Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Lämmönkeruu => Aiheen aloitti: aapee63 - 29.06.13 - klo:21:55
-
Tuli tuossa viikolla tontille reikä Kiinaan asti, josta tulvii nyt vettä suihkuna luokkaa 100 litraa tunnissa. Hyvin on vesi toistaiseksi hävinnyt maaperään, mutta jossain vaiheessa veikkaan alkaa tulla ongelmia.
Ajattelin porata teräsputkeen reiän ja siihen liittimen ja siitä putken jolla vesi johdetaan samaan paikkaan kuin sadevedet. Onkohan tuo kaivon yläosan putki rosteria vain ihan tavallista? - päältä on paha sanoa. Onko kellään kokemuksia miltä syvvydeltä kaivoa kannattaisi tyhjentää ettei pakkaset jäädytä poistoputkea? Tollaseen 50-70 cm syvyyteen voisi päästä kohtuullisella kaivamisella, vai riittäisikö vähempi jos pistäisi poistoputkeen eristettä tai routalevyä päälle. Vähän hirvittää etukäteen 1/2" tai 3/4" kierteen teko jos on rosteriputki. Olisko jotain fiksua muunlaista liitosratkaisua?
Jos en tee mitään niin veikkaan että minimissään on luistelurata rinteessä ensi talvena.
AP
Thermian pumppua odotellessa
-
Tuli tuossa viikolla tontille reikä Kiinaan asti, josta tulvii nyt vettä suihkuna luokkaa 100 litraa tunnissa. Hyvin on vesi toistaiseksi hävinnyt maaperään, mutta jossain vaiheessa veikkaan alkaa tulla ongelmia.
Ajattelin porata teräsputkeen reiän ja siihen liittimen ja siitä putken jolla vesi johdetaan samaan paikkaan kuin sadevedet. Onkohan tuo kaivon yläosan putki rosteria vain ihan tavallista? - päältä on paha sanoa. Onko kellään kokemuksia miltä syvvydeltä kaivoa kannattaisi tyhjentää ettei pakkaset jäädytä poistoputkea? Tollaseen 50-70 cm syvyyteen voisi päästä kohtuullisella kaivamisella, vai riittäisikö vähempi jos pistäisi poistoputkeen eristettä tai routalevyä päälle. Vähän hirvittää etukäteen 1/2" tai 3/4" kierteen teko jos on rosteriputki. Olisko jotain fiksua muunlaista liitosratkaisua?
Jos en tee mitään niin veikkaan että minimissään on luistelurata rinteessä ensi talvena.
AP
Thermian pumppua odotellessa
Aika vähän sitä "suihkuaa" . meillä tulee mettästä olevasta lähteestä n 10litraa /min eikä se ole ongelma mitenkään. Sitä putkea ei tarvitse mielestäi kaivaa kovinkaan syvälle koska tuleva vesi on plussan puolella koko ajan ja virtaava niin pysyy auki melko varmudella vaikka oli 30 astetta pakkasta.
itselä tuo vesi joka tulee lähteestä mene pihalampeen ja siitä ojaan. Ojaan johtava putki on 50mm uponaalia kaivetuna n 30-40cm syvyyteen ja on aina pysynyt auki jos vaan lähteestä on tullut vettä.
Myöskin mettästä tuleva oja pysysy sulana jos on ollut märkä syksy että lähteestä riittää vettä..
-
Nämä ylivuotavat kaivot ovat aina mielenkiintoisia tapauksia.
Laitahan kaivon lämpötiloja tuonne maapiirien lämpötilojen keruuketjuun
Heti kun saat systeemin toimintaan
Syksyllä kun varsinainen lämmityskausi on alkanut
Talvella kovimpien pakkasten aikaan
http://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=2818.280
ATS
-
"Voiko paine porakaivossa olla niin suuri, että vesi pumppautuu ylös sieltä?
Maalämpöporakaivo peitetään kumisella hatulla, joka pitää kaivon tiiviinä. Kaivon VUOTAMISRISKIÄ EI SIIS OLE."
http://www.geodrill.fi/maalampo/lampokaivo/
Mistäs se vesi tulee jos siinä on se suojahattu?
-
Suojahattu on klemmarilla teräsputken päällä. Keruupiirin putket on klemmareilla kiinni hatun läpivienneissä. Käytännössä falskaa juuri noista läpivienneistä, joita tuskin on edes suunniteltu paineenkestäviksi.
AP
-
Ylivuotava kaivo on lämpöteknisesti hyvä kaivo.
Älä tuki vuotoa vaan johda vesi hallitusti pois
ATS
-
Mulla on kyllä se kuminen hattu jopa siinä määrin tiivis että piti laittaa vesiautomaattia varten tuuletusputki, että vesi nousee ylös. Eli vakkarina suojahattu oli ainakin mulla ilmatiivis. Voihan se tietysti olla, että jos siellä alla paine kasvaa ihan mahdottomaksi niin korkkaa klemmarit irti, mutta aikamoinen Geysir saa olla. Toisaalta jos kaivo on korkeutensa puolesta kovin lähellä perustustasoa niin kannattaa varmaan ne paineet päästää sieltä ulos perustustason alla, jotta ei antura kastu. Toki jos on oikeaoppisesti rakennettu niin anturan allahan on kapilaarikatko...
Niin ja samaa mieltä seppaantin kanssa, että anna veden virrata. Tee siitä vaikka vesiaihe pihalle.
-
Suojahattu on klemmarilla teräsputken päällä. Keruupiirin putket on klemmareilla kiinni hatun läpivienneissä. Käytännössä falskaa juuri noista läpivienneistä, joita tuskin on edes suunniteltu paineenkestäviksi.
