Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Yleistä => Aiheen aloitti: Pena2015 - 27.09.15 - klo:16:57
-
Thermia mainostaa kovasti TWS-tekniikkaansa (Tap Water Stratificator) käyttöveden tuotannossa MLP:ssään. "Tekniikka pitää sisällään tehokkaamman lämmönsiirron ja veden tehokkaan kerrostumisen lämminvesivaraajassa. Lopputulos on selkeä: TWS:llä varustetuilla lämpöpumpuilla on markkinoiden paras lämpimän käyttöveden tuotanto. Menetelmä tuottaa nopeasti runsaasti lämmintä käyttövettä alhaisilla tuotantokustannuksilla. Se ei kuitenkaan tuota kuumaa vettä turhaan"
http://www.thermia.fi/lampopumppu/patentoitu-kayttovesitekniikka.asp
Onko TWS muka vain Thermian pumpuissa vai onko käytössä nykyään myös muiden valmistajien pumpuissa (Nibe, StiebelEltron jne.)?
-
Mullakin kerrostuu lämmin käyttövesi, koska se lämmitetään kierukalla erillisvaraajassa. Ja tulistuksen poistopumppuja on tehnyt Lämpö-ässä jo iätajat. Mitähän mullistavaa noissa oikein on sitte loppupeleissä.
-
Sikäli kuin ymmärrän Thermian kuvauksen, tarkoittavat sillä käyttövesivaraajassa olevaa kierukkaa, jolla lämpö siirretään käyttöveteen.
Nykyisin taitaa kaikissa vaihtoventtiilipumpuissa olla tuon tyyppinen käyttövesivaraaja, missä on kierukka lämmityskierrolle. Joskus aiemmin oli ns. manttelivaraajia, joissa ei ollut kierukkaa vaan lämmityskierto meni varaajan vaipassa ja lämpö siirtyi seinämän läpi sisempään käyttövesivaraajaan.
Eli ainakin oleellisin ominaisuus tuossa TWS:ssä on nykyisin muillakin valmistajilla käytössä.
Sen sijaan joissain Thermian pumpuissa olevaa HGW-tekniikkaa, joka on eräänlainen tulistuksen poisto, ei taida muissa vaihtoventtiilipumpuissa olla.