Kiitos nopeasta vastauksesta!
Tämä selventää asiaa. Ajattelin, että meno/paluuvesien ei kuuluisi reagoida käyttöveden lämmitykseen, mutta hyvä jos näin on!
Ja lisäksi luulin, että tuo "normaali" n. 30 asteen vesikin olisi turhan lämmintä, jos mukavuusasetus on laitettu 20 asteeseen, mutta ehkäpä tämä käyrän asetus vaikuttaa siihen enemmän?
Jos rakennus altistuu auringon paisteelle niin se nostaa huonelämpöä muutamalla asteelle ikkunoiden kautta.
Tuntuu vaan, että pilvisenäkin päivänä tuo lämpö nousee tasaisen varmasti tuonne 25 kieppeille, niin siksi epäilin tätäkin.
Asiaa hieman monimutkaistaa sekin, että huonekohtaisista termostaateista on 3kpl viidestä rikki. Yksi täysin pimeänä, jolloin lämpö nousi kyseisessä huoneessa pakkasillakin 27 asteeseen -> säädin jakotukin esisäätöä väliaikaisesti pienemmälle. Ja kaksi vaikuttaisi termarin merkkivalon perusteella haluta lämmittävän lisää alle 20 asteen säädöllä, vaikka olisi tuo 25 astetta huoneen lämpötila. Sain nämä kaksi kuitenkin säädettyä niin, että valo on pois ja toimilaite näyttäisi olevan kiinni-asennossa.
Pitää alkaa nyt seuraavaksi niitä vaihdattamaan, kun tiedän, että gebwellin päässä on oletettavasti kaikki OK.