AP
Minulla on sellainen suojahattu, missä on kuminen tiiviste metallisen kannen alapuolella. Tämä tiiviste tulee teräsputken sisäpuolelle. Keruuputket tulevat omista rei'istään kumitiivisteen läpi. Kannen päällä olevista pulteista kiristetään niin, että kumin toisella puolella oleva levy puristaa kumin erittäin tiiviisti sekä keruuputkia että teräsputken sisäpintaa vasten.
Tuo ainakin vaikuttaa olevan hyvin tiivis ja kestänee painettakin aika paljon. Minun kaivossa sellaista painetta ei pitäisi olla, mutta tuollainen suojahattu varmaankin kestäisi isommankin paineen.
-
Tarkoitus on antaa veden virrata. Nyt sitä vaan roiskii suihkuina eri suuntiin, mutta kun poraan teräsputkeen 1/2" reiän vaikka 50 cm putken päästä niin saan tämän ylimääräisen veden letkuun ja putkeen ja siitä välivarastotankkiin kasteluvedeksi ja ylivuodon maaperään imeytettäväksi. Syvemmältä saven alta löytyy moreenia mihin ton pitäisi upota helposti. Kylmä ja kirkas vesi houkuttelisi kyllä rakentamaan nieriäaltaan :) Toistaiseksi kylmän veden käyttö on rajoittunut oluen viilentämiseen.
Pysynee talven sulana kun pistän 50 cm syvään ja vähän eristettä päälle. Jos jäätyy, paine purkautuu ton muovihatun vuodoista kaivon ympäristöön, mikä tuskin sekään on kauhean vaarallista kun kaivon yläpää on reilusti perustustason alapuolella.
100 l/h = 876 m3/vuosi. Vastaa oiken sateisen vuoden kokonaissademäärää 1000 m2 tontille.
-
Rupesin tossa tarkistamaan oman kaivon vedenpintaa niin huomasin että sieltähän tulvii vettä ihan kunnolla. Suojahattua avatessa yksi mutteri tipahti kaivoon ja siittä ruuvin reiästä rupes lentään vettä. https://www.dropbox.com/s/gde79hh99cazq0n/IMG_20130821_181817.jpg (https://www.dropbox.com/s/gde79hh99cazq0n/IMG_20130821_181817.jpg)
Veden tuotto näyttäs olevan noin puoli kuutioo tunnissa.. ???
Veden lämpötila +4 astetta.
Onko ideoita mitä tämmöisen kaivon kanssa pitäisi tehdä?
Ilmeisesti tommesesta yli vuotavasta kaivosta olisi hyötyä lämmitys kaudella.
-
Täytyy palata tämän edelleen tulvivan kaivon tilanteeseen nyt kun lopultakin on tullut oikea talvi parin vuoden odotuksen jälkeen.
Kaivossa näyttää voimaa riittävän hyvin, tulo on vähän pidemmän tauon jälkeen (3 h) +5, ja jos pumppu laulaa 4-5 tuntia putkeen niin edelleen +2 ja meno -2 ja tästä ei vielä ole päästy alemmas. Nyt kun keskilämpö on -15, tulo on +4 ja putoaa jakson lopuksi +2:een, ja palautuu seuraavaan jaksoon taas tuohon +4:ään. Kylmimpänä päivänä keskilämpötila oli -24 ja pumppu kävi noin 80 % ajasta. Thermia 6 kW ja 135 m kaivo, josta ensimmäiset 18 metriä putkessa savipatjan läpi (terveiset Pirkanmaalta). Vettä tulee aina vaan 2 l/min, ja tämä vesi tulee siis vähintään 18 m syvyydestä.
Pienehköksi ongelmaksi muodostui kasteluvesikaivo johon ylimääräinen vesi johdetaan, sen pinta on noin 50 cm maanpinnan alapuolella ja alkoi jäätyä. Eristin kannen hyvin ja sittemmin on tullut 20 cm luntakin, joten uskon että kaivo pysyy tällä sulana (käyn paikalla talvisin vain parin viikon välein). Pahimmassa tapauksessa kasteluvesikaivo vuotaa yli ja pellosta tulee luistelurata.
Thermia Online on aika mainio peli systeemin valvontaan, vaikka asteen erottelukyky lämpötilamittauksissa estääkin hifistelyn.
-
Täällä taitaa olla vähän vastaavanlainen kaivo. Eiliset max 30 pakkaset hellitti 20 pakkasiin ja huomasin seurailla että alussa tuli +4 ja paluu 0. Ei mennyt täälläkään alle +2/-2 vaikka ennätys paljon pumppu on joutunut käymään.
Täällä porattiin kanssa alku 13 metriä saveen ja teräsputkea laitettiin 21 metriä. Painekorkki pitää ehkä veden kaivossa, mutta jostain muusta kolostahan ne paineet kulkeutuu varmaan pois, reikiä oli kalliossa ainakin muutama.
Olikos sulla sähkön mittausta ennen konetta? Muistelisin että sähkökulutus oli varsin minimaalista jolloin tietysti kaivonkin kuormituksenkin on jäätävä alhaiselle tasolle.
-
bannattu
k 36315
a 15396
2.1.2016 klo 20.30
Lukemat nyt
36484 = 169 käynnistystä
15597 = 201 tuntia
17 päivää
408 tuntia
201 tuntia käynnissä
207 tuntia sammuksissa
käyntiaika 1h 11min
lepoaika 1h 13min
=2.4h 24/2.4=10 käynnistystä päivässä