Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Lämmönkeruu => Aiheen aloitti: Selvittäjä - 19.12.12 - klo:00:23
-
Onko teistä normaalia, että lämpökaivon tekijä veloittaa maaporauksen osalta MYÖS normaalin porauksen? Minä tyhmä luulin että vain maaporauksen joutuu maksamaan alkumetreiltä mutta se onkin kuulemma lisämaksu :-[ ?
-
En kyllä oikein ymmärrä mitä tarkoitat. Normaaliporaus? Meillä ainakin hinnoittelu maaosuudessa meni niin, että urakassa oli sovittu se maaporauksen syvyys (tai tarkemmin ottaen teräsputken pituus, sitähän joutuu laittamaan maaosuus + n. 1m), joka kuuluu urakkaan. Lisämetreistä oli urakkatarjouksessa annettu metrihinta. Nämä teräsputen lisämetrit sitten laskutetaan urakkasumman päälle.
edit: JOs tarkoitat sitä että kuuluuko maaosuus kaivon kokonaissyvyyteen, niin kyllä ainakin mellä kuului ja näinollen maaosuus siis tulee laskutettua "tuplasti".
-
edit: JOs tarkoitat sitä että kuuluuko maaosuus kaivon kokonaissyvyyteen, niin kyllä ainakin mellä kuului ja näinollen maaosuus siis tulee laskutettua "tuplasti".
Tuota juuri tarkoitin, että maaosuus laskutettiin tuplasti. Asia "kyrsi" jonkin aikaa kun tyhjästä maksaminen harmittaa >:( , mutta olen jo toipunut tuosta.
-
Sama juttu otti päähän muakin aikanaan. Kyllä mun mielestä se on harhaanjohtavaa markkinointia jos ilmoitetaan "kallioporaus xx€, teräsputkimetrit nn€" Jos sitten tilataan vaikka 100m kaivo 3m putkituksella niin mun logiikan mukaan hinta on 97*xx€ + 3*nn€ eikä 100*xx€ + 3*nn€, kuten omassa tapauksessani kävi. 3m oli tosin sen verran lyhyt putkitus etten jaksanut siihen takertua. Kuitenkin jos noin laskutetaan niin kokonaissyvyys saisi kyllä olla 103m eikä 100m.
Jos taas halutaan myydä teräsputkitusmetrin lisähintaan niin mielestäni asia pitäisi ilmoittaa näin "kallioporaus xx€ + teräsputkimetrit nn€". Mielellään vielä selvemminkin. Vaikka "kallioporaus xx€, teräsputkimetrit xx€ + nn€".
Njoo, tämä on taas näitä rakennusalaan liittyviä juttuja, missä ajatellaan että kun asiakas on tilannut kalliin paketin niin ei se siitä äläkkää nosta jos laskuttaakin pikkasen enemmän jonkun epäselvän tarjoustekstin verukkeella. Sitten tasapainotellaan sen kanssa mikä on sopiva summa sille lisäjekutukselle.