Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Oilon Geopro => Aiheen aloitti: __arzkaa__ - 04.09.13 - klo:16:02
-
Pumppu pyörinyt 9.8 alk kokonais sähkön kulutus pumppu+käyttö 979kw
Käynnistyksiä 34 kompressorin ajotunnit muistaakseni 299 vastus 20h ja käynnistyksiä 4 nuo tuli sillon alussa.
Lähteen lämpötila oli nyt -0, 4 astetta? Paluuta ei geocubessa näy.
Tuntuu että pumppu käy aika paljon mutta talosta kyllä puuttuu vielä eristeitä ja autotallin nosto ovi..
Mielipiteitä??
-
Siis käykö kerran päivässä 10 tuntia kerralla?
Kuinka kauan kone on käynyt kun keruulta tulevan viinan lämpötila on tuo -0,4C?
Kaivo vai pintaputkisto?
ATS
-
Pumppu kävi koko ajan kun oltiin talolla tänään n.30min ja jäi käymään etten osaa varmaa sanoa että kuin kauan oli pyörinyt.putket kaivossa..aika paljon se tuntuu pyörivän johtusko noista eristeistä ja kun lattiassa kosteutta vielä..pitää nyt seurailla tarkemmin tuota käyntiä.
-
Tarkkaile, että ei lämmitä lattiaa liiaksi. Liika lämmittäminen vaurioittaa betonia.
-
Tais olla nyt lattiaan meno 22 vai 23 astetta ja käyrä 0,24.pitäisikö laskea? Ens viikolla pitäisi tulla yläpohjan villat että sitten ainakin lämpö alkaa pysymään paremmin...ulkolämpötila oli pumpun mukaan ollut yöllä jo -0,7 astetta..
-
Milloin valu tehtiin ja kuinka paksu betonikerros on?
-
Lattia valettiin kesäkuun alku päivinä ja 10cm paksuus...
-
Voi olla laatta märkä vielä jos pidit jotain pressuu hidastamassa laaatan kuivumista kuten olisi toivottavaa.
Joku 10 tunnin käyntiaika kertoo että laatta imee lämmöt tehokkaasti itseensä ja kun eristeitä ei vielä ole niin karkaahan se lämpö johonkin.
Laatan lämpötilan kyllä pitäisi nousta käynnin loppuvaiheessa ihan kädellä todettavaksi.
Oliko paineet päällä valun ajan jakotukeilla/tukilla?
Betoniautokuski antoi sulle rahtikirjan, josta pitäisi näkyä mitä tavaraa valussa käytettiin. Saat tiedon kyllä asemalta josta betoni tuotiin jos dokkari on hävinnyt.
Lisäys;
Katselin Husdatan käyrää omasta koneestani. Eipä pitäisi pumpun paljoo käydä vaikka eristeitä ei olisikaan.
Missähän sulla on pumppua ohjaava anturi?
-
Juu sillo alussa oli pressut lattiassa.
Oli siellä aamulla kun mentiin yks päivä niin aika lämmin sisällä että kyllä sieltä lämpöä pukkaa.
Ei ollut paineita valun aikana tukeilla.putket ja tukit vaan paikoillaan.Mikä hyöty tällä?
En osaa tuosta betonista sanoa urakoitsija hoiti.
Pumpun ulkoanturi on tällä hetkellä roikkuu seinällä ei vielä kiinnitetty.
-
Tuli semmonen asia mieleen niin aattelin laittaa tähän samaan ketjuun että kun lämpöpumpun paluu puolella on sulku tai semmonen mitä pystyy kiertään vaan avaimella niin kuuluisiko sekin olla eristeellä kokonaan suojattu vaan kuuluuko eristeen olla liittimen viereen vain koko liittimessä? Nyt kun pumpun käynnin aikana paluun lämpötila laskee niin tuo sulku/liitin menee aivan jää hileeseen jäähän..onko normaalia? lisäksi putket kondensoi vettä??Entäs sulkujen kohdalta kuin lähelle eriste asennetaan kuten puhallin konvektorin tulo ja meno sulut..
-
Ammattilainen eristää myös kondensoivan sulku osuuden.. Eli KYLLÄ pitää olla eristetty.
-
kun lämpöpumpun paluu puolella on sulku tai semmonen mitä pystyy kiertään vaan avaimella
Joissakin asennusohjeissa sanotaan että asennuksen ja käyttöönoton jälkeen irroitetaan keruun sulkuventtiilien kahvat,oliskohan jotain tuollaista?
Mutta kyllä kaikki keruuputken liitokset ja sulut kannattaa eristää kondensoitumisen yms välttämiseksi.
-
Pitääpä kysästä asennus firmalta tuota asiaa josko ois jääny niillä/unohtunu tuo pätkä eristää..
-
Nonii nyt on laitettu asennus firmalle kuvia aiheesta katsotaanpa milloin vastaavat.tässä vielä tämä kuva tännekin eli tuo ympyröity liitin/sulku mihi muodostuu jää hilettä/jäätä pumpun käydessä.pumppu ei nyt käynyt kun kävin talolla kuvat räpsiin niin oli sulana tuo kohta.
-
Kävivät lisäämässä eristettä eiköhän nyt tuo ongelma poistu.n.viikko kun olin firmaan yhteydessä ihan nopeaa palvelua kun ei kuitenkaan ollut mikää kiireellinen työ kyseessä..