Maalämpöfoorumi

Lämpöpumput => LämpöÄssä => Aiheen aloitti: siesta - 15.03.10 - klo:08:45

Otsikko: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: siesta - 15.03.10 - klo:08:45
Pumppu on märkä koko ajan. Alle laittamaani astiaan kondensoituu vettä n. 1dl/vrk. Epäilin ensin, että pumppu vuotaa, mutta neste on mitä ilmeisimmin vettä - haju - ja punnitessa raskaampaa kuin ml-neste. Laite on 9v. vanha ja kaikki toimii muuten ok. En ole ilmiötä aikaisemmin havainnut. Naapurin samanlaisessa 10V koneessa pumppu oli kuiva! Voisiko tämä jotenkin liittyä kylmän talven suureen lämmön kulutukseen ja maaputkiston epätavanomaiseen kylmenemiseen. Talossa on patterilämmitys, jos se nyt mitään tähän vaikuttaa.
Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: Hailee - 15.03.10 - klo:10:49
Ilmassa oleva kosteus tiivistyy vedeksi kylmässä pinnassa. Onko siellä poikkeava määrä kosteutta ilmassa? :-?
Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: siesta - 15.03.10 - klo:11:09
No ehkä on kosteutta esim. tämä kondenssivesi on valunut pohjalle ja takaosan huokoiselle pinnalle, nyt yritän kerätä sen muovikuppiin. toisaalta ilmiö jatkuu vaikka ovet ja luukut on auki. Yleinen kosteustilanne ei pitäisi olennaisesti poiketa aikaisemmista vuosista.
Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: Matias - 15.03.10 - klo:13:42
Seuraa patteriverkon painemittaria ,jos laskee niin sen piirin vesi vuotaa pumpun lauhdutinpiirissä tai kiertopumpussa.
Höyrystimen ja imukaasuputken lämpöeristeet kannattaa tarkistaa ja pumppukoneikon ovi pitää kiinni.
Keruuputkiston pintaan koneen lähelle on voinut muodostua jääkerros joka alkaa sulamaan.
Astianpesukoneiden vuotokohtia paikannettiin joskus siten että laitettiin kuiva sanomalehti koneen alle niin sillä sai selville kohdan mihin vesi tippuu,vuoto oli sitten kohtisuoraan siitä ylöspäin.



Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: siesta - 15.03.10 - klo:17:18
Kyllä paineet pysyy maapiirissä. Selvästi kosteus tiivistyy pumpun pintaan, ja siitä vesi valuu alas, mutta miksei ilmiö ole tullut esille aikaisemmin? Naapurin aivan vastaava kone ja pumppu on pinnaltaan kuiva. Eniten epäilen, että kylmän talven aikana maapiirin toiminta olisi mennyt kovasti pakkasen puolelle ja se edesauttaisi kondensoitumista.

Onko kukaan törmännyt vastaavaan?
Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: siesta - 15.03.10 - klo:17:21
....siis kyllä paineet pysyy sekä maapiirissä että patteriverkossa. siesta
Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: siesta - 16.03.10 - klo:07:24
entä onko pumppuja lämpöeristetty lämpöässässä tai muissa merkeissä? Joko tehtaalla tai käyttäjän toimesta myöhemmin? Kaikissa kylmissä putkissa on hyvät eristeet.

siesta


Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: juma - 16.03.10 - klo:07:31
Gs 60 pumpussa on maanesteen kiertopumppu koteloitu styroxilla.
Otsikko: Re: 10V, maapiiripumppu kondensoi vettä
Kirjoitti: Matias - 16.03.10 - klo:12:40
Mites käyttövesiliitäntä on tuossa koneessa.Meneekö "konehuoneen" kautta.
Siinä saattaisi vesiputken pintaan kondensoitua kosteutta kun lämmintä vettä käytetään esim suihkussa niin tuon putken kautta menee varaajaan/lämmönvaihtokierukkaan vastaava määrä kylmää vettä