Maalämpöfoorumi
Tekniset kysymykset => Lämmönkeruu => Aiheen aloitti: jarna77 - 03.05.08 - klo:21:53
-
Talo 70-luvun lopun yksi kerroksinen puutalo Tampereen lähistöllä. Neliöitä 110 ja öljyä kuluu noin 1500-1700 l vuodessa, vesikierto ja patterit seinissä. Takka muurattiin 2000-luvun alussa keskelle taloa.
Taitaa pannuhuone (kattila ja poltin) olla isomman remontin tarpeessa lähivuosina ja mietin josko samalla vaihtaisi lämmitysmuotoa. Maalämpöpumppu kiinnostaa kovasti, jos selviäisin ilman "kalliita" porauksia.
Ja sitten itse kysymykseen:
Kuinka pitkä lämmönkeruuputkiston pitäisi olla ja mahtuuko se edes tuohon takapihalle. Maaperä on savea ja tontilla olisi tilaa pituussuunnassa 30 m ja leveyssuunnassa vajaa 20 m. Onko liian pieni tila keruuputkistolle?
Kaikki neuvot ja ideat muistakin lämmitysmuodoista otetaan vastaan avosylin.
-
Miten olisi Ultimatemarketin vesi-ilpo? (http://www.ultimatemarket.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=15017)
Ei ole käyttökokemuksia, mutta eipä ole kalliskaan.
Tässä niitä lisää. (http://www.ultimatemarket.com/PublishedService?file=page&pageID=3&action=view&groupID=979)
Ja tässä vähän selostusta. (http://www.ultimatemarket.com/files/innoros/html/IV_EV_FAQ.pdf)
Onko jollakin näistä tiatoo tai kokemusta?
Ei tarvi ainakaan keruupiiriä. Tominta kovimmilla pakkasilla saattaa olla siinä rajoilla, mutta toiminee Tampereen tienoilla.
Kattilaosa on tehty Ruåtsissa ja näytti asialliselta.
Pumpun valmistaja on Kiinalainen Asiatic Electric Co. Ltd .
En ole mainostamassa enkä kauppaamassa näitä.
Hinnat vain ovat totuttua alempia.
Mutta, riittääkö pakkasille? Ei ainakaan kylmiin oloihin, -15 ... -20 asti ilmeisesti klaaraavat.
Sitä kylmemmässä ilmeisesti näistä tulee sähkökattiloita.
Kertokaa meille muillekin, jos on kokemuksia.
Edit:
Tuossa seuraavassa säikeessä kerrotaan CO2 pumpun jäätymisriskistä.
Tässä Ultin pumpussa kiertää kymäaine kattilassa asti, joten ulosmenevissä putkissa ei ole mitään jäätyvää.
Periaate on siis sama, kuin tavallisessa ilmalämpöpumpussa. Puhallinpatterin tilalla vain on se kattila.
Vaati asennusvaiheessa kylmäkoneasentajan täyttämään systeemin.
-
Kiitos Tomppeli,
niin jos jollakin on kokemuksia vesi-ilposta ja energiavaraajasta niin jakakaa tietoa meille tietämättömille.
Kuulostaa ainakin näin alkuunsa erittäin hyvältä, ellei jopa liian hyvältä.
-
Vesi-ilpoihin ja muihin ilma-vesi-pumppuihin liittyvää keskustelua käydään lämpöpumput-foorumilla (http://www.lampopumput.info/foorumi/)
Itse otin "selvää" VILP-pumpuista samalla kun etsin aikoinaan tietoa MLP-pumpuista. Sanyon CO2 oli juuri tullut markkinoille. Vehkeestä ei ollut mitään kokemuksia - tuntui riskiltä ottaa moinen "kokeiltavaksi" tänne pohjolaan.
Nyt tuon "sisarforumin" juttujen perusteella kokemuksia alkaa olla. Ja ne ovat järeämmistä VILPeistä ihan kohtalaisia. Ultimaten on sitten VILP puolella se Nibe - eli hinnaston vasen laita.
Jos laitat invertteri VILPin kylmäaineella/tekniikalla joka potkii kuumaa vettä vielä keskitalvellakin hintaa tulee. Mutta ainahan se on toki edullisempaa kuin maalämpö :)
Itseäni maalämmössä puhuttelee se, että välittäjäaineena ei ole ilma vaan maa. Maassa tuotto on kohtuutasainen läpi vuoden. Ilmassa se ei sitä ole.
