Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Saneeraus maalämmölle => Aiheen aloitti: collar - 18.07.06 - klo:18:48
-
Vanhassa pannuhuoneessani on tuo ilmanvaihtoräppänä, joten olenkin pohtinut, että maksaako vaivaa piikata läpivintiä sokkelin alta, vaiko tuoda liuosputket luukusta sisään?
-
pannuhuone kellarissa ja porattiin timantilla reikää seinän yläreunaan ja läpiviennit eristettynä uponoorin putkessa seinän läpi. Systeemin korkein kohta pannuhuoneen katossa ja ilmaukset matkan varrelta toimittajan pumppusysteemillä ja ei ongelmia. Sisällä eristetty 13mm solukumilla.
Kannattaa porauttaa seinän läpi reijät: suojaputken halkaisija + 1.5-2cm x 2 isompi reikä ; putken keskitys kiiloilla ja ursaa suojaputken ympärille. Mikäli suojaputkeen tulee reilumpaa kaatoa, niin kannattaa porata riittävän iso reikä, niin ursaa mahtuu sopivasti kun putki vinossa, mutta timantilla tehty reikä suorassa, mikäli painava kone tuettu porauksen aikana sokkeliin pultilla.