Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Thermia => Aiheen aloitti: Ollivaan - 30.07.17 - klo:21:21
-
Moikka!
Alkoi kämpässä kuulua naputusta. Äänen aiheuttajaksi paljatunut lämmityspiirin vaihtoventtiilin magneettivalve Honeywell VA 4012.
Kysymys ja apua tarttis ennen huoltokorjaajan saapumista :) Lattiat alkaa lämmitä, naputtava ääni poistuu kääntämällä virrat pois tai irroittamalla liitin irti Honeystä. Kysymys siis et onko mitään vaara/ongelmaa jos irroitan liittimen ja maalämpöasema muuten päällä?
Vaihtoehto kaksi sammuttaa koko laitos mutta sit ei tule lämmintävettä hanoista :-[
update: Tomallen tuki neuvoi kuinka toimia. Irroitin magneettiventtiilin lämmönsäätimen vaihtoventiiliistä. Sen jälkeen paljastui jousikuorman varassa oleva tanko joka säätää lämmönsäätöä. Kyseisen tangon puristin pohjaan ja lukitsin leveällä nippusiteellä. Näin lämmönsäätö lattiaan ei toiminut mutta lämminvesi tuli. Tomallen huolto vaihtamalla vaihtoi koko ventiillin, kierremalliseen "parannettu versio". Nyt toimii hyvin ja sanoisin että lämmin vesikin tulee nopeammin hanasta ;D