Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Oilon Geopro => Aiheen aloitti: Oiloff - 27.08.12 - klo:17:43
-
oliskohan kellään mahdollisesti pistää noita oem ja oem2 koodeja mun sh7 pumppuun...asiantuntija koodi on jo mutta sanoivat oilonilla että noita koodeja en tarvitse mutta olis kiva nähä mitä säätöjä noitten takaa löytyy...kiitän jo etukäteen
-
9999 vaihtoehtoa. Äkkiäkös ne kokeilee (kai).
-
itseasias taitaapi olla jopa 99999 mut olis vähän muutakin tekemistä kun kokeilla niitä ;)
-
ihan liikaa tietoa normi käyttäjälle.... ??? ::)
-
ACS-Toolilla pääsee niihinkin kiinni. Manuaalin mukaan niissä ei kuitenkaan ole mitään mihin tarvitsisi koskea.
-
expert 15137
oem2 62883
Toimiiko noi?
-
expert 15137
oem2 62883
Toimiiko noi?
Iso kiitos näistä. Nyt pääsi näkemään koneen integraalin ja vielä muuttamaan itselle sopivammaksi.
-
Eipä kestä, tällä haluan välittää terveiset hollolaan, josta niitä ensimmäiseksi kysyin laihoin tuloksin :D
Mielestäni minulla ja muilla, jotka ovat pumpun omaksi ostaneet, on oikeus myös muuttaa pumpun asetuksia.
-
Onkohan sitten turha kutsua huoltomiestä paikalle jos itse muuttelee asetuksia tunnuksien takaa ?
Eihän autonkaan moottoriohjaukseen omistajalla ole pääsyä. ::) ???
-
Onkohan sitten turha kutsua huoltomiestä paikalle jos itse muuttelee asetuksia tunnuksien takaa ?
Eihän autonkaan moottoriohjaukseen omistajalla ole pääsyä. ::) ???
En ole aikonutkaan huoltomiehille soitella, jos osaan oman lämmitysjärjestelmäni asentaa, osaan sen luultavasti myös korjata.
Ja mitä tuohon autoon tulee, niin kyllä mulla on pääsy autoni moottorinohjaukseen.
-
Jokainenhan saa itse tehdä omistamalleen pumpulle mitä haluaa.. Mutta uuden pumpun takuu raukeaa siihen paikkaan esim kompressorin vauriohetkellä, jos todetaan asiakkaan tehneen arvojen muutoksia omatoimisesti.
E: Siis nyt lähinnä tarkoitin esimerkiksi arvoja, jotka voivat olla kompressorille epäedullisia...
-
Kai ne asetukset takaisinkin osaa muuttaa tarvittaessa, ovat sitten "tehdas" asetuksilla kun joku tulee tutkimaan kyrvähtänyttä kompuraa. :D
Ei vaan. Vitsivitsinä...
Tuo mylly on mielestäni sen verran kallis kasa että kyllä siihen mielestäni sellaiset avaimet täytyisi tarvittaessa saada että saa muutella sellaiset asetukset laitteeseen että saa sen toimimaan "optimaalisesti" omassa käytössään. Kaikki asunnot eivät kuitenkaan ole toistensa kopioita ja toiset saattavat vaatia hiukan eri säädöt jotta pelaavat täysin oikein. Varmaan suurimmassa osassa tapauksia pumppu toimii optimaalisesti asentajan käynnin ja asetusten jälkeen mutta aivan varmasti sellaisia kohteita on paljon missä asetukset jäävät rempalleen ja käyttäjä ei tajua niistä hölkäsen pöläystä. Muutama tunti asennuksen yhteydessä ei välttämättä anna sitä kuvaa miten pumppu tulee käyttäytymään pitkällä juoksulla.
Laitteet eivät kuitenkaan mitään rakettitiedettä ole joten kyllä harkinnan perusteella koodit sais antaakin asioihin perehtyneille.