Maalämpöfoorumi

Lämpöpumput => IVT / Bosch => Aiheen aloitti: Jupa - 01.09.09 - klo:09:26

Otsikko: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: Jupa - 01.09.09 - klo:09:26
Löytyisikö raadilta vinkkejä mikä olisi sopiva varaaja IVT C9:n kaveriksi. Asukkaiden määrä 5 ja nykyinen varaaja käy pieneksi heti jos on vieraita. Mites tuo asennuspuoli, pystyykö asentamaan itse vai tarviiko putkimiehen vai asentajan joka tuntee IVT:n pumpun. Tietysti hintaluokkakin kiinnostaisi.
Otsikko: Re: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: eko - 01.09.09 - klo:19:56
Lainaus
Löytyisikö raadilta vinkkejä mikä olisi sopiva varaaja IVT C9:n kaveriksi.

Olitko ajatellut toista mantteli-varaajaa (ronkittava C9:n putkia, onko kukaan tehnyt) vai pelkkä "puskuri"/lisä-varaaja (onnistuu putkia muuttamalla.

Jos haluat, että kotivakuutus voimassa muutoksen jälkeenkin, paras antaa LVI-miehen tehdä  ::)

Itse olen varautunut (kaiken varalta) aiemmin miettimälläni/kysymälläni tavalla
http://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=938.msg8282#msg8282
Otsikko: Re: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: Maalampo - 02.09.09 - klo:06:38
Meillä IVT C7:kan lämmittämä käyttövesi menee normaaliin 300l sähkövaraajaan (johon ei ole kytketty sähköjä) ja siintä sitten käyttöpisteisiin (eli lisävaraaja on vain lisäsäiliönä välissä). Meitä 5 henkinen perhe ja vesi riittää takuulla isommillekin porukoille. Tämä hyvin simppeli rakenne on toiminut hyvin jo kohta 6 vuotta.

Otsikko: Re: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: eko - 02.09.09 - klo:20:54
Lainaus
Meillä IVT C7:kan lämmittämä käyttövesi menee normaaliin 300l sähkövaraajaan (johon ei ole kytketty sähköjä) ja siintä sitten käyttöpisteisiin (eli lisävaraaja on vain lisäsäiliönä välissä).

Onko teillä LKV-kierto päällä koko ajan? Muuten välivaraaja kylmenee , kun LKV käyttöä ei ole.... Jos kierto koko ajan päällä, mites C9:n käynnistyskerrat?

Meillä LKV:n jatkuva kierto aiheutti 5-6 lisäkäynnistystä vrk:ssa, että laitoin sen P2:n taakse (ja "P2 vain komp."). LKV-kierto päällä vain kun MLP käynnissä. Toimisi varmaan teidänkin systeemissä?
Otsikko: Re: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: Maalampo - 03.09.09 - klo:03:28
Meillä lämpimän veden kierto on kellolla ohjattu niin että se on päällä aamusta klo 5:00 iltaan klo 11:00 ja kiertoa on kuristettu linjasäädöllä minimiin jottei noita turhia käynnistymisiä tule. Hyvin toimii ja on halpa toteuttaa.
Otsikko: Re: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: eko - 03.09.09 - klo:09:50
Lainaus
Meillä lämpimän veden kierto on kellolla ohjattu niin että se on päällä aamusta klo 5:00 iltaan klo 11:00 ja kiertoa on kuristettu linjasäädöllä minimiin jottei noita turhia käynnistymisiä tule. Hyvin toimii ja on halpa toteuttaa.

Kuullostaa tosiaan hyvältä ja silppeliltä. Harmi kun et aikanaan kommentoinut/yksinkertaistanut ajatuksiani, olisin voinut vaikka toteutaa samalla tavalla (nyt vain "varaus") (tosin tila-rajoitus edelleen voimassa, helpotti aikanaan C9:n päätymisessä)

Tuli nukkuessa mieleen  :D , että vastaavasti voisi laittaa saman pöntön KV-syötön ja MLP:n väliin (ja LKV-kierron paluu 300l tuloon). Silloin normaalipäivinä ei LKV-kiertoa edes tarvitsisi (tai kuten mulla P2:n taakse) ja "porukka"-saunapäivänä 7/11 LKV-kierto päälle koko 485l:n esi-lämmittämistä varten.

Vähenisi ainakin meillä näkyvä ensimmäisen suihkun aiheuttama käynnistys :( , kun pöntöstä tulisi esilämmintä vettä mantteli-varaajaan? 8-)

Onko kukaan kokeillut?
Otsikko: Re: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: SmartVolt - 03.09.09 - klo:10:08
IVT:n C-pumppuun on mahdollista asentaa toinen lämpimän käyttöveden varaaja rinnalle. Ulkovaippojen veden kierrot yhdistetään peräkkäin, eli sarjaan. Vaatii hiukan muutoksia pumpun sisälle.
Otsikko: Re: Varaaja IVT C9.lle
Kirjoitti: eko - 04.09.09 - klo:11:07
Lainaus
IVT:n C-pumppuun on mahdollista asentaa toinen lämpimän käyttöveden varaaja rinnalle. Ulkovaippojen veden kierrot yhdistetään peräkkäin, eli sarjaan. Vaatii hiukan muutoksia pumpun sisälle.

Hyvä tietää, aikanaan kun kyselin myös E7:aa, tarjouksessa oli mukana eriteltynä Viessmann 300l mantteli-varaaja 1080e (halvemiakin voisi löytyä?). Sen päälle asennus... maksaa siis hieman enemmän, mutta kuullostaa hyvältä vaihtoehdolta (ainakin meille).

Jos tuon LKV-lähdön laittaisi sarjaan C9:n edelle, LKV-lämmitys olisi suurimman osan vuodesta vain LL-syklin yhteydessä. GT3 edelleen C9:ssä vai sirretäänkö GT3 isompaan pönttöön?