Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => LämpöÄssä => Aiheen aloitti: Saunala - 23.09.06 - klo:00:13
-
Saimme pk-seudulta tarjouksen maalämpöjärjestelmästä sisältäen seuraavat pääkohdat.
LÄ V10, Ouman 203/GL + rahti
sekä lämpökaivo + oheistarvikkeet + asennus (poislukien kaivu- ja sähkötyöt).
Hinta yhteensä n. 14.000 €.
Kiinnostaa kuulla kommentteja hinnasta tai V10 tarjouksista ennen päätöksentekoa.
-
Kuinka syvä kaivo ???
Jani
-
Vesireikää 170 m.
-
On mielestäni kallis. Kannattaisi kysyä useampia tarjouksia, jotta saa vähän vertailukohtia.
-
Vesireikää 170 m.
Kilpailuta reikä putkineen erikseen ja pumppu erikseen, oma putkari sen sittten asentaa ja sähkäri kytkee sähköt. Könttäsummat ovat harvoin halvimmat, koska tarjoaja vetää "aliurakoista" välistä.
Jani
-
Hajauttaminen saattaa tässäkin todella kannattaa vaikka lvi-urakoitsijat saattavatkin pelotella pilkotuista urakoista. Keikat päätyvät usein käräjille jne jne... läppää saattaa tulla vastaan.
Itse otin kaivon ja pumpun käynnistettynä samasta paikasta mut siitä eteenpäin lvis olikin pilkottu osiin. Ihan hyvin homma toimi mut tarkkana piti olla ettei jäänyt harmaita alueita, jotka eivät kuuluneet oikein kenellekään. Suht paljon jouduin siitä huolimatta itse ottamaan kantaa asioihin jopa rukkasten merkeissä.
Mut jälkikäteen ajateltuna olisin varmaan kanssa pilkkonut tämänkin kuten sailor edellä ehdotti. Hinta voi todella olla jotakin ihan muuta kuin 14ke.
Mutta tarkkuutta sopimuksiin ellei urakoitsijat ole entuudestaan tuttuja, jotka voi esim. lukita pannuhuoneseen jos yrittävät liian aikaisin karkuun ;)
-
Viimevuoden puolella tilattu (kun hinnat kuulemma nousee,asennus pari viikkoa sitten.) V15+203gl sekä 600m putkea (ei kaivoa,ojitusratkaisu) ja litkut 10500e.
Tähän tuli päälle kaivuutyöt 10h 43e/h ja sähkö&putkityöt, putkihommat tein itse.
Oheistarvikkeita tuli vähän kiroisti, veikkaisin että niihin menee 500-1000 laskua ei ole vielä tullut.
Olikos tämä muiden mielestä kallis?
-
Kiitos kaikille kommenteista!
Kävin viikonloppuna messukeskuksessa ja pyysin tarjouksia lisää. Tein myös rohkean liikkeen ja pyysin tarjouksen Geoprosta...
-
-V10 340 litran varaajalla
-200m porakaivo (3 putkea)
-Primex lattialämmitys putket asennettuna 1100m+jakotukit
-Ouman 201/GL
Edellisten asennus ja käyttöönotto
22500€
Kallis?
-
Hinnat varmaan muuttuneet vuoden sisällä, mutta tämmönen satsi:
- V10 201/GL
- 600m. pinnassa+litkut
- weho floor lattialämmitys(yht. 270 neliöö sis. jakotukit,termostaatit,lämmönluovutuslevyt jne.)
- 26 m lämpökanaalia talon ja tallin välille(LR-pex)
- itse tein kaikki asennustyöt
yht. 14700 eukkaria
-
Kovasti vaikuttavat edullisilta muiden saamat tarjoukset.
Meillä Hämeessä näin:
Lämpöässä V10 (12 – 15 kW)
-340 litran lämminvesivaraaja
-Tulistusjärjestelmä (käyttöveden lämmitys)
-6 kW varalämmitysvastus
-Ouman EH-201GL lämmönsäätöautomatiikka
asennettuna 11830e
kaivo, aktiivisyvyys 180m, arvio 6600e
Koko lysti siis yhteensä 18430e!!!
Esim. Saunalan saamaan tarjoukseen verrattuna tämä vaikuttaa todella kalliilta.
Sana on vapaa...
-
V9 eilisen hinta jälleenmyyjältä 8000€ ja tehtaalta suoraan 8200€. että sellasta.
-
Meillä Lappeenrannassa ensimmäinen tarjous V10:stä tuolla samaisella Ouman EH-201/GL logiikalla oli 8950e + asennus.
Tarjous 160m kaivosta oli 5400e, ja oletuksena että ei tarvita teräsputkea.
Hinta-arvio asennustyöstä on n. 1500e.
Eli yhteensä n. 15900e.
-
V9 eilisen hinta jälleenmyyjältä 8000€ ja tehtaalta suoraan 8200€. että sellasta.
Mistä ko. tarjous, siis 8000€
-
Tarjous Tampereella uudesta V13:sta:
- 13,1-14,2kW
- 500l varaaja
- EH-201
- Keräyspiiri 500m + nesteet
Hinta 10950€. Täysasennus tähän 1940€. Keräyspiiriä ei ole hinnoiteltu erikseen, ilmeisesti n. 2000€.
Kommentteja?
-
Hämeestä tämäkin:
V13 201:llä + nesteet 600 metriin hintaan 9000 eur. Ei asennusta. Putkea myy paikallinen rautakauppa hintaan n.1.36eur/m eli kaikki yhteensä 9816.-
Turussa messuilla lämpöässän edustaja kertoi, että pumpun sekä maapiirin voi kytkeä oma putkimies ja 5 vuoden takuu on voimassa. Itselleni ovat kaikki jälleenmyyjät myyneet maapiirin asennusta edellytyksenä takuun säilymiselle.