Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Nibe => Aiheen aloitti: tuulen - 26.01.20 - klo:10:33
-
Niben historiasta netistä energiamittarista ja edelleen Lämmitys, ml. sis. lisäys ilmoitetaan vuotuiseksi energiamääräksi n. 20 000 kwh. Mikä tämä ilmoitettu energiamäärä on, onko Niben tuottama energia vai verkosta otettu energiamäärä? Maatalouden veroilmoitukseen pitäisi saada Niben ottama sähkö lisäämään yksityistalouden osuutta sähköstä.
-
Se on tuotettu energia.
-
Milläs tuosta tuotetusta energiasta päästäisiin Niben verkosta ottamaan energiaan?
-
Jakamalla tuo luku maalämpökoneesi keskimääräisellä vuotuisella COP luvulla.
Patterilämmityksellä tuo luku on noin 3 ja lattialämpökohteissa 5.
Jos kohteessa on sekä patteri- että lattialämmitystä, on COP arvo 3.
Huomaa, maalämpökoneen hetkellinen COP arvo on aina vähän noita arvoja korkeampi, mutta se ei ole keskimääräinen vuotuinen COP (= SCOP).
-
Se menee nyt matikka vaikeaksi. Kiinteistön sähkönkulutus on entisinä hiililämmityskausina ollut n. 11...12 000 kwh. Nyt Nibe ilmottaa vuosituotkseen n. 20 000 kwh. Kun tuon Niben 20 000 kwh jakaa COP 3:lla saadaadaan Niben ottotehoksi n. 6666 kwh. Kiinteistön kokonaissähkönkulutus on samana vuotena ollut n.12 200 kwh. Tämän mukaan kiinteistön muu kuin lämmityssähkönkulutus olisi 12 200 kwh - 6666 kwh = 5534 kwh. Tuo vuosittainen kulutus on kuitenkin ollut 11...12000kwh/ vuosi????? Vuosi 2019 oli leuto mutta olisiko Niben COP isompi?
-
Täällä on patteritalon COP vuositasolla neljän nurkilla.
Logintutkijan avulla laskettu.
-
Se menee nyt matikka vaikeaksi. ...
Tavallinen asuinkiinteistön vuosikulutus on noin 5000 - 7000 kWh/a.
Jos on lisäksi muuta, esimerkiksi maatalous, tulee se siihen päälle.
Vanhallakin lämmitysksellä oli käytössä ainakin patteriverkoston kiertovesipumppu, jolla ei ollut omaa mittaria.
Vanhat kiertopumput olivat sähkösyöppöjä nykyisiin verrattuna.
-
TUULEN aiempien lokien mukaan laskettu meno nollakelillä 30C (eli varsin vähän), eli tuskin on paljon väärin käyttää COPina 4 ... 4,5.
Niben sähkönkulutusta voi myös arvioida ottamalla käyttötunnit ja kertoa se keskimääräisellä sähköteholla (0/35 = 1,04 kW).
Asentamalla Niben sähkönsyöttöön kWh-mittarin pääsee "arpomisesta" eroon.
-
Tai jos mahdollista, niin sammuttaa pumpun vuorokaudeksi tai lyhyemmäksi ajaksi.
Sitten katsoo tuolta ajanjaksolta sähkönmyyjän tai sähköverkon sivuilta oman käyttöpaikan kulutukset tunneitain ja vertaa paljonko esim edellisenä päivänä mennyt samaan aikaan kun pumppu ollut päällä. Saa ainakin suunnilleen kiinteistön muun kulutuksen selville jonka sitten vähentää kokonaiskulutuksesta ja jäljelle jää siten se pumpun kulutus.
Pumpulle oma sähkömittari kuitenkin se paras ja helppo ratkaisu.