Eli!
-Lämpökäyrä 8 ei mitään korjausta eli 0 sisällä +22 astetta
-pumpun kiertovesipumppu 45% UKV jälkeen kiertovesipumppu wilo säädetty nostokorkeudeksi 2,0m vaikka korkeus korkeimmalle patterille 2,5m
ns. hullun kierto, nibe piirsi skitsin ja sen mukaan laitettu.
-keruupuolen lämpötila -0,4 - -4 astetta kun käynyt jonkin aikaa porakaivo 180m ei maapiiriä
Tietääkö jokin jotain määrättyä tyyppi vikaa kyseisestä pumpusta?
Minulla ei nosta patteriverkosto järjestelmässä kompressorilla kuin +48 astetta loput vastuksilla.Pummpu ei paljon sammuile käyttö tunnit n.1600 vastukset n.450x6kw
Kulutus 3kk aikana n.10000kw.Asennus yritys vaihtanut paluu anturia kahteen kertaan koska antaa virheellisen lämpötila lukeman ja vääntänyt putkia niben ohjeiden mukaan.
Talo 1965 rakennettu rinne talo n.210m2 alakerta kellaritilaa jossa tekninen tila n.40m2 kork.1,9m yläkerrassa autotalli 30m2 loput asuintilaa. 1992 vaihdettu ikkunat yms. Nibe Teknisessä tuessa epäillään kierron ongelmaa.
-keruupuolen lämpötila -0,4 - -4 astetta kun käynyt jonkin aikaa porakaivo 180m ei maapiiriä
Miten saan tiedoston liitettyä keskusteluun niin voisitte komentoida jospa siitä löytysi jotain?
Lämpöpumppu tuntuu toimivan kuten edellä todettiin.
Mistä mittaat ilmoittamasi meno- ja paluuveden lämpötilat?
Jos hiplaa pannuhuoneesta pattereille lähteviä lämpölinjoja, millaiset lämpötilat havaitset?
Onko paluuvesi huomattavasti viileämpi kuin menovesi?
Patterin keskimääräinen lämpötila, tai tarkemmin sen erotus huonelämpötilasta kertoo jotain lämmitysverkoston toiminnasta.
IR tai muu pikalämpömittari olisi kätevä, voisi välillä kalibroida korvasta.
Jos pattereilta palaava vesi on alle 40 pohditaan patteripumpun kohtaloa!
Ei varmasti vielä näillä pakkasilla palellu, pyyntö on lämpökäyrän mukaan 44 astetta ja pumppu tekee tälläkin hetkellä 48 ja laskee asteminuutteja ja kun ne on täynnä niin vastukset menevät päälle.Moro. Jos pyynti on 44 c ja meno on 48 c Pitäisi asteminuutit mennä 4 c portaalla kohti 0 c. ja sen jälkeen nibe pysähtyy. Lisälämpö tulee mukaan vain silloin ,kun pyynti on suurempi kuin nibe pystyy tekemään ja silloinkin lisäys tulee 2 kw portaalla mukaan auttamaan.Niben logiikka toimii anturatietojen varassa eli jos joku on viallinen tai kytketty väärin tulokorttiin voi se sotkea niben.
menolämpö asetukset tehdas asetuksilla eli konehan ajaa pyynnön muistakseni 8 astetta yli.patterit/lämmön siirtopinnat ovat lämpimiä.
Laite on ollut nyt 3kk ja kone on jauhanut tällä hetkellä yli 1600h en ihmettelisi vaikka kaivo ei luovutakkaan mitään ihmeitä.kuten aiemmin kirjoitin olen laittanut ulkoisen mittarin paluu puolen putkeen joka näyttää 35 astetta vaikka koneen näyttö näyttää 44 astetta?
Moro. Jos pyynti on 44 c ja meno on 48 c Pitäisi asteminuutit mennä 4 c portaalla kohti 0 c. ja sen jälkeen nibe pysähtyy. Lisälämpö tulee mukaan vain silloin ,kun pyynti on suurempi kuin nibe pystyy tekemään ja silloinkin lisäys tulee 2 kw portaalla mukaan auttamaan.Niben logiikka toimii anturatietojen varassa eli jos joku on viallinen tai kytketty väärin tulokorttiin voi se sotkea niben. |
Nyt kun termostaatit kaikki auki, voisin vielä pudottaa lämpötilaa ainakin autotallin osalta. Mikä olisi hyvä keino niin ettei virtaus kärsisi?
nyt mittasin infrapuna lämpömittarilla,
levypattereiden lämpötilat 37 astetta sisällä 22 astetta
menovesi 40 astetta ulkona -2 astetta
Lainausnyt mittasin infrapuna lämpömittarilla,
levypattereiden lämpötilat 37 astetta sisällä 22 astetta
menovesi 40 astetta ulkona -2 astetta
Pattereiden alareunan ja paluuveden lämpötila vielä niin ajatus kierrosta kirkastuu.
