Maalämpöfoorumi

Tekniset kysymykset => Lämmönkeruu => Aiheen aloitti: bluefightingcat - 27.02.14 - klo:12:48

Otsikko: Kaivon lämpö
Kirjoitti: bluefightingcat - 27.02.14 - klo:12:48
Nyt on ollut MLP pyörimässä melkein kaksi viikko. Huomasin että lämpökaivosta tulee hyvin eri lämpöstä nestettä. Välillä tulee -4 asteista nestettä ja sitten välillä +4 asteista. (ulkolämpötila on ollut noin 0 asteen ympärillä). Varsinkin jos kompura on jonkun verran pyörinyt lämpötila laskee. Eli onko normaali että keruunesteen lämpötila vaihtelee noin paljon. Olin siinä uskossa että se laskee pikkuhiljaa talvella ja pysyy kylmänä ja sitten vasta kevällä/kesällä taas nousee pikku hilja (päivien aikana) eikä päivän aikana.

Otsikko: Vs: Kaivon lämpö
Kirjoitti: Xargo - 27.02.14 - klo:16:10
Ettet olisi katsonut kaivoon menevän litkun lämpötilaa...? Se vaihtelee tuohon tapaan kun kuvailit. Jos kaivolta tuleva elää noin paljon lyhyen ajan sisään varsinkin leudoilla keleillä niin jotain häikkää varmaankin on.
Otsikko: Vs: Kaivon lämpö
Kirjoitti: bluefightingcat - 12.03.14 - klo:16:03
Selvisi että se luku joka kerroin on tosiaan se paluu lämpötila joka menee takaisin kaivoon. Harmikseni selvisi että minun MLP ei näytä tulevan keruunesteen lämpötilaa. Voiko olettaa että jos paluu lämpötila on korkeimillaan 4 astetta, niin kaivosta tuleva lämpötila on noin 2-3 astetta lämpösempää eli 6-7 asteista?

Otsikko: Vs: Kaivon lämpö
Kirjoitti: AAA - 12.03.14 - klo:20:44
3-5 astetta taitaa olla yleisin lämpötilaero. Sinulle lämpötilaero taitaa olla aika pieni, jos kaivoon menee takaisin 4, niin tuskin kaivosta tulee lämpöisempää kuin 6-7C...
Otsikko: Vs: Kaivon lämpö
Kirjoitti: Xargo - 12.03.14 - klo:22:46
Toisinsanoen kaikki kunnossa.

Yleensä keruupumppu on seis lepojaksolla, jolloin se kaivoon palaavan litkun lämpötila-anturin lukema voi nousta huoneenlämpöön (tai mikä ikinä onkaan ympäristön lämpötila anturin ympärillä). Eli lukemilla on merkitystä oikeastaan vain kompuran käydessä ja menee siinäkin hetki kompuran startista kunnes prosessi lähtee käyntiin ja lämpötilalukema päivittyy.
Otsikko: Vs: Kaivon lämpö
Kirjoitti: Dowser - 13.03.14 - klo:09:05
+4, 0 ja -4? Iso vaihtelu (IMHO) vai todella pitkä ajo?

Jos alussa kun pumppu pyörittää pelkkää liuospumppua ennen kompuran starttia pääset lukemaan anturin arvot niin tiedät kaivosta tulevan lämpötilan. Useimmissa pumpuissa on myös liuospumpun käsikäyttö, niin pumppu pyörimään ja arvo muistiin hetken kuluttua. Kuten todettua, logitus on hidasta ja anturitkin epätarkkoja joten käsiajolla arvoa etsimään.

Pumpun pyöriessä toki liuos jäähtyy, mutta jos koko ajan laskee tai nopeasti niin olisko kierto vähän hitaalla? Jos nuo esim +4, 0 ja -4 on saman ajon ajalta vai silloin tällöin tsekattuja? Jos laskee nopeasti niin mutasihti auki, ilmojen tsekkaus/ilmaus, linjasäätöventtiiliä auki ja liuospumpulle lisää ruutia.

yt,
M
Otsikko: Vs: Kaivon lämpö
Kirjoitti: euroshopperi - 13.03.14 - klo:12:33
Selvisi että se luku joka kerroin on tosiaan se paluu lämpötila joka menee takaisin kaivoon. Harmikseni selvisi että minun MLP ei näytä tulevan keruunesteen lämpötilaa. Voiko olettaa että jos paluu lämpötila on korkeimillaan 4 astetta, niin kaivosta tuleva lämpötila on noin 2-3 astetta lämpösempää eli 6-7 asteista?

Tietämättä tarkaan mistään pumpuista tai kaivojen metreistä ja pumpuntehoista, voisi olettaa, että kun pumppu tekee lämmitysvettä, niin sen kaivolle palauttama litku on lähellä tuota -4°:ta ja tehdessään sitten kuumaa vettä tai korkeampaa lämpöä yleensäkin, niin se meno voi olla vaikka lähempänä 0°:ta, kuin -4°ta. Elikkä tuon mukaan voisi ajatella, että kaivolta tulo koneelle on aika hyvin haarukassa 0-+°3:ta ja kaikki hyvin. Jatkuva tulo ei voi olla esim tuo 6°:tta kaivolta, jossei kyseessä ole aivan cyber-kaivo, jonka tuotto ei laske vaikka imisi kuinka paljon energiaa tahansa. Mulla on kaivon lämpö ittessään nyt n. +5° ja muutama kymmenys päälle ja kun alkaa lämpöä imemään, niin se laskee tuonne minimissään 1-2° haarukkaan n -15° ulkolämpötiloilla viikon kulutuksella ja lämmitysvettä tehtäessä. Lämmintä vettä tehdessä pysyy tulo aina yli +2°:een ja Dt vain 2-3°:een haarukassa  (alin Dt ollut 1,6°legioonalaiskuumennus). Lämmityksellä pysyy aina yli 3°:een Dt, vaikka tulo saattaa siis lähennellä joskus tuota maagista 0°:tta(yli 1° toistaiseksi siis) .