Maalämpöfoorumi

Tekniset kysymykset => Lämmönkeruu => Aiheen aloitti: mikuni - 23.12.12 - klo:16:41

Otsikko: Keruuputkien läpivienti maan alla vai pinnan yläpuolella
Kirjoitti: mikuni - 23.12.12 - klo:16:41

Meillä on mahdollisuus tulla keruuputkien kanssa maan alla tekniseen tilaan, tai vaihtoehtoisesti maapinnan yläpuolella. Esteettisempi olisi maapinnan alla mutta pelkään että pintavettä voisi tulla hakkoseinään. Porakaivon putkenpää olisi kyllä maan alle tulevan läpiviennin alapuolella.

Saako läpiviennit tehtyä tarpeeksi tiiviiksi jos tulee maan alla? Vai onko vain parempi pelata varman päälle.

Yritin löytää tätä aihetta mutta en löytänyt, saa siirtää jos näin on.
Otsikko: Vs: Keruuputkien läpivienti maan alla vai pinnan yläpuolella
Kirjoitti: Matias - 23.12.12 - klo:19:14
Mä tekisin suoraan tuosta kellarin harkkoseinästä läpiviennin,piikkaisin reilun reiän ja siitä putket sisälle.Kun ulkopuoliset eristeet (armaflex tms) on paikoillaan niin tukisin keruuputket siten että ovat irti harkosta ja täyttäisin reiän uretaanivaahdolla.
Saattais olla hyvä jos jonkinlaiset levyt laittaisi ulko- ja sisäseinäpinnan tasalle että uretaani pysyy paikoillaan  reiässä sen aikaa kun vaahdon laajeneminen ja kovettuminen tapahtuu.

Huonetilassa uretaanivaahdon käsittelyssä on syytä huomata että vaahdotuksen aikana vapautuu ilmaa raskaampaa ja herkästi syttyvää kaasua,tarkemmat ohjeet on purkin kyljessä.
Huomasin tämän kun joku vuosi sitten korjasin uretaanivaahdolla varaajan eristystä ja puukattilassa 2,5m:n päässä oli samaan aikaan tulet.
Liekkirintama eteni verkkaisesti lattian pinnassa kattilan tuhkaluukusta varaajaa kohti ja nousi varaajan sivua n 1,5m kohtaan missä oli tuore uretaanivalu joka syttyi ja alkoi tiputella palavia uretaanipisaroita lattialle.
Onneksi oli pannuhuoneessa vesiletku että sain sammutettua palon nopeasti.
Sitten tutkin uretaanitölkkiä tarkemmin ja näihän siinä varoitettiin. ???
Otsikko: Vs: Keruuputkien läpivienti maan alla vai pinnan yläpuolella
Kirjoitti: Kimmo_L - 23.12.12 - klo:21:07

Uudiskohteessa kannattaa laittaa suojaputket jo anturan alle, niin eri tarvitse murehtia sokkelin läpivienneistä.
Suojaputkeksi käy esimerkiksi 110 mm viemäriputki, kaarteet loivina 30 asteen käyrillä, joita ei peräkkäin vaan puolisen metriä putkea väliin.

Saneerauskohteessa tämä ei luonnollisesti ole mahdollista. Ehkä tässä tapauksessa maan pinnan yläpuolella
voi olla turvallisempi vaihtoehto, vaikka pieni ulkonäköhaitta siitä tuleekin.
Otsikko: Vs: Keruuputkien läpivienti maan alla vai pinnan yläpuolella
Kirjoitti: allis - 24.12.12 - klo:10:34
Läpivienti maan alla on järkevämpi. Laittaa läpivientiputket seinästä ulospäin hieman viettämään alaspäin ja kunnon tiivistys läpivienteihin. Ei tarvi rakennella mitään eristyksiä ja koteloita maan päälle. Liuosputketkin viihtyy paremmin maan suojassa.
Otsikko: Vs: Keruuputkien läpivienti maan alla vai pinnan yläpuolella
Kirjoitti: mikuni - 29.12.12 - klo:09:37
Pikku hiljaa nyt itsekin alan taittua tuohon maan alla läpivientiin. Varsinkin kun seisoin keruuputkien "juoksuhaudassa" ja katsoin maan alla olevaa seinää.

Pitäisikö jo etukäteen hankkia jotain suojaputeka. Luokkaa 1x110mm tai 2x80mm? Ja vie putkiosuuden reilusti ulos harkkoseinästä. Vois vaikkapa vielä valata pienen betonikehyksen, kun näyttäis tulevan suojasäätä.