Maalämpöfoorumi
Lämpöpumput => Thermia => Aiheen aloitti: nvg - 01.10.10 - klo:12:48
-
Luin eilen illalla käyttötuntimittarit, kuten tapaan kahdesti kuussa tehdä, ja yksi asia ihmetytti: ykkösvastuksen käyttötunnit olivat lisääntyneet neljä tuntia, kakkosvastuksen yhden tunnin.
Kakkosvastus on minulla se, jossa näkyy legionellakuumennus, eli tunti kahdessa viikossa on ihan normaalia, mutta se jäi ihmetyttämään, että mikä kumma sitä ykköstä on pyörittänyt neljä tuntia? Pakkasta on ollut kylmimpänä aamuna n. -3.5C, ja järjestelmäni pitäisi kyetä extrapoloinnin mukaan noin -45c saakka ilman vastuksien käyttöä.
Hälytyksiä en ole taulussa nähnyt, mutta muutama viikko sitten liuospumppu oli jumittunut, jolloin tuo sama vastus oli käynyt yhteensä 18 tuntia ennen kuin huomasin vian...tästä tulee tietysti mieleen, että olisiko nyt käynyt samalla lailla, mutta vika korjaantunut itsestään?
nvg
-
Terve, ei voi oikeastaan johtua mistään muusta kuin maalämmön katkeamisesta tuolle ajalle. Täytynyt tulla sähkökatkos, joka on sitten "buutannut" koneen ja maapuoli onkin alkanut toimia. Ei tule kyllä muuta mieleen.
-
Juu, jotain samanlaista epäilin itsekin. Pitää seurata tuota liuospumppua vähän tarkemmin, josko siinä on jotain mikä on syönyt sen laakerit ennenaikaisesti. Tunteja sille on tullut maaviileän takia normaalia enemmän, joten ei se nyt mahdotonta ole että alkaa jo temppuilemaan alle kolmen vuoden ikäisenä, mutta turhan äkkiä kuitenkin.
nvg
P.S. Sami: teillä alkaa olla hyvä remmi edustuksessa kasassa. Meitä harmitti Litmasen lähtö, mutta onneksi saatiin hyvät veljekset sieltä naapurista tilalle ;)