukkaa käyttöveden lämmityksen, niin alkaa kämppä jäähtyä. Lyhyempi huilitauko olisi auttanut asiaan. Ehkä tein tästä ongelman ensimmäisenä talvena, kun ilman sähkövastuksia haluttiin mennä hinnalla millä hyvänsä
Nyt asetuket muistaakseni niin, että käyttöveden lämmitykseen vastukset tulee avuksi jossain -18 paikkeilla, niin ei turhaan sotke talon lämmitystä.
Rassaako kompressoria nimenomaan se, että se pärähtää käyntiin kuumakaasun lämpötilan ollessa korkea? Vaikka käynnin aikana korkea lämpötila ei haittaisikaan.
Näin se taitaa juuri mennä. Jos kuumakaasun lämpötila on korkea, niin painekin on korkea. Sekä kompressorin sähkönkulutus on korkea. Eli jos tuossa tilanteessa kompressori käynnistetään, niin tulee vähän liian suuri rasitus sen kovan paineen takia. 20 minuutissa se paine taas ehtii laskea varmasti riittävän matalaksi ja kompressori on turvallista käynnistää uudelleen.
Käynnin aikana se korkea paine ei juurikaan haittaa. Toki siinäkin joku raja on. 120 C taitaa kompressori sammua. Lisäksi vois sammua myös korkeaan paineeseen. Paineelle on myös oma anturinsa.
Voikohan muuten talon lämmityksen ja käyttöveden lämmityksen suhdetta muuttaa? Toki ei parane muuttaa jos käyttöveden kulutusta jatkuu pitkään, koska sitten käyttövesi voisi loppua kesken. Täällä saattaa tuo nibe vuorotella 20 min käyttövesi/20 min talon lämmitys. Sekään ei toki välttämättä auta jos on reilusti pakkasta.
Niin ja kompurahan ei ehdi jäähtyä 20 minuutissa kuin hiukan. Eli se pitäisi olla juuri sopivan pitkä aika. Mikään kylmäkäynnistys se siis ei ole jos tauko on vain 20 minuuttia

Eikä periaatteessa jäähdykkään. Pelkästään paine vähän ehtii laskea.
Auton moottorissa taas ei ole kylmäainetta eikä myöskään painetta ja auton moottori toimii polttoaineella ja kompura taas sähkömoottorilla. Itse se moottorihan ei mitään välitä, paitsi jos joutuu starttaamaan kovaan paineeseen, niin saattaa moottori vaikka "leikata kiinni". Tai jos moottori joutuu startata huonolla öljyvoitelulla ja kovalla paineella, niin huono juttu.
Ja kannattaa huomioida myös se takuu. Koska takuu raukeaa jos muuttaa aikaa vaikka 20 min -> 19 min.
Jossain saattaa kyllä olla automaattinen paineen tarkkailu? Eli lyhyempi aikakin saattaisi riittää?