Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Saneeraus maalämmölle => Aiheen aloitti: KotiEnossa - 22.05.07 - klo:09:40
-
Oli sitten se lopputarkastuksen paikka....kaikki hyvin. On maalämpöä....jätevesiputsaria, porakaivoa, eristystä ja montaa muuta.
Sitten kun tarkastettiin puukattilatilaa niin rak. tarkastaja totesi ettei puukattilaa saa käyttää jos tilaa ei eristetä MLP:stä... ???
Tilanne aikaisemmin:
-puukattilaa lämmitettiin ja puuta varastoitiin samassa tilassa ilman ongelmia
-tila paloeristetty metalliovella
Uusi tilanne:
-MLP ja puukattila ovat samassa tilassa ja puu varastoidaan ulkona.
-kiertovesivaraaja on on kattilan ja MLP:n välissä
-puukattilaa ei saa käyttää vaikka silminnähden paloturvallisuus on parempi...ei siis mitään palavaa varastoida ko. tilassa
Kommentteja ja lain tulkintaanne tilanteesta!
Nm. onko järjen käyttö sallittua?
Asetustekstiä:
http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=32630&lan=fi
-
Saitko rakennustarkastajalta asian paperilla. Jos et, pyydäpä perusteluineen.
Ei tuossa ympäristöministeriön asetuksessa kyllä mielestäni suoraan kielletä lämpöpumpun ja puukattilan yhteiseloa.
Ympäristöministeriöstä voi löytyä joku, joka suostuu arvioimaan tilannetta.
-
Meillä aiemmin ilmoitettiin että keskuspölynimuri ei voi olla samassa palo-osastossa öljykattilan kanssa, koska imuri voi tehdä kipinän. Voiko kyseessä olla MLP:n pumpun aiheuttama kuvitteellinen kipinävaara? Eli säädökset kieltäisivät kiinteästi asennettujen sähkömoottorien (muiden kuin polttimien) käyttämisen kattilatilassa?
-
Tarkastuspöytäkirjaan ei tullut merkintää ja toisaalta en alkanut huudattamaan kun on vielä 4 rakennusluvallista projektia menoillaan.... :D Totesin vaan ettei ole aikomus käyttää puukattilaa kun nyt kerta on tosi hyvin toimiva MLP.
Periaatteellisella tasolla ilmeisen mielenkiintoinen kysymys. Jahka ehdin niin pitänee soittaa ministeriöön ;D