Maalämpöfoorumi

Lämpöpumput => Thermia => Aiheen aloitti: Rikku - 11.05.19 - klo:18:43

Otsikko: Thermia Diplomat TWS 8 RF
Kirjoitti: Rikku - 11.05.19 - klo:18:43
Morjes, eli potilaana otsikonmukainen laite ja ohessa kuva menoveden kuvaajasta. Eli laite nostaa itsekseen menoveden tavoitearvon jopa 70°C vaikka sille asetettu maksimiarvo pitäisi olla 40°C. Vaikuttaisi olevan jokin ohjelmallinen vika? Ja siis menoveden lämpötila tekee lähes sini-aallon muotoista käyrää 60 ja 30 asteen välillä.

Kuva: https://photos.app.goo.gl/dgEc2BosDU7Anifk8
Otsikko: Vs: Thermia Diplomat TWS 8 RF
Kirjoitti: seppaant - 11.05.19 - klo:20:00
Paljonko on aikaskaala tuossa kuvassa?
Katso myös kuinka käyttöveden lämpötila käyttäytyy.

ATS
Otsikko: Vs: Thermia Diplomat TWS 8 RF
Kirjoitti: Rikku - 11.05.19 - klo:23:32
Kuvassa näkyy ymmärtääkseni noin 1.5h ja käyttöveden lämpötila pysyy lähestulkoon vakiona.

Ja lueskelin tuossa tosta kompuran käyntiinlähtö ehdosta ja siinä mainittiin että integraali on pienempi kuin asetettu intgraali a1, mutta tuo intergraali näyttää olevan koko ajan 100 eikä liiku siitä mihinkään. Integraali a1 taisi olla 80 eli kompuran ei pitäisi silloin käynnistyä lainkaan?
Otsikko: Vs: Thermia Diplomat TWS 8 RF
Kirjoitti: seppaant - 12.05.19 - klo:13:41
Pitääkö kuvaa tulkita niin että aika juoksee oikealta vasemmalle ja aikaskaala on 1,5h?
Jos näin on, nousee menoveden lämpötila 35 -> 60 C  8 minuutissa ja laskee saman 13 minuutissa.
Näin nopeat ja korkeat lämpötilasyklit kuvastaa sitä että vain osa lämmönjaosta on käytössä.

Minkälainen lämmönjako, patterit vai lattialämmitys?
Onko osia lämmönjaosta (pattereita/lattiapiirejä) suljettu kokonaan?

ATS
Otsikko: Vs: Thermia Diplomat TWS 8 RF
Kirjoitti: Rikku - 12.05.19 - klo:13:47
En ole varma kumpaan suuntaan tuo aikaskaala menee mutta veikkaisin että juuri noin.
Talossa on lattialämmitys ja tällä hetkellä osa kierrosta on suljettu koska pahimmillaan lämpötila sisällä nousi 25 asteeseen vaikka asetettu arvo koneen päästä on 19.

Nyt asiaan perehtyneenä, eli tuo korkealla käyvä sykli tapahtuu kun kone lämmittää käyttövettä. Kun lämmitys loppuu, kolmitieventtiili vaihtaa kierron lattiaan ja se lykkää sinne hetkellisesti noin 50 asteista vettä jota käytettiin käyttöveden lämmitykseen. Kompura ei näytä käynnistyvän juuri koskaan lämmittääkseen lattiaa eli mahtaako noin tiheä käyttöveden lämmitys olla normaalia?