Onnea etsintään. Itselläni VILP ei enää tule kyseeseen, kun porakaivo porataan ens. keskiviikkona ;)
-
Niin...Niben VILP ja siihen sopiva varaaja kustantavat noin saman verran mitä MLP+kaivo.
Tuo VILP sopii jos MLP ei mitenkään käy.
Toimii hyvin kesällä mutta talvella hyötysuhde tippuu kuin lehmän häntä
-
Ja alkuperäiseen kysymykseen;
Kuinka pitkä lämmönkeruuputkiston pitäisi olla ja mahtuuko se edes tuohon takapihalle. Maaperä on savea ja tontilla olisi tilaa pituussuunnassa 30 m ja leveyssuunnassa vajaa 20 m. Onko liian pieni tila keruuputkistolle? Kannattaako edes haaveilla?
-
jos ajattelee asian näin. 30m pitkä x 20 kpl =600m, eli 1m välein tekee n600m putkea.joten hyvin riittää. itselläni tuli 400m vanhaa puutaloon (50-luvulla tehty) ja hyvin on riittänyt. tuo savimaa on parasta maalämmölle. Muista kun kaivuri kaivaa ettei sekoita maamassoja sekaisin eli savi takaisin pohjalle ja mullat päälle. Näin meidän kaivuri teki ja hyvin on pelannut.
ps. tuota putkien väliä voi siis leventää n 1,5m eli silloin menisi n 400m.
-
Kuinka pitkä lämmönkeruuputkiston pitäisi olla ja mahtuuko se edes tuohon takapihalle. Maaperä on savea ja tontilla olisi tilaa pituussuunnassa 30 m ja leveyssuunnassa vajaa 20 m. Onko liian pieni tila keruuputkistolle? Kannattaako edes haaveilla?
Siihenhän saa maksimissaan noin 300 metriä putkea.
Ala on pieni ja sen jotuisi sitten kokonaan kääntämään ylösalaisin, elikkä koko palsta pitäisi reunojaan myöden kaivaa.
Kaivinkoneellekin tulisi ahdasta.
Eri asia on sitten se, että riittääkö tuo 300 metriä keruuputkistoksi taloosi. Vaikuttaisi alimittaiselta.
Putkilinjoilla pitäisi olla 180 cm etäisyys toisistaan.
Ahtaalle asennettu keruuputkisto jäähdyttää maata ja se näkyy esimerkiksi puutarhakasvustossa.
Alimittainen keruuputkisto huonontaa pumpun hyötysuhdetta.
-
esim tuossa Karhun ohjeessa on n 1,5m väli. meillä se tuli n 1,2 - 1,5m.
http://www.pohjolanmaalampo.fi/kv-mallin_asennus_ja_kayttoohje.pdf
-
Siihenhän saa maksimissaan noin 300 metriä putkea.
Ala on pieni ja sen jotuisi sitten kokonaan kääntämään ylösalaisin, elikkä koko palsta pitäisi reunojaan myöden kaivaa.
Kaivinkoneellekin tulisi ahdasta.
Eri asia on sitten se, että riittääkö tuo 300 metriä keruuputkistoksi taloosi. Vaikuttaisi alimittaiselta.
Putkilinjoilla pitäisi olla 180 cm etäisyys toisistaan.
Ahtaalle asennettu keruuputkisto jäähdyttää maata ja se näkyy esimerkiksi puutarhakasvustossa.
Alimittainen keruuputkisto huonontaa pumpun hyötysuhdetta.
Sen verran tuohon jäähtymiseen, savimaa on sen verran tiukkaa maata että sen lämpötila ainakin meillä on vaihdellut kesällä max +11 ja talvella kovimmilla käynneillä. +0,2
-
Tervehdys pitkästä aikaan. Tässä vastauksia noihin ILP ja VILP kysymyksiin. Hyppäsin tuonne ILP ja VILP leiriin kun vanha asunto jäi käsiin ja uusi piti saada mahdollisimman pienillä investoinneilla lämpöiseksi. Ilmalämmön sain aikaiseksi ihan murto-osalla maalämmön kustannuksia.
