Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => LämpöÄssä => Aiheen aloitti: jjp - 30.11.12 - klo:07:20
-
onko kellään kokemusta/tietoa pystyykö ns tavallisen 203:n (4 vuotta vanha) laittamaan 201:n tilalle pumpun ohjaukseen.
onkohan pumpuille täysin oma ohjelmisto vai menisikö muutos vain mittauksien uudelleen nimeämisellä
tuo 203:n kun jäi ylimääräiseksi lämpöremontin yhteydessä. sais vaikka hätävarakamppeen kun vermeet hajoaa kuitenkin jonkun pitkän pyhän aikana ja osia ei saa mistään.
lämpöässälle kun soittelin niin sielä automaatiosuunnittelija ei ottanut mitään kantaa asiaan.
tulipa tuos taas mieleen kun noita trendikeräyksiä katteli sais vähän lisää mittauksia.
-
Jos se 203 on samaa tyyppiä kun se lämpöässän 201, ei pitäis olla ongelmaa. Näitähän on erilaisia tyyppejä ja malleja niinkuin autoissakin. Esim Geopro-pumpussa on käsittääkseni sitä varten muokattu malli/ohjelmisto.
-
Lämpöässällä on myös omat versiot käytössä. Tavallisen 203 ohjelmaversio on hyvin puutteellinen lämpöpumpun ohjaukseen.
-
Saako tähän laitteeseen jotain käyttömanuaalia jostain? Lämpöässän manuaalissa luki, että 201Gt laitteelle pitäisi olla oma "käsikirja"?
EDIT: Löytyi jo
http://www.lampoassa.fi/sites/lampoassa.fi/files/201gt_kasikirja_kevyt.pdf
-
oumannin manuaalin pitäis tulla pumpun mukana, jos ei tullu niin tämmösestä osotteesta löytyy http://www.lampoassa.fi/fi/materiaalipankki