Maalämpöfoorumi

Tekniset kysymykset => Lämmönkeruu => Aiheen aloitti: Tois puol jokke - 21.10.13 - klo:20:57

Otsikko: (maa) keruuputken koko ?
Kirjoitti: Tois puol jokke - 21.10.13 - klo:20:57
mites tuo putken koko vaikuttaa mihinkin osa alueeseen, siis jos suositaan tuota 40 niin entäs jos tekee ohuemmasta esim 25 keruupiirin, laittaa vaikka hieman pidemmän mitä etua hinnan lisäksi tai haittaa löytyy?
Otsikko: Vs: (maa) keruuputken koko ?
Kirjoitti: JJ72 - 21.10.13 - klo:22:11

Kaippa se on kompromissi järjellisen viinamäärän ja virtausvastuksen välillä :D Ehkä jollain viisaammalla on tieteellisempi vastaus asiaan!?
Otsikko: Vs: (maa) keruuputken koko ?
Kirjoitti: fraatti - 26.10.13 - klo:13:39
http://heating.danfoss.com/PCMPDF/X017965_Danfoss_Total_Install_VMGFQ220_fi.pdf (http://heating.danfoss.com/PCMPDF/X017965_Danfoss_Total_Install_VMGFQ220_fi.pdf)

Tuolta voit käydä katsomassa minkälaisia maksimipituuksia danfoss ilmoittaa 40mm ja 28m putkille erikokoisille lämpöpumpuille.

28mm putkella virtausvastus kasvaa liian suureksi pitkänä lenkkinä. Tietysti sekin käy jos piirejä tekee tarpeeksi rinnakkain.
Otsikko: Vs: (maa) keruuputken koko ?
Kirjoitti: bergvärme - 27.10.13 - klo:22:43
Putkikoosta voidaan nyrkkisääntönä ajatella että seuraava isompi putkikoko läpäisee (samalla putkivastuksella metriä kohti) 2x isompi virtaus.
Käänteisesti jos:
40:nen putki läpäisee virtausta esim 100, painehäviöllä a
niin 32-putki läpäisee virtausta 50, samalla painehäviöllä a
ja 25-putki läpäisee virtausta 25, samalla painehäviöllä a

Jos lämpöpumpun painehäviöksi, lämpöpumpun mitoitusvirtaamalla, sallitaan a (riippuen k.o mallin maakeruuputken pumpun antamasta virtaamasta/nostokorkeudesta)

voi virtaaman saavuttamisessa siis esim:
40:sellä putkella kaivon syvys olla, sanotaan esimerkkinä 180m (vaatii painelaskelman)
32: sellä putkella olla 90m
ja
25:sella putkella olla 45m


Tämä siis nyrkkisääntönä!

Jos käytetään nykyisesti mitoitettuja lämpöpumppuja, eikä varusta niitä uudella tositehokkaalla ( isompi tehonotto) keruupiirin pumpulla
pitäisi siis porata aika monta lyhyttä reikää, (jotka jäävä lähelle maanpintaa), jos pienentää keruuputken kokoa.

Hyöty?