Maalämpöfoorumi
Ongelmia maalämmön kanssa => Yleistä => Aiheen aloitti: Jan Koller - 08.07.09 - klo:09:07
-
Riittääkö yksi kaivo lämmittämään kahden omakotitalon (186m2) lämmöntarpeen + käyttöveden? Riippuu tietenkin kaivon syvyydestä, mutta lähtökohtaisesti toimiiko homma?
Pitääkö molempiin asuntoihin silti vetää omat putket kaivoonkin?
Idea on tietenkin säästää kustannuksissa, kun yhden sijasta "samalla vaivalla" rakentaa kahdelle maalämmön.
-
Mikään ei estä sinällään käyttämästä yhtä lämpökaivoa kahden talon lämmittämiseen. Käytännössä tästä ei taida olla juuri hyötyä.
Onko talojen lämmitettävä pinta-ala yhteensä 186 m2 vai 2 x 186 m2? Lämpökaivon aktiivisyvyys metreissä on suunnillleen samaa luokkaa kuin talon lämmitettävä pinta-ala neliömetreissä. Yksi lämpökaivo riittää vain noin kahdensadan neliömetrin talolle, koska yhtä kaivoa ei kannata porata yli kahdensadan metrin syvyiseksi. Sinällään yksi kahdensadan metrin kaivo on parempi kuin kaksi sadan metrin kaivoa, koska lämpöä saadaan enemmän syvältä.
Jos kyse on kahdesta liki kahdensadan neliön talosta, laittaisin sovinnolla molempia varten oman lämpökaivon. Lämpökaivon poraamisessa voi tulla kohtuullista etua siinä, että molemmat kaivot porataan samalla porauskeikalla. Kalustoa ei tarvitse ajaa paikalle eri kerroilla.
Yhden lämpökaivon käyttö kahden talon lämmönlähteenä ei vaadi kaivoon kaksia putkia, koska liuosputkien haaroituksella homman saa hoidettua helpommin lämpökaivon yläpuolella.
Kuinka lähekkäin talot ovat? Jos etäisyyttä on vain enintään parikymmentä metriä, liuosputkien veto ei liene sinällään ongelma.
-
Mikään ei estä sinällään käyttämästä yhtä lämpökaivoa kahden talon lämmittämiseen. Käytännössä tästä ei taida olla juuri hyötyä.
Onko talojen lämmitettävä pinta-ala yhteensä 186 m2 vai 2 x 186 m2?
Jos kyse on kahdesta liki kahdensadan neliön talosta, laittaisin sovinnolla molempia varten oman lämpökaivon.
Kuinka lähekkäin talot ovat? Jos etäisyyttä on vain enintään parikymmentä metriä, liuosputkien veto ei liene sinällään ongelma.
Kyllä, kyse oli kahdesta 186 m2 talosta, joten lienee järkevintä tehdä molemmille kokonaan omat järjestelmänsä. Etäisyyttä teknillisillä tiloilla ei ole kuin tuo n. 20 m.