Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Virhekoodi 722 - LT-ero lämmitysverkosto  (Luettu 37 kertaa)

Paikalla mvianvi

  • Tulokas
  • *
  • Viestejä: 1
  • Maalämpöfoorumi
Virhekoodi 722 - LT-ero lämmitysverkosto
« : tänään kello 15:55 »
Parisen kuukautta vanha Alpha innotec pwzsv 9 on nyt antanut parisen kertaa tällaisen virhekoodin kuin 722. Vian kuvaus on LT-ero lämmitysverkosto, eli vihjaisi siihen että jostain syystä menolämmön lämpötila lämmitysverkostossa on pudonnut merkittävästi pienemmäksi kuin paluulämmön.

En löytänyt tästä vastaavaa lankaa tai kokemuksia, mutta olisikohan kenelläkään tullut tätä aiemmin vastaan?

Paikalla kaupunkitila

  • Vanha jäsen
  • ****
  • Viestejä: 413
  • Maalämpöfoorumi
Vs: Virhekoodi 722 - LT-ero lämmitysverkosto
« Vastaus #1 : tänään kello 19:50 »
Ei ole minulle tuttu. Ajattelisin katsoisin kuvaajilta mitä laite tekee. Foorumilla on jossain juttua, ja varmaan netistäkin löytyy, miten saat .dta -päätteisen tiedoston ladattua USB-tikulle. Sen katselu vaatii erillisen ohjelman, netistä saatavilla, itselläni ei ole viimeaikaisia kokemuksia, onko asennus helppo tai haastava. Aiemmin se oli lievästi haastava.

Kuvaajilta varmaan näkyy tilanne, missä paluulämmön käyrä on korkeammalla kuin lämmitysverkkoon menevä lämpö.

Virhekoodille ( 722 ) varmaan näet kellonajatkin, ja voit tarkastella niitä hetkiä.

Mieleen tulee, voisiko esimerkiksi lämpimän veden tuoton jälkeen käydä hetkellisesti sellainen tilanne, ja vikakoodi kenties tulla siitä. Tarkistaisin kyllä mistä on kyse. Muutenkin kannattaa tuore maalämpöpumpun asennus tarkistaa kuvaajilta, että siellä ei tule outoja pysähdyksiä, pätkäkäyntiä jne.,  monilla on ollut sellaista näiden kanssa. Osa seurannasta on normaalia, pitäisi kaikkien maalämpöpumppujen asennuksen jälkeen tehdä,  osa näistä liittyy Alpha Innotec:in ohjaimeen, jossa on ollut selkeitä bugeja. Se, että seurailet virhekoodeja on hyvä asia.

EDIT:  Oheisessa ketjussa on mainittu vastaavaa tilannetta, ja millä kenties korjaantunutkin: https://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=11593.0
Alpha Innotec PWZSV Nordic Inverter - 9kw,  Purmo C22 -patterilämmitys, 250m kaivo, Vantaa
+ maaviileä 2 x Sabiana SK-32, Grundfos Alpha2 25-60 -pumppu