Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Maaviileä, jäähdytys ja ilmanvaihto => Aiheen aloitti: HHH - 24.07.09 - klo:08:51
-
Tätä varmasti kysytty ennenkin mutta kysytään uudelleen....
Onko maalämpötaloon mitään järkeä asentaa ilmalämpöpumppu viilennystä hoitamaan? Meillä Thermia Duo 8 ja ei silloin aikoinaan ajateltu ottaa maaviileää käyttöön, kun se tuntui jotenkin "epämääräiseltä". IV-kanavia ei ole sisällä eristetty, joten näin jälkikäteen ei maaviileää edes kovin helposti saisi asennettua käyttöön.
-
On järkeä jos koet sen tarpeelliseksi. Laita jonkin laadukas laite kuitenkin vaikka vain jäähdytät esim. Panasonicin NE 9. Laadukkaat osat eli pidempi käyttöikä. Tuo laite maksaa ~tonnin+asennus.
-
Meillä on Thermia diplomat 8 ja nyt kesän alussa asennettiin Sabianan puhallinkonvektori rintamamiestalon yläkertaan pumppaamaan "maakylmää". Hintaa tuon asennukselle tuli noin kaks tonnia ja jos sen olisin etukäteen tiennyt, niin joku ILPpi olisi ehdottomasti tilalla. Tosin itse jäähdytyksen käyttökustannukset tuossa ei niin korkeaksi tule (kiertovesipumppu ja puhallin), mutta mun mielestä kokonaisuutena kallis ratkaisu pelkään jäähdytykseen parin kuukauden ajaksi vuodessa. No, ompahan mukavampi kuitenkin nyt nukkua :)
Maakylmäsovelluksesta ilmanvaihtokoneiden yhteydessä ei ole tietoa. Mutta nopeasti ajatellen se lienee parempi vaihtoehto kuin erillinen konvektorisysteemi?
-
Minä kanssa tutkin konvektorivaihtoehtoa aikoinaan, mutta sitten unohdin koko asian koska silloin konvektorit oli pahisn rumia...En halunnut sellaista pömpeliä keskelle uuden talon olohuonetta. Ja silloin tekniikka oli myös aika uutta pientaloihin.
Tänään hieroin kauppoja LG:n pumpusta, sellaisesta vähän "nätimmästä" versiosta (Nordic Art) eli ei perinteisestä valkoisesta. Hintaa 12 kW:n pumpulle asennuksineen noin 2500 e.
Täytynee jatkaa mietintää ja vertailla eri malleja.
-
Joo, LG:llä on sisustusmielessä hyviä sisäyksikkömalleja. Töitten puolesta olen asustellut viimeiset 3 vuotta Etelä-Koreassa missä näitä LG/Samsung malleja näkee enemmäkin. Sikäläisessä asunnossa meillä on LG:n Nordic Cool mallia vastaavat seinäpuhaltimet. Niihen saa vaikka perhepotretin asennettua nätisti etupaneeliin. Ihan kivan näköisiä ja ainakin paikallisten puheiden perusteella laitteistot ei häviä Japanin merkeille laadussa lainkaan. Mene ja tiedä sitten...Isot sisämarkkinat ne on Koreassakin, enkä yht'äkkiä muista montaa Panasonicia tai Sanyota siellä nähneeni.
-
Me päädyimme vielä rakenteilla olevassa talossamme maaviileän hyödyntämiseen puhallinkonvektoreilla. Koska meille tuli porakaivo lämmön/viileänlähteeksi, oli todellisia vaihtoehtoja vain kaksi: jäähdytys ilmanvaihdon kautta tai puhallinkonvektoreilla. Näiden vaihtoehtojen paremmuudesta on käyty pitkiä uskonsotaa muistuttavia keskusteluja. Itse pidin ilmanvaihdon "itsenäisyyttä/koskemattomuutta" ja pomminvarmaa kosteusteknista toimintaa tärkeänä, joten päädyin puhallinkonvektoreihin. Meillä lisäksi lämpökuorma kohdistuu yläkerran toiseen puoliskoon, jolloin puhallinkonvektoreilla pystyy pistemäisesti tuomaan jäähdytyksen juuri sinne, missä sitä tarvitaan. Jossain toisessa kohteessa ilmanvaihto-ratkaisu toimii varmasti mainiosti.