Oli ehtoolla vähän menoja, joten otan vielä ne lämpötila erot tänään.
Patterin yläreunan pitäisi olla menoveden lämpöistä ja alareunan noin 5 astetta viileämpi.
Isoilla patterilla riittää viileämpi vesi, parempi.
1-putkijärjestelmissä kiertopiirin viimeisen patterin pitää olla kohtuuttoman iso koska sille tulee vain haaleaa vettä.
Pakko kysyä kuinka lämmintä vettä kompuran pitäisi pystyä tekemään ilman sähkövastuksia? Mulla ei ainakaan 1245-10kw pysty tekemään kuin ehkä tuon 48 asteisen veden.
Pakko kysyä kuinka lämmintä vettä kompuran pitäisi pystyä tekemään ilman sähkövastuksia? Mulla ei ainakaan 1245-10kw pysty tekemään kuin ehkä tuon 48 asteisen veden.
LainausPakko kysyä kuinka lämmintä vettä kompuran pitäisi pystyä tekemään ilman sähkövastuksia? Mulla ei ainakaan 1245-10kw pysty tekemään kuin ehkä tuon 48 asteisen veden.
Kv lämmitys onnistuu 55:n ilman vastusta, mutta lämmityskierrossa on tietysti se juttu että sitä lämpöä kuluu kokoajan huonetilojen lämmittämiseen...
En tiedä kuinka korkealla loppujenlopuksi esim käyttöveden saisi jauhettua jos antaisi vaan nostaa ja nostaa. Laitteistoissa varmasti joku raja siinä kuinka kuumaa esim paluuvesi voi olla ennen pakkopysäytystä.
Pakko kysyä kuinka lämmintä vettä kompuran pitäisi pystyä tekemään ilman sähkövastuksia? Mulla ei ainakaan 1245-10kw pysty tekemään kuin ehkä tuon 48 asteisen veden.
Minulla vanhassa patteritalossa Nibe F1145-12 teki pattereihin ilman vastuksia 61,4 asteista menovettä, kun pakkasta oli ulkona -30 astetta.LainausPakko kysyä kuinka lämmintä vettä kompuran pitäisi pystyä tekemään ilman sähkövastuksia? Mulla ei ainakaan 1245-10kw pysty tekemään kuin ehkä tuon 48 asteisen veden.
Tarkoitin tuolla juuri lämmityspuolta en käyttövesipuolta :)
Ja tuolla edellä taisi vastauskin tulla.
Pakko kysyä kuinka lämmintä vettä kompuran pitäisi pystyä tekemään ilman sähkövastuksia? Mulla ei ainakaan 1245-10kw pysty tekemään kuin ehkä tuon 48 asteisen veden.
Oliko kyseessä maaliuospuolen kuteri?
Löysällä vai mutteri haljennut (yleisempi ongelma)?
Oliko "löysä" liitos lähellä lämmitettyä putkea, mutka, kaari, t-haara tai jatkoliitos/supistus?
Kovaan, lämmittämättömään putkeen ko. puserrussliitos on validi (hieno sana) mutta lämmityksessä lämmenneeseen putkeen on asennettava tukihylsy putken sisälle.
Koittakaa välttää kutereita maaliuosputkissa >:(
Jos sellainen on asennettu, kiristäkää se, löysätkää ja laittakaa tiivisteliimaa tms. helmen ja rungon väliin ja kiristäkää hellällä kädellä sen verran että liitos pitää.
Kylmä ympäristö on katkaissut satoja kuterin muttereita ja meillä on katkennut (haljennut) yksi 1/4" läippamutterikin, kolmesta kohtaa.
Raerajakorroosion syytä tutkitaan ::)
Tein pienen kokeen, kuristin paluu linjaa ennen maalämpö pumppua.
Asennus liikkeen ja niben kaveri kävi käymässä. Maalämpö pumpussa ilmeisesti vika. Kiertovesi pumpussa on "hidastus" jonka pitäisi rajoittaa virtausta, mitä se ei nyt tee. Osia tullaa viikon kuluessa vaihtamaan, kirjoittelen vastauksia jos ja kun toimii.
Tein pienen kokeen, kuristin paluu linjaa ennen maalämpö pumppua.
sain kompressorin tekemään 53,5 astetta, mutta menolinjaan ei mennyt kuin 44 astetta. Voisiko olla että skitsissä edellä, kun pumpulta nyt menee puskurisäiliön ala osaan tarvitsisikin laittaa se yläpuolelle jolloin kerrostumista johtuvaa saisin suoraan pumpun tekemän 53,5 asteisen veden kiertoon ja ongelma ratkaistu???