Maalämpöfoorumi

Maalämmön suunnittelu => Yleistä => Aiheen aloitti: IlariH - 02.10.06 - klo:11:16

Otsikko: jo positiivista luettavaa
Kirjoitti: IlariH - 02.10.06 - klo:11:16
Jos joku sattuu asumaan Etelä-Hämeen alueella missä ilmestyy keskisuuri maakuntalehti nimeltään Hämeen Sanomat sai lukea viimeviikonvaihteen lehdestä isohkon ja yllättävän positiivisen jutun maalämmöstä. Juttu oli kohtuullisen informatiivinen ja mielestäni myös lähes asiavirheetön - vai onko raati erimieltä?

http://www.hameensanomat.fi/Article.jsp?article=42618

Minulle tämä oli 1. kerta kun luen julkisesta sanasta positiivissävytteisen tekstin ml:stä.
Otsikko: Re: jo positiivista luettavaa
Kirjoitti: santeri1 - 02.10.06 - klo:13:33
Hyvä juttu, että maalämpö saa jalansijaa lehdistön kautta.

Just hokasin, että TV 2:lta tulee kello 15.00 ohjelma lämpöpumpuista, joten ei muuta kuin töllö auki jos mahdollisuuksia on.

-Santeri-
Otsikko: Re: jo positiivista luettavaa
Kirjoitti: skiman - 03.10.06 - klo:13:36
Katsoiko kukaan tuota ohjelmaa?
Meinaan, että oliko siinä millaista informaatiota..
Otsikko: Re: jo positiivista luettavaa
Kirjoitti: santeri1 - 03.10.06 - klo:14:00
Kattelin! Eipä ollut kovin häävi ohjelma. Tanskassa tehty ja käytiin muutamassa kohteessa, missä oli laitettu maalämpö. Toisessa lämpöä otettiin järvestä ja toisessa tapauksessa maasta.

Molemmissa kohteissa pumppuna oli IVT, mutta niitä ei esitelty ollenkaan. Kerrottiin vain toimintaperiaate, miten lämpöpumppu yleensäkin toimii.

Molemmissa kohteissa keruuputkiston mitta oli 300 metriä, mikä mielestäni oli kohtuu vähän ainakin tässä tapauksessa jossa lämpö otettiin maasta. Talo oli kuitenkin 1 1/2 kerroksinen ja varmaankin kokoa 160-180 neliötä. Pumppujen kokoa ei kerrottu ohjelmassa. Perhe oli kuitenkin todella tyytyväinen laitteeseensa ja kertoivat vuosittaisen kulutuksen olevan 940 euroa (ei tietoa kuuluiko tähän myös käyttösähkö). Ai juu, asiantuntija käski kaivaa keruuputkiston 70-90 cm syvyyteen.

Ohjelmassa pyrittiin murtamaan 1970-luvulla tullut myytti maalämmöstä, ei toimivana systeeminä.

Ohjelmassa käytiin pikku reissu myös Ruotsin puolella näyttämässä suuria asumisalueita, jotka ovat täysin maalämmöllä toimivia.

Hyvä ohjelma sellaiselle, joka ei maalämmöstä tiedä oikeastaan mitään. Saa varmaankin perustietoa.

-Santeri-
Otsikko: Re: jo positiivista luettavaa
Kirjoitti: Kuumaa_kalliosta - 03.10.06 - klo:15:13
Lainaus
Ai juu, asiantuntija käski kaivaa keruuputkiston 70-90 cm syvyyteen.
Niinpä, Tanskassa ei routa etene niin syvälle kuin meillä pohjoisempana.
Otsikko: Re: jo positiivista luettavaa
Kirjoitti: evt752 - 04.10.06 - klo:11:12
Lainaus
Ohjelmassa pyrittiin murtamaan 1970-luvulla tullut myytti maalämmöstä, ei toimivana systeeminä.
Luulenpa, että ihmisiä epäilyttää talon lämmittäminen maasta otettavalla, noin 0-asteisella nesteellä (tai jopa pakkasen puolella olevalla, hui!). Silti kukaan ei ihmettele, että pakastimessa on ilman lämpötila joskus jopa 45 astetta alhaisempi kuin huonetilassa (meillä on joskus noussut olohuoneen lämpötila 26 asteeseen, kesähelteellä ja talvella, kun innostuttiin polttamaan takkaa vähän reilummin, parin metrin päässä takasta olevassa pakastimessa oli sisälämpötila mittarin mukaan edelleen -18 astetta).
Otsikko: Re: jo positiivista luettavaa
Kirjoitti: IPA - 04.10.06 - klo:18:00
Lainaus
Kattelin! Molemmissa kohteissa keruuputkiston mitta oli 300 metriä, mikä mielestäni oli kohtuu vähän ainakin tässä tapauksessa jossa lämpö otettiin maasta.
Mjooo, eipä tuola Tanskassa varmaan ole samanlainen ilmasto kuin meillä täällä "Suomen Siperiassa"  ;)