Maalämpöfoorumi

Tekniset kysymykset => Saneeraus maalämmölle => Aiheen aloitti: jynu - 06.05.08 - klo:14:44

Otsikko: Patterien uusiminen
Kirjoitti: jynu - 06.05.08 - klo:14:44
Pitäisi uusia kaksi yksilehtistä patteria kaksilehtisiksi. Ongelma on, että kaksilehtinen patteri ei mahdu, ellei käytetä mutkia tms. temppuilua, koska pattereiden taakse on laitettu tilaa vievä levy. Kuvat selventävät asiaa.

http://www.uta.fi/~ccjynu/patteri

Toisen patterin takana on enemmän tilaa, mutta senkin kanssa joutuu temppuilemaan. Putki on molemmissa 3/4".

Uurrelevy tekisi tilauksesta kaksilehtisiä pattereita, joissa olisi sisemmässä levyssa DN20 muhvit, jolloin periaatteessa uusi patteri kävisi suoraan vanhan tilalle, jos vanhasta patterista vain irroittaa välipalat, joilla se on kiinni termostaatissa ja alamutkassa ja ruuvaa ne uuteen patteriin. Liitoskohtien väli uudessa ja vanhassa on 545mm.

Näettekö tässä paljonkin ongelmia? Välipaloissa on kai jokin kumitiiviste, joka varsinkin alemmassa palassa on varmaan jo finito, koska on yli 50-vuotias. Termostaatti välipaloineen on laitettu joskus 80-luvun lopulla.
Otsikko: Re: Patterien uusiminen
Kirjoitti: Peca - 06.05.08 - klo:20:16
Minä laitoin kaksi 90-asteen mutkaa joilla sain "siirrettyä" putkia ulommaksi. vaihdoin yksilehtisen patterin Purmon PC33:een. Ei se mielestäni kovin ruman näköinen ole...;) ja oli helppo tehdä.

Kuvat:
http://www.kolumbus.fi/pecamail/DSCN1582

http://www.kolumbus.fi/pecamail/DSCN1583

http://www.kolumbus.fi/pecamail/DSCN1584

-Peca-
Otsikko: Re: Patterien uusiminen
Kirjoitti: zta - 18.06.08 - klo:13:14
Moi,
Aikani patterien tehotaulukoita tutkittuani ja talon lämmönkulutusta ja tehotarpeita laskeskeltuani tulin siihen tulokseen, että nykyisten patterien teho ei riitä jos vaihdan öljystä maalämpöön, joten ainakin osa pattereista pitäisi vaihtaa. Jos hommaan ryhtyy, niin siihen on kaksi vaihtoehtoa; joko yrittää päästä mahdollisimman halvalla tai sitten vaihtaa joka paikkaan mahdollisimman isot ja tehokkaat patterit, jolloin kiertoveden lämpötila olisi mahdollisimman alhainen. Onko kukaan tehnyt vastaavaa analyysiä siitä mikä kannattaa taloudellisesti. Paljonko alemmasta lämpötilasta saatava parempi COP näkyy sähkölaskussa. Hmm... on tämä ainakin mielenkiintoista jos nyt ei niin helppoa. :)
Otsikko: Re: Patterien uusiminen
Kirjoitti: Peca - 18.06.08 - klo:18:51
No minä tein aika perusteellisen patterirempan: keittiöön Purmo 22 compact yksilehtisen tilalle, kylpyhuoneeseen Purmo compact 33 yksilehtisen tilalle, lisäksi 6 kappaletta Sabiana puhallinkonvektoreita, joista 3 korvasi vanhoja pattereita ja 3 lisättiin olemassaolevien tilalle.

MLP asennettiin 05/2002, patteriremppa tehtiin Sabianojen osalta 10/2003 ja Purmojen osalta 10/2005.

-Kulutus:
 2003 15582kWh
 2004 12192kWh

-3390kWh:a putosi kulutus 2003-2004

-2007 kulutus: 10353kWh

Kilowatit pelkästään lämmityksestä.
Ainakin omasta mielestäni kannatti.  ;D

-Peca-

Otsikko: Re: Patterien uusiminen
Kirjoitti: --Make-- - 23.11.08 - klo:16:12
Mistähän löytyis hinnastoa esim. Sabiana puhallinpattereille?
Otsikko: Re: Patterien uusiminen
Kirjoitti: Peca - 23.11.08 - klo:17:21
Sabianan maahantuojalta saat tiedot:
http://www.prutec.fi  

-Peca-