Kahdelle Thermia Diplomat D 16 pumpulle on tarjottu kaveriksi kahta Thermia TWS 300, 270l lämminvesivaraajaa. Noissa lämpöpumpuissa itsessään on 180l lämminvesivaraajat molemmissa. Yhteensä se noin 1000l.
Toisen tarjouksen settiin kuuluu IVT greenline HTE26 ja 504 (500l) manttelivaraaja + puskurivaraaja 210l. Tuon pumpun lämminvesimäärää en nyt saanut ongittua esille, mutta muistaakseni kokonaislitramäärä oli myös noin 1000l.
Kahden pumpun tarjoajalta tiedusteltiin syytä ja vastaukseksi saatiin toteamus, että yksi iso maalämpöpumppu tulisi kalliimmaksi kuin nämä kaksi pienempää. Itse pikkuhiljaa alan epäillä että syynä voi olla ihan käytännön tekijät. Kellariin portaiden yms. mutkittelujen ja ovien taakse on varmasti helpompi keplotella kaksi pienempää pömpeliä kuin yksi iso. Siis vähemmän joutuu rikkomaan ja taas korjaamaan paikkoja. Tuota pitääkin vielä selvittää tarjouksen antajalta.
Lähinnä itseäni arveluttaa, jos toinen pumpuista on käytännössä primäärisesti aina päällä ja toinen paljon vähemmän. Tuo ensimmäinen pumppu kuluu jatkuvasta käytöstä enemmän ja tulee tiensä päähän aiemmin. Toinen kysymys on ihan käytännön juttu, jonka toimittaja voi kertoa. Onko vuosihuolto kahden pumpun setille kaksi kertaa hinnakkaampi kuin yhden pumpun järjestelmälle?