Tuossahan ei ole sitä kiertovesipumpun jumiutumisen vaaraa koska pumppu lähtee päälle kun lämmittää käyttövettä.
Eli toimii erilailla kuin öljylämmityksen aikaan, mutta voihan sen kierron tosiaan silti pitää päällä jos näkee että siitä on jotain hyötyä.
Pumpun jumittaminen taitaa tosiaan olla ainut konkreettinen "vaara" jos pumpun pysäyttää kokonaan. Tosin vaatii kyllä aika pitkää seisomista. Muistelisin jonkun joskus öljylämmitysaikoina sanoneen että pyöräytä pumppua kerran kuukaudessa niin se ei jumita.
Jatkuva kierto sen sijaan kuluttaa turhaan sähköä lämmityskauden ulkopuolella. Tietysti tuo turhan kulutuksen määrä on melko vähäinen ja riippuu pumpputyypistä. Mutta kyllä ne kv-pumputkin vuositasolla jotain kuluttavat ja tämä korostuu etenkin niillä, jotka yrittävät päästä talouden kokonaissähkönkulutuksessa esim. "kymppikerhoon" tai laskevat SCOP:pia kymmenesosien tarkkuudella.
Esim. meillä on lämmityspiirissä kaksi pumppua, toinen vanhan öljylämmityksen peruja. Danfossin kv-pumppu sammuu kun lämmitys pois-ulkolämötilaon saavutettu tai näin kesäaikaan kun laitan pumpun pelkälle käyttövesilämmitykselle. Käynnissä ollessaan pumppu haukkaa n. 70W. Lisäksi on vanha ulkoinen kv-pumppu jota ei saa sammutettua muuta kuin ottamalla sulakkeen pois. Tämä ottaa minimiteholla 30W. Jos kummatkin pyörisivät "turhaan" kesä-, heinä- ja elokuun niin tarkoittaisi kulutuksena n. 220 kWh pelkille kiertopumpuille.