Maalämpöfoorumi

Lämpöpumput => Oilon Geopro => Aiheen aloitti: oilton - 31.01.12 - klo:21:27

Otsikko: SH:n latauspumppu
Kirjoitti: oilton - 31.01.12 - klo:21:27
SH7 varustettuna 700 litran varaajalla. Pumppu käy nyt 66% vuorokaudesta (keskilämpötila -20 astetta). Latauspumpun teho on ykkösellä. Latauspumpun tehon nosto lyhentää hieman käyntiaikaa, mutta vastaavasti kulutus on selkeästi enempi (ei omaa kulutusmittaria, vaan seurattu keskuksesta). Lisäksi ykkös-asennolla lauhemmilla keleillä käynti tasaisempaa, kun käyttöveden lämpötila ei romahda pumpun käynnistyessä. Tehdas suositteli kuitenkin kakkos- tai kolmos-asentoa, sen kummemmin perustelematta. Asentaja taas tuota ykköstä. Mitä asetuksia latauspumpulle on muilla SH-pumppujen omistajilla? Ja kertokaa te jotka tiedätte, että onko kompressorille/pumpulle jokin tietty latauspumpun asento kestävämpi/parempi kuin muut, ja miksi?
Otsikko: Re: SH:n latauspumppu
Kirjoitti: tomppeli - 01.02.12 - klo:17:41
Ykköasento on liian pienitehoinen.
Kompressorin vastapaine nousee liikaa.
Latauspumpun pitäisi olla vähintään II -asennossa.
Otsikko: Re: SH:n latauspumppu
Kirjoitti: pta - 02.02.12 - klo:04:37
Onko? Minun SH13 kuumakaasujen lämpötila ei nouse näillä keleillä kuin 80 asteen paikkeille. Kakkosnopeudella varaajan kerrostuminen ei ole niin hyvä. Ykkösnopeudella lauhduttimen lämpötilaero on noin 5 asteen luokkaa. Kakkosella lämpötilaero putoaa 3 asteen paikkeille.

Tuon tulistimelta varaajaan menevän veden lämpötilan heilahtelu vähän hämää... mitenköhän sen saisi vakaammaksi. Nyt se "aktiivisäätö" seilaa koko ajan:
(http://i4.aijaa.com/b/00298/9482811.jpg) (http://aijaa.com/002989482811)
Jakson alussa on saunottu ja suihkuteltu noin 30 minuuttia. Sillä sai varaajan kyykähtämään. Varaaja ei ollut täyteen ladattu ennen saunomista. Yläosan asetus on ollut 55oC ja klo 22 jälkeen 45oC.