Hei,
olen seuraillut lämpöpumpun toimintaa ja laskeskellut karkeaa SCOP:a. Huomasin, että jostain syystä omat laskelmat näytti SCOP:n pudotusta ja aloin selvitellä asiaa. 13.9 näyttää tapahtuneen jotain, jota en oikein ymmärrä. Liitteenä on kuva 13.9 kahdesta perättäisestä lämmitysjaksosta, joissa ensimmäinen on ns. normaali ja seuraavassa on tapahtunut jotain. Toisessa jaksossa on ensimmäiseen verrattuna:
- Keruun dT on pudonnut 3-> 2,3
- Lämmityksen dT on pudonnut 5,5 -> 4,5
- Kuumakaasu on noussut yli 10K
Mihinkään asetuksiin ei ole koskettu, kaikki pumput ovat samalla nopeudella. Ihan kuin kuumakaasusta ei lämpö enää siirtyisi lämmitykseen ja toisaalta keruusta ei kovin hyvin kylmäaineeseen.
Molemmissa käyntijaksoissa on ensin tehty käyttövesi ja päälle lämmitystä.
Laitteiston tiedot allekirjoituksessa.
Osaisiko täällä joku sanoa missä mahtaa olla vika tai mitä voisi tarkastaa?
Asentaneelle yritykselle lähetin jo vikakuvauksen, koska takuu on voimassa, mutta kiinnostaisi tietää foorumilaisten mielipide asiaan etteivät heti viilaa linssiin

Liitteet:
Kuva kahdesta perättäisestä lämmitysjaksosta
CSV:nä minuutin lokituksella kahden vuorokauden tiedot, josta poistettu kaikki seisonta-ajat. Siitä näkyy hyvin numeroina tuo muutos 13.9 aamun ja iltapäivän käyntijaksojen välillä.