Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Yleistä => Aiheen aloitti: jk-lämpö - 12.12.17 - klo:10:50
-
Projekti etenee vaikka haasteitakin on ollut, mutta mitä tehdä öljylämmityksen hormille (100mm halkaisijaltaan ja 12m pitkä rosteri hormi )
- riittääkö että laittaa lautasventtiilin pannuhuoneessa hormin reikään, vai pitääkö hormia jotenkin tulpata yläpäästäänkin ?
-
Mitens on pitääkö siitä jättää ilmastointi siihen kämppään, nyt kun poltimen poisto poistuu?
-
Ilma ja vesitiiviiks molemmista päistä tukkoon? Tuollainen pötkö kehittää jo melkoisen nosteen putkessa lämpenevän ilman takia(jos piippu kulkee sisätiloissa) ja jos meinaa välttää kondenssin niin luulisin että pitää tulpata kunnolla.
-
Itse laitoin piipusta toriin myynti-ilmoituksen, ja ostaja purkaa-maininnan. Vartissa löytyi ostaja ja parin päivän päästä lähti piippu nosturilla suoraan ylös. Ostaja toi vielä palan aluskatetta piipun reiän korjaamiseksi. Höyrynsulun reiän paikkasin uretaanilevyllä vaahdolla liimaten sulkuun kiinni molemmin puolin. Lisäksi meni vähän villaa, gyproc-levyä ja kattotiiliä.
-
Mulla oli öljylämmitykselle oma erillinen tiilinen piippu, jonka sisällä rosterista haitarimaista putkea. Piikkasin koko tiilisen piipun veke ja palottelin rosteriputken paloiksi. Tein piipun kohdalle uudet kattojuoksut + tiilet päälle (toki kans aluskate, höyrynsulku, villat, gyprocit kuntoon).
Onpahan nyt ainakin yksi mahdollinen vuotokohta vähemmän katossa. :)