Maalämpöfoorumi

Maalämmön suunnittelu => Yleistä => Aiheen aloitti: tph - 20.10.04 - klo:11:39

Otsikko: järkee vai ei?
Kirjoitti: tph - 20.10.04 - klo:11:39
oltais peruskorjaamassa vanhaa n.120m2 taloa ja myöhemmin myös yläkertaan (n.50m2) tehtäis asuintilat,meillä on suorasähkö lämmitys+leivinuuni (puu)!tontilla on vanha porakaivo,ainakin 100m syvä,josta on kesäisin ulkosaunaan ja kasvimaalle pumpattu vettä,vähäistä käyttöä!Nyt ollaan luettu jonkin verran maalämmöstä ja ilmeisesti keruu putkiston sais siihen porakaivoon mut muuten pitäis varmaan asentaa vesikiertoinen lämmitys ilm.patteri tai lattialämmitys,ONKO NÄIN??oisko kellään kokemuksia tai osais sanoa jotain suuntaa antavaa että minkäverran tulis maksamaan kyseinen homma tai kannattaako edes!!
Otsikko: Re: järkee vai ei?
Kirjoitti: faustino - 20.10.04 - klo:11:52
Lattialämmityksellä saa parhaimman hyötysuhteen, mutta eiköhän tuo toimi myös pattereilla. Onko teillä mahdollisuus laittaa lattialämmitysputket?

Arvioisin (perustuen omaan kustannukseen) noilla neliömäärillä kustannus olisi yhteensä 5-6 k€. Tämä hinta on tietysti hyvin "noin" arvio ja eiköhän kilpailuttamalla saa sen oikean hinnan.

Mutta muuten kyllä suosittelen lämpöpumppua. On oikein huoleton.

Faustino
Otsikko: Re: järkee vai ei?
Kirjoitti: tph - 20.10.04 - klo:13:29
saa nähä,betonista valetut lattiat mutta jostain syystä ne on "kierot",kyl kai siihe jokin ratkasu löytys,varmaan!?siis 5-6 tuhatta euroo vai mikä5-6 k€??