Meille on tulossa mitä todennäköisimmin kattoon upotettavat mallit (yht. 3kpl). Mahdollisesti osa tulee seinän sisään upotettavina. Molemmissa tapauksissa konvektorista on näkyvissä vain etupinta, eikä koko laite. Alla linkki Airwisen esitteeseen, siinä oleva kattomalli ei kyllä silmää sellaisenaan hivele. Jos siihen päätyisimme todennäköisesti tuunaamme sen eteen jonkinlaisen ilmaa läpäisevän näkösuojan.
http://www.airwise.fi/php/pdf/maakylma08.pdf
Helpoin, jälkikäteen asennettava, vaihtoehto lienee ILP. Konvektori vaatii putkivedot teknisestä tilasta ja viemäröinnin kondenssivedelle. ILP:n ulkoyksikön pystyy helpommin sijoittamaan lähemmäs sisäyksikköä. Maaviileä ilmanvaihdon kautta ei yleensä onnistu eristämättömien tulokanavien takia. ILP:n ottotehot liikkuu siinä 1kW kieppeillä ja puhallinkonvektoriratkaisu lähempänä 100W, joten riippuu täysin käytön määrästä kumpi tulee pitkällä juoksulla kannattavammaksi.
Täällä hyvää vääntöä samasta aiheesta:
http://www.maalampofoorumi.fi/index.php?topic=3163.0
-
Itsellä on jo pari ILP:iä viilentämässä (Mitsu FD25 VAH viherhuoneessa ja Daikinin Multisplit talon puolella yk ja ak viilentämässä), ja antaahan nuo lisälämpöäkin talvella, kun kaivo on lyhyenläntä ;-). Eli siinä mielessä ei kannata hävetä ILP:in laittoa, toki ulkoyksikkö ei ole mikään kaunistus.
Itse tsekkaisin ILP-foorumilta kommentteja, jäähdytyskäyttöön kuitenkin invertterilämpöpumppu, ettei puske liian kylmää kun jäähdyttää sen hetken (kuten ON/OFF pumppu tekee, tästäkin on erinäisiä mieleipiteitä) ja on mahdollisuus lämmittääkin. Mitsu GE25 vois olla myös hyvä, n. 1500 asennettuna.
-
Meiltä löytyy Mitsun FA35 malli pelkkää jäähdytykseen yläkerrassa.
Hyvin on makkarit jäähtyneet , päivisin kun aurinko porottaa suoraan mustaan peltikattoon niin yläkerrassa on n + 25-28 astetta. Pari kolme tuntia kuin mitsu painaa kylmää niin huoneissa on enää 21-22 astetta.
Se on jo paljon miellyttävämpi mennä pehkuihin. Automatiikka hoitaa kosteuden poistot ja sammuu haluttuun aikaan. Suosittelen.
ps ja anna ammattilaisen asentaa
em. malli pari vuotta sitten asennettuna 1500€, aikaa meni n 4h.
-
Kiitti kommenteista! Millä perusteella joku tietty malli soveltuu jäähdytyskäyttöön kuin joku toinen? Invertterimalli tuli jo tässä ketjussa mainittuakin, onko muuta perustetta?
-
Onko joku laittanut ILPin ulkoyksikköä esim terassin välikatolle(harvan laudoituksen taakse) tai vastaavaan katseilta piiloon? Huoltohommat olisivat vähän hankalampia, mutta eihän tuota talvella käytettäisikään. Meillä olisi sisäyksikön paikka vielä suoraan seinän takana kohdalla, joten ajatus houkuttaisi.
-
Onko joku laittanut ILPin ulkoyksikköä esim terassin välikatolle(harvan laudoituksen taakse) tai vastaavaan katseilta piiloon? Huoltohommat olisivat vähän hankalampia, mutta eihän tuota talvella käytettäisikään. Meillä olisi sisäyksikön paikka vielä suoraan seinän takana kohdalla, joten ajatus houkuttaisi.
Terassilla ei kesähelteillä lienee kovin mukava istuskella, jos pään päällä "ryskyttää" ILP:n ulkoyksikkö. Varsinkin peltikatto voi toimia vielä "hyvänä" kaikupohjana.
-
Onko joku laittanut ILPin ulkoyksikköä esim terassin välikatolle(harvan laudoituksen taakse) tai vastaavaan katseilta piiloon? Huoltohommat olisivat vähän hankalampia, mutta eihän tuota talvella käytettäisikään. Meillä olisi sisäyksikön paikka vielä suoraan seinän takana kohdalla, joten ajatus houkuttaisi.
Jos meinaat sitä käyttää yhtään lämmitykseen talvella, niin kennonsulatuksesta tuleva vesi voi vähän aiheuttaa harmaita hiuksia (tai no märkiä hiuksia tarkemmin ajatellen).
-
Jos meinaat sitä käyttää yhtään lämmitykseen talvella, niin kennonsulatuksesta tuleva vesi voi vähän aiheuttaa harmaita hiuksia (tai no märkiä hiuksia tarkemmin ajatellen).
Ei ole tarkoitus lämmittää sillä pätkääkään. Huollon kannaltahan tuo ei mikään unelmapaikka olisi, mutta eipähän olisi silmissä.