Maalämpöfoorumi

Lämpöpumput => IVT / Bosch => Aiheen aloitti: Martta - 01.06.07 - klo:20:46

Otsikko: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Martta - 01.06.07 - klo:20:46
Siirryn tuolta suunnittelupalstalta tänne IVT-palstalle.

Meillä on nyt tontin päädyssä kaksi lämpökaivoa :-) Eilen ja tänään porattiin ja nyt nurmikossa näkyy vain kaksi pientä muovista kaivonkantta. Varsinainen kansi kai sijaitsee tässä ratkaisussa alempana. Sovittiin, että meille tulee tällainen mahdollisimman huomaamaton ratkaisu, kun kaivot ovat kuitenkin ihan näkyvällä paikalla.

Lämpöpumpun asennus on muutaman viikon kuluttua.
Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Martta - 11.06.07 - klo:18:40
Tänään purettiin asbestit sekä vanha lämminvesivaaja. Huomenna lähtee vanha öljykattila ja tilalle tulee uudet lämminvesivaraajat. Huomenna saadaan toivottavasti taas lämmintä vettä. Viimeistään ylihuomenna sitten asennetaan maalämpöpumppu. Hyvin on hommat sujuneet ainakin tähän mennessä.

Lähden tästä maalaamaan pannuhuoneen paljastuneita (mustuneita) seiniä...
Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Kuumaa_kalliosta - 11.06.07 - klo:21:25
Lainaus
Tänään purettiin asbestit sekä vanha lämminvesivaaja. Huomenna lähtee vanha öljykattila ja tilalle tulee uudet lämminvesivaraajat. Huomenna saadaan toivottavasti taas lämmintä vettä. Viimeistään ylihuomenna sitten asennetaan maalämpöpumppu. Hyvin on hommat sujuneet ainakin tähän mennessä.

Lähden tästä maalaamaan pannuhuoneen paljastuneita (mustuneita) seiniä...
Onneksi olkoon hyvin alkaneen hankkeen johdosta. Toivottavasti sujuu vastedeskin mallikkaasti.

Älä hyvä ihminen vaan mene maalaamaan pannuhuoneen seiniä, jos ei ole varmaa, että asbestia ei enää ole.
Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Martta - 11.06.07 - klo:22:03
Hmmm.... Kävin jo  ::) Se oli kyllä sovittu juttu työmiehien kanssa ja he sanoivat, että sinne voi mennä, mutta kyllä mua alkoi itseäkin nyt jälkikäteen hirvittää. Huone oli toki pesty asbestin purkamisen jälkeen.

Juttelen huomenna miesten kanssa ja kysyn, että miten asbestin purkaminen hoidettiin. Se piti tehdä kaikkien taiteen sääntöjen mukaan, mutta en ollut tänään kotona, joten en nähnyt oliko pannuhuoneessa kaikki ne suojaukset mitä olisi pitänyt.

Meillä on viereisessä pyöräkellarissa (samaa tilaa) mm. tyttömme matkarattaat ja nyt ihmetyttää, että ovatko ne ihan asbestipölyssä.

Asbestia oli suhteellisen vähän (lämminvesivaraajan ympärillä ja joidenkin putkien ympärillä). Putket ovat vielä jäljellä, mutta ne viedään pois kokonaisina asbesteineen päivineen. Eli asbestia jouduttiin varsinaisesti hajottamaan vain lämminvesivaraajan ympäriltä.

Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Kuumaa_kalliosta - 11.06.07 - klo:22:09
No jos ammatti-ihmiset ovat homman hoitaneet ja sitä on ollut vain joissain putkissa, eiköhän homma ole kunnossa.

Meilläkin on vielä yksi asbestilla eristetty putki pannuhuoneessa. Mutta kun se on sivussa eikä siihen kosketa, olkoonpa paikoillaan. Sen poistolle tulisi aikamoinen kilohinta.
Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Martta - 13.06.07 - klo:22:39
Homma jatkuu vieläkin... Vanhan öljykattilan ja lämminvesivaraajan purkaminen oli ilmeisesti odotettua isompi ja hitaampi urakka, joten putkimiehet pääsivät vasta tänään asentamaan varsinaista maalämpöpumppua. Lämminvesivaraaja oli eilisestä saakka päällä sähkövastusten voimin, mutta 300 litraa vettä ei paljon yön aikana pienellä vastuksella lämmennyt. Nyt tulee jo lämmintä vettä ja huomenna toivottavasti toimii myös lämpöpumppu.

Elämme jännittäviä aikoja ;-)

Lämmönjakohuoneesta tulee tosi siisti, kun seinustalla on vain siistejä valkoisia laitteita ja minun + mieheni maalaama puhdas valkoinen seinä on niiden taustalla  8) Naapurit saavat maalata huoneen loppuun...  ;D
Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Martta - 15.06.07 - klo:00:26
Meillä on lämmintä vettä taas. Jee! Nyt on lämpöpumppu toiminnassa ja taloyhtiön herrat ovat käyneet sitä joukolla ihmettelemässä. Rouvat selvittävät ja tilaavat, mutta kun laite on saatu, niin herratkin innostuvat  ::) No, parempi myöhään kuin ei milloinkaan.

Itsekin aion mennä uutta tulokasta katsomaan, mutta vielä en ole ehtinyt. Meillä tod.näk. ei tulla kovin tarkkaan seuraamaan laitteen toimintaa. Meitä kiinnostaa lähinnä vain se, että talossa on lämmintä ja että hanasta tulee lämmintä vettä.

Seuraavaksi meidän täytyy pohtia, että mitä ihmettä teemme öljysäiliöön jääneelle öljylle. Sen määrästä ei ole mitään tietoa, sillä vanhassa säiliössä ei ole mittaria.

Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: MoRo - 15.06.07 - klo:06:22
Hanki öljylle ostaja ja tilaa säiliönpuhdistusfirma niin he vievät öljyn uudelle omistajalle, tietenkin maksua vastaan.  Samalla he puhdistavat säiliön. Nän mekin teimme, möimme öljyn ja saimme siitä rahat säiliönpuhdistuslaskuun ja kuljetuslaskuun ja jäi vähän ylikin.    :D
Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: Martta - 15.06.07 - klo:12:05
Öljyn myymistä mekin olemme harkinneet, mutta sitä on tod.näk. jäljellä todella vähän. Kevättalvella tilattiin n. 2000 l ja sitä käytettiin koko kevät. Jäljellä siis max 500 l. No, täytyy yrittää löytää tarvitsija sillekin tipalle. Tärkeintä, että saadaan säiliö tyhjäksi ja puhtaaksi.

Onkos niitä säiliöitä ollut sitten tapana täyttää hiekalla? Onko se ihan sallittu konsti?
Otsikko: Re: IVT HT + E17 70-luvun rivitaloon
Kirjoitti: kalsket - 28.12.07 - klo:11:17
Miten on järjestelmä toiminut?