Maalämpöfoorumi

Lämpöpumput => Ekowell => Aiheen aloitti: T. - 30.10.08 - klo:16:15

Otsikko: Lisää viinaa keruuputkistoon?
Kirjoitti: T. - 30.10.08 - klo:16:15
Miten kotikonstein saa helpoiten lisättyä liuosta keruuputkistoon? MLP on ECT500. "Hyvät neuvot kalliit"...... :)
Otsikko: Re: Lisää viinaa keruuputkistoon?
Kirjoitti: Malibra - 30.10.08 - klo:19:01
Löydätkö keruupiirin paisunta-astiaa  :o

-Janne-
Otsikko: Re: Lisää viinaa keruuputkistoon?
Kirjoitti: T. - 31.10.08 - klo:11:44
Pitkän etsiskelyn jälkeen, kyllä  ;)
Elikkä tulppa auki ja viinaa sisään (?)
Otsikko: Re: Lisää viinaa keruuputkistoon?
Kirjoitti: evt752 - 23.03.09 - klo:15:48
Kuinka tässä kävi? Minulla on sama ongelma. Paisunta-astia on ehkä kalvopaisunta-astia, ei kai siitä saa nestettä laitettua piiriin?
Otsikko: Re: Lisää viinaa keruuputkistoon?
Kirjoitti: Valitsiamies - 01.05.09 - klo:23:35
Jos kyseessä on paineistettu keruupiiri niin kuin yleensä ekowellillä on niin tarvitaan: "rykipumppu / porttopaavali" tai vaihtoehtoisesti ilmauslaitteisto (riittävän tehokas kiertopumppu ja nesteallas sekä varaliuosta ja letkua). Ennen toimenpidettä kannattaa tarkastaa kalvopaisunta-astian paine (minulla 1.5 bar).
Ei muuta kun kompura ja painemittari mukaan ja hommiin. Helpompaa kuin kesärenkaiden vaihto. Kun kalvopaisunta-astian paine on aseteltu kohdalleen huonolla tai nolla paineella niin sen jälkeen pumpataan keruupiiriin valmista liuosta niin paljon että painemittari näyttää järkevää lukemaa (minulla asentaja sanoi että 0,5 - 2.0 bar on hyvä). jJa näin homma on hoidossa.   ;)
Otsikko: Re: Lisää viinaa keruuputkistoon?
Kirjoitti: evt752 - 04.05.09 - klo:10:32
Tästä ketjusta voi löytyä jotain apua:
http://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=313.0