Maalämpöfoorumi

Lämpöpumput => Carrier => Aiheen aloitti: MLP-konkari - 29.01.05 - klo:10:40

Otsikko: Keruuputkistona PEM40
Kirjoitti: MLP-konkari - 29.01.05 - klo:10:40
Jos haluat säästää keruuputki investoinnissa, voit tehdä niinkuin minä 5 vuotta sitten.

Miten?

Laitteen toimittaja suosittelee että käytät  keruuputkena aitoa ohutseinämäistä ja monesti pumpputoimittajan tarjoamaa keruuputkea.

Ei ole pakko! Itse kävin hakemassa 400 m PEM40 vesijohtoputkea LVI tukkurilta ja upotin sen saviseen kosteaan pintamaahan. Hyvin on lämpö siirtynyt pumpulle, eikä maksanut paljoa!

Itselläni tuli säästöä yli 1000 Euroa! Eli jos olisin tehnyt kuten laitetoimittaja suositteli olisin joutunut maksamaan keruuputkesta yli 2000 Euroa. Uskalsin tehdä vastoin suosituksia, koska kaverillani on toiminut samalla periaatteella lämmönkeruu jo 12 vuotta.  


 ;)
Otsikko: Re: Keruuputkistona PEM40
Kirjoitti: Simo.K.Rujo - 22.05.05 - klo:14:37
Hienoa. Kaikkea kannattaa itse kokeilla. Kattilat ja laitteet kannattaa yleensä ostaa serkun tutulta, jolla on tili tukussa....

.... ja kysellä sen jälkeen sopivuuksia esim täällä foorumissa....
Otsikko: Re: Keruuputkistona PEM40
Kirjoitti: evt752 - 23.05.05 - klo:15:28
Mitähän lie Rujo tarkoittaa?

Itsekin ostin putket lähirautakaupasta, mistä sain ne halvemmalla kuin yhdeltäkään maalämpöpumppua tarjonneelta.

LVI-urakoitsijoilta ei kannattaisi ostaa mitään. Rautakaupoilla on pienemmät katteet, ehkäpä siksi, että myyvät enemmän.

Toivottavasti alkavat rautakaupat myydä pumppujakin pian.
Otsikko: Re: Keruuputkistona PEM40
Kirjoitti: Kuumaa_kalliosta - 23.05.05 - klo:15:57
Onpa niitä rautakauppojakin jälleenmyyjälistoilla. Kokeilin pyytää aikoinaan eräältä tällaiselta tarjousta pumpusta. Kauppias vaikutti vähän vaivautuneelta ja tuntui siltä, ettei hän ollut maalämpöpumppua ikinä nähnytkään. Kysyi, etteikö kukaan muu nyt tarjoa. Lupasi kuitenkin lähettää tarjouksen mutta eipä ole näkynyt.

Ei sen puoleen: mitä enemmän tarjoajia, sitä parempi kilpailu. Mutta: usein asiantuntijan käyttö tulee halvemmaksi kuin halvin tarjous.
Otsikko: Re: Keruuputkistona PEM40
Kirjoitti: mnk - 20.09.05 - klo:08:06
Kumuko Oy tarjoaa putkistotavaraa omatoimiseen urakointiin. http://www.kumuko.fi/maalampoputket.html

Muitakin toimittajia varmaan on. Laittakaa linkkejä.
Otsikko: Re: Keruuputkistona PEM40
Kirjoitti: evt752 - 20.09.05 - klo:10:39
Maalämpöputkia (PELM 40) tarjoaa myös lähirautakauppasi, ja se seuraavaksi lähin, ja seuraava, jne...

Tavallista vesijohtoputkea, siniraitaista se on. Ei maalämpöputki ole mitenkään erityistä.

Ainakaan vaakaputkistona.

Hinta muistaakseni jossain 1-2 eur/m. Eikä kannata ostaa maalämpötoimittajalta tai urakoitsijalta. Itse pyysin tarjouksia noin 4-5 lähimmältä rautakaupalta ja lähin myi halvimmalla tontille toimitettuna, siis sen  2*300m.