Tarinaa löytyy:
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=3566.0
ja käyttökokemuksia ja kulutuslukemia:
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=3849.0
Projektin alussa siis oli noin 200 k€ vaje likvideissä käyttövaroissa joten oli löydettävä nopeasti edullisia keinoja. Kumpi sitten on edullisempaa energiaa pitkässä juoksussa? Ainkin täällä etelässä taitaa olla noita yli+5 C vuorokausia olla enemmän kuin alle 5C. Eikö tuo 5-asetetta ole se raja jolloin ilmalämpö on edullisempaa kuin maalämpö? Sama tekniikkahan näissä molemmissa lienee?
-
Taitaa-15°C astetta se raja
Eikö tuo 5-asetetta ole se raja jolloin ilmalämpö on edullisempaa kuin maalämpö? Sama tekniikkahan näissä molemmissa lienee? [/quote]
-
Taitaa-15°C astetta se raja
Anteeksi vain, nyt tulee jo väkisinkin mieleen, että supermään haluaa vain provoilla meitä kuumakalleja kirjoittamaan..
ILPin hyötysuhde tippuu miinuksen puolella, ja -15 kieppeillä menee samoihin suoran SÄHKÖlämmityksen kanssa.
Luulisi että maalämmön kanssa break-even on suunnilleen siellä, missä ilman lämpötila on sama kuin keruuliuoksen lämpötila - samalla periaatteellahan sitä lämpöä niistä pumpataan, mutta pikkuisen eroa voi tulla eri väliaineiden käsittelyn takia, kai?
nvg
-
Jarna77: oletko harkinnut yhdistelmäpumppua, esim. twin:iä? Pieni keruupiiri.
Tuo Vesi-ILP periaate on kyllä loistava, eikä tarvi mitään keruupiiriä - saavutettavalla säästöllä ostaa monen vuoden kylmimpien päivien sähköt.
nvg
-
Jarna77: oletko harkinnut yhdistelmäpumppua, esim. twin:iä? Pieni keruupiiri.
Tuo Vesi-ILP periaate on kyllä loistava, eikä tarvi mitään keruupiiriä - saavutettavalla säästöllä ostaa monen vuoden kylmimpien päivien sähköt.
nvg
Taitaa olla TWIN:ssä räppänät seinillä. Ei oikein vakuuta.
Jani
-
ILMASTA ON HELPPO TEMPAISTA:
ftp://http://www.ultimatemarket.com
"Ilma-vesilämpöpumput ovat lisänneet suosiotaan voimakkaasti koska niiden teho vastaa vähintään maalämmön tehoa mutta ovat investoinniltaan huomattavasti edullisempia. Ilma-vesi lämpöpumppu on teollisesti huomattavasti pidemmälle valmistettu tuote kuin maalämpöpumppu, sillä lämmönkeruujärjestelmä on teollisesti valmistettu, kun taas maalämpöpumpuissa lämmönkeruujärjestelmä on paikalla rakennettava ja näin kustannuksiltaan erittäin paljon kalliimpi."
MLP maksoi ilman asennuksia keruupiireineen 6800€ vastaava ILma vesi 5664€. Lämmönkeruujärjestelmä on teollisesti valmistettu muoviputki (tt-plast) 1€ /m.
Meillä lämmitys ja L-vesi (4h) maksaa kesällä 20€ -ja syksyllä 37€ kuukausi. Siis talvella sitä lämmitystä tarvitaan.
Minusta sama taho myi muutama talvi sitten maapiiriksi "kupariputkea". Siitäkin oli mukava jutunpätkä jossain foorumilla.
Varaajan koosta päätellen laite on alitehoinen. Olisi kiva nähdä -10 asteen pakkasella 4/h saunaillan jälkeen toiminta. Oletuksen vastukset punoittavat aamuyölle.
-
Terve,
Meillä on vajaa 400m putkea 1,5m jaolla savimaassa ja se vaati juuri sen 600 m2 alueen eli saman mitä kysyjällä on käytettävissä. Hyvin on lämpö täällä Oulun korkeudella riittänyt ainakin nyt nämä 2 viimeistä vuotta(viikkoa vaille 2v täynnä). Käyttötunnit pumpulla 4543 h.