Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Lämmönkeruu => Aiheen aloitti: KimmoK - 30.03.10 - klo:13:06
-
Niin siis lauhtumislämpö, mistäs se "mitataan"?
Eli kun pumppuun menee 25 asteista vettä ja sieltä tulee varaajaan esim 35 asteista vettä, mikäs ois silloin lauhtumislämpö?
Jotain siltä väliltä?
(jos se ois 30astetta ja maasta saadaan about 0 asteista litkua niin kompressori suoriutuisi COP 6:lla lämmöntuotosta?)
-
Hyvä kysymys ::)
ATS
-
Allaolevassa kuvassa CopelandScroll laskentaohjelman sivu, missä
-Höyrystymislämpötila = 0C
-Lauhtumislämpötila = 35C
-Tulistuminen höyrystimen jälkeen 5C
- Alijäähtyminen lauhduttimen jälkeen 4C
http://[URL=http://www.aijaa.com/v.php?i=5991210.jpg][IMG]http://i2.aijaa.com/b/00125/5991210.jpg[/IMG][/url]
Ongelmia lauhtumislämpötilan määrittämisessä tuottaa se, että kylmäaine R407C on useamman kylmäaineen seos, joilla on hieman eri höyrystymislämpötilat.
Laskentaohjelma näyttäisi määrittävän lautumislämpötilaksi sen lämpötilan, missä korkeimmassa lämpötilassa lauhtuva ainesosa lauhtuu.
Esim lauhtumislämpötila 35C tarkoittaa, että lauhtuminen tapahtuu 35,0C -> 29,7C lämpötila-alueella (Liukuma =5,3C).
Koska yleensä ei ole lämpötilamittausta suoraan kylmäaineesta, on lauhtumislämpötila lähinnä lauhduttimelta poistuvan veden lämpötila. Poistuvan veden lämpötilaan pitää kuitenkin vielä lisätä asteisuus, koska lämpötila jää aina jonkin verran lautumislämpötilan alapuolelle
Sanoisin, että lauhtumislämpötila on pari kolme astetta + lauhduttimelta lähtevä lämpötila.
ATS
-
Sanoisin, että lauhtumislämpötila on pari kolme astetta + lauhduttimelta lähtevä lämpötila.
Pitää heti ottaa vähän sanojaan takaisin, sillä ei se näin yksinkertaista ole todellisessa lämpöpumpussa.
Yllä oleva pätee ainoastaan tulistinpumpuissa ja niissäkin vain siinä tapauksessa, että tulistimessa kuumakaasu jäähtyy tasan kylläisen höyryn rajakäyrälle.
Vaihtoventtiilikoneissa, joissa lauhduttimessa otetaan talteen lauhtumislämmön lisäksi myös tulistuslämpö, nousee lauhduttimelta lähtevän veden lämpötila jopa lauhtumislämpötilaa korkeammaksi.
Ainoa tapa, millä lauhtumislämpötilan voi määrittää tarkasti, on mitata lauhduttimen paine ja laskea sitä vastaava lämpötila.
Tavalliselle lämpöpumpun käyttäjälle riittää, että lauhtumislämpötila on suurinpiirtein sama kuin lauhduttimelta poistuvan veden lämpötila.
ATS
-
Eikös lauhtumislämpötila ole suunnilleen se veden lämpötila mikä lauhduttimelle tulee. (Esim. levylämmönvaihdin vastavirtausperiaatteella)
-Peca-
-
Lauhtumislämpötila on aina suurempi kuin vaihtimelle tulevan veden lämpötila, sillä hyvin toimivassa pumpussa tapahtuu alijäähtymistä hiukan..
Normaalissa virtauksessa vaihtoventtiilikoneella lauhtumislämpötila on lähtevän veden lämpötila + 0 - 5 astetta.
Täytyy muistaa, että lauhduttimessa lämmönsiirto tapahtuu pääasiassa kaasu - neste rajapinnassa jolloin tarvitaan suurempaa lämpötilaeroa kuin neste-neste rajapinnassa.
Tulistusenergian osuus on suhteellisen pieni n. 10-20 % jolloin sillä ei saada kummoisia lämpötilan nousuja aikaan lauhduttimen loppupäässä....
-
Eikös lauhtumislämpötila ole suunnilleen se veden lämpötila mikä lauhduttimelle tulee.
Paine tottelee lauhduttimen "kuuman" pään lämpötilaa sekä paine ja lauhtumislämpötila kulkevat käsikädessä.
ATS
-
Laitetaanpa vielä tälläinen kuva.
http://[URL=http://www.aijaa.com/v.php?i=6036080.jpg][IMG]http://i6.aijaa.com/b/00667/6036080.jpg[/IMG][/url]
Kuvassa esitetään kylmäaineen ja lämmitettävän veden periaatteellinen lämpötilakehitys vaihtoventtiilikoneen lauhduttimessa ja tulistuskoneen lauhdutin/tulistin yhdistelmässä.
Kummassakin tapauksessa teho on 10 kW ja veden virtaus 0,30 kg/s
Kuvat puhukoon puolestaan, mutta kuitenkin muutama kommentti.
- Neljän asteen alijäähtyminen nostaa veden lämpötilaa vain n. 0,2C
- Vaihtoventtiilikoneessa tulistuksen poiston teoreettinen vaikutus on 1,2C, mutta koska lauhduttimissa ei yleensä ole erillistä tulistuksenpoisto-osaa, tätäkään ei voida hyödyntää lämpötilana, energiana se toki saadaan talteen.
- Koska tulistinkoneessa tulistimen virtaus on vain 4 - 5 % lauhduttimen virtauksesta, on lämpötilanousu tulistimessa n. 30C.
-Kylmäaineen lauhtumislämpötila on kummassakin koneessa pari astetta korkeampi kuin lauhduttimelta poistuvan veden lämpötila.
ATS
-
Ehkä hivenen harhaanjohtava tuo 80c kuumakaasu tuossa vaihtoventtiilikonessa..
Todellisuudessa se on 15-20k pienempi noilla paineilla.
-
http://[URL=http://www.aijaa.com/v.php?i=6038762.jpg][IMG]http://i9.aijaa.com/b/00879/6038762.jpg[/IMG][/url]
Ilmeisesti eri pumpputyypeissä kuumakaasun lämpötila vaihtelee johtuen pumpun konstruktiosta.
Yllä oman L-Ässä V-7.0 lämpöpumpun kuumakaasun lämpötila lauhduttimelta lähtevän (= n. lauhtumislämpötilan) veden lämpötilan funktiona.
Olen aiemmin jo kysellyt mitä on kuumakaasun lämpötila eri pumpuilla, vastauksia taisi tulla tasan yksi kappale.
Joten uudistan kysymyksen
- Mikä on kuumakaasun lämpötila ja vastaava lauhduttimelta lähtevän veden lämpötila?
- Lämpöpumpun merkki ja tyyppi?
- Jos tiedät, onko pumpussa imukaasun esilämmitin?